Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ще се търси компромисен вариант за цените, по които НЗОК плаща онколекарства на болниците

ДАНС и Здравната каса ще проверяват болници и доставчици за надути цени и свързаност

1 коментар
Ще се търси компромисен вариант за цените, по които НЗОК плаща онколекарства на болниците

Депутатите ще търсят заедно с институциите и заинтересованите страни консенсусен справедлив механизъм за определяне на цените, по които НЗОК заплаща онколекарства на болниците, в случаите когато няма електронен търг. Целта е да се прехамнат фрапиращите разлики в цените, по които НЗОК плаща онколекарствата на отделните болници, които достигат 15 пъти за един и същи продукт.

Целта е да се намери балансиран вариант, при който болниците да не генерират дългове и това да рефлектира върху достъпа на пациентите до терапия и в същото време общественият ресурс от 1 млрд. лева за онколекарства да не се разхищава, обслужвайки частни интереси. Това стана ясно на заседанието на парламентарната здравна в сряда, на което депутатите подкрепиха на първо четене два законопроекта по темата, внесени от Васил Пандов от ПП-ДБ и Костадин Ангелов от ГЕРБ.

Управителят на НЗОК в оставка Станимир Михайлов каза, че НЗОК подкрепя принципно и двата законопроекта, но този на ПП-ДБ е с по-голям положителен ефект за бюджета на Здравната каса. При варианта на ПП-ДБ НЗОК ще реализира икономия от около 5% от годишните си разходи за онколекарства или около 60-70 млн. лева. Докато при предложението на ГЕРБ – ефектът е от порядъка на 8 млн. лева годишно.

Васил Пандов от ПП-ДБ съобщи, че днес е внесъл сигнал до управителя на НЗОК и ДАНС да извършат проверка в момента има ли болници, в които се доставят лекарства на завишени цени преимуществено от един дистрибутор и дали има свързани помежду си болници и дистрибутори, за да знае обществото как се разходват тези 1 млрд. лева за онколекарства в бюджета на НЗОК. Управителят на НЗОК каза, че ще предложи в проверките да бъде включена и НАП.

Костадин Ангелов от ГЕРБ коментира, че компромисното решение между двата законопроекта трябва да се намери бързо, защото в противен случай от 1 февруари, ще настъпи "програмиран хаос". А именно: НЗОК ще започне да плаща на всички болници по най-ниската цена за лекарствен продукт, отчетена от която и да е болница, за което всички са съгласни, че не е удачен вариант.

Деян Денев, изпълнителен директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители (ARPharM), посочи пред депутатите, че цените, които болниците отчитат пред НЗОК не са най-удачните, върху които да стъпи новият консенсусен механизъм за заплащане. Той обясни, че има много ценови аномалии в тях и даде примери: "За август миналата година конкретен лекарствен продукт една болница го отчита както на 5800 лева, така и на 3000, така и на нула лева. Отчетните цени са динамични и те се влияят както от начина, по който болницата прилага лекарства на пациентите: дали има централно разтваряне, дали има неустойки за срок на годност и т.н. Тоест отчетените от болниците цени не са правилният инструмент, въз основа на който да се формира новият механизъм за заплащане. Един и същи продукт едни болници го отчитат пред НЗОК за 40 лева, а други болници – за 900 лева. Това зависи както от момента, в който се провежда обществената поръчка, така и от това дали изобщо болницата е направила обществена поръчка и дали има конкуренция между доставчиците".

Денев посочи, че електронният търг за лекарства е най-добрият инструмент за ценова регулация, но в последните години няма проведен такъв. Затова Денев предложи при изработването на новия механизъм да се ползват не отчетните цени на болниците, а постигнатите от болниците цени в обществените поръчки, които са много по-стабилни. Идеята е да се вземат петте или седемте най-ниски цени и те да важат за всички болници. Според Костадин Ангелов от ГЕРБ обаче така може да бъдат "пропуснати" някои от най-ниските цени при изготвянето на механизма за заплащане.

Зам.-министърът на здравеопазването Илко Гетов пък съобщи, че МЗ събира заявки от болниците за провеждането на нов централизиран електронен търг за онколекарства и сключване на нови рамкови споразумения. Гетов обаче уточни, че този процес няма да приключи по-рано от 6-8 месеца.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 20:02 на 17 януари 2024 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.