Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Синята коалиция дава на КС национализацията на пенсионни спестявания

0 коментара
Синята коалиция дава на КС национализацията на пенсионни спестявания

От Синята коалиция обявиха, че ще сезират Конституционния съд заради частичната национализация на лични вноски в професионалните пенсионни фондове, която беше приета с промените в Кодекса за социалното осигуряване на второ четене в събота.  Спестяванията в професионалните фондове на хората от първа и втора категория труд, на които им предстои да се пенсионират до края 2014 година,  ще бъдат прехвърлени в НОИ и те ще получават пенсиите си оттам. Сумата, която професионалните пенсионни фондове се очаква да прехвърлят, е 100 млн. лв. От 2015 година ранните пенсии ще се изплащат само от професионалните фондове.

До тази стъпка в пенсионната реформа се стигна след драматични преговори с представителите на фондовете. Първоначалната идея на правителството бе да национализира всички натрупани около 500 млн. лева по личните сметки на категорийните работници. Острата реакция на фондовете, икономисти и депутати от различни политически сили обаче накара управляващите да отстъпят. Отстъпка направиха и частните фондове, които признаха, че няма да могат да плащат нормални пенсии от началото на 2011 година, както ги задължаваше стария закон.

“Вие казвате, че  това, което правите, е в полза на хората. Ако вие сте прави и това, което се случва, е добро за хората, които имат индивидуални партиди, дайте им възможност сами да си ги преместят”, обърна се към управляващитесъпредседателят на Синята коалиция Мартин Димитров. Той посочи, че европейската преса пише, че в България и Унгария правят национализация.  “Оттук нататък всеки инвеститор ще знае, че в тази страна има национализация“, коментира Димитров. Той посочи, че “Атака” още преди изборите е обещавала национализация, но партия ГЕРБ, която е дясна партия, не е обещавала такова нещо.  

Другият съпредседател  на Синята коалиция Иван Костов призова  фондовете да не изпълнят разпореждането на Кодекса за социално осигуряване за прехвърлянето на индивидуалните партиди. Той посочи, че този закон е противоконституционен и не решава по никакъв начин проблема.  Според Костов държавата се намесва в отношенията като застава на страната на този, който не е внасял вноски, за да компенсира неговата безотговорност. Той уточни, че това на практика е покриване на задължения на частно лице.  “Това не може да бъде толерирано, това трябва да бъде спряно”, заяви Костов.

Според  Димитров няма гаранция, че след време няма да се пристъпи и към национализация на средства от универсалните фондове, в които се осигуряват всички, родени след 1960 година.

Хасан Адемов (ДПС) пък поиска управляващите да дадат гаранции, че утре няма да национализират и Сребърния фонд. Той предложи прехвърлянето на вноските да отпадне от КСО.

Социалният министър Тотю Младенов и депутатите от ГЕРБ се оправдаха, че тази стъпка е съгласувана със социалните партньори и фондовете, с които е подписано споразумение.

Костов обаче призова Младенов изобщо да не използва аргумента за съгласието на социалните партньори, защото навремето национализацията и конфискацията на имуществото  също са станали със съгласието на синдикатите.

По време на дискусията в пленарна зала управителят на НОИ Христина Митрева си пожела и на нея да ѝ се случи такава "национализация" – някой да ѝ вземе двустайния апартамент в "Надежда" и да ѝ даде четиристаен в центъра на София. "Дай боже и на мен така да ми национализират двустайния апартамент", каза Митрева. Тя изхожда от позицията, че с прехвърлянето на партидите в НОИ работещите в тежки условия ще получат по-високи пенсии, отколкото ако им се дават пенсии изцяло от професионалните фондове.

С промените в КСО бе решено още от 1 януари 2015 г. осигурените в професионален пенсионен фонд да придобиват право на ранно пенсиониране при 10 години осигурителен стаж в условията на първа категория труд и 12 години и половина за жените и 10 години и шест месеца за мъжете възраст по-ниска от редовната възраст за пенсиониране.

 При втора категория право на ранно пенсиониране от началото на 2015 г. имат осигурените в професионален фонд , ако са с не по-малко от 15 години осигурителен стаж и 7.5 години за жените и 5.6 години за мъжете възраст по-ниска от редовната.

От 31 декември 2015 г. възрастта започва да намалява с по 6 месеца от първо число на всяка година до достигане на 8 години по-ниска за жените и мъжете от първа категория труд и 3 години по-ниска от редовната за работилите при условията на втора категория труд.

С два процента по-висока да бъде вноската от 2017 г. в задължителните пенсионни фондове, прие още парламентът . От 1 януари 2017 г. вноските за универсални пенсионни фондове се разпределят между осигурителите и осигурените лица, както следва – 2.8 на сто за сметка на осигуреното лице и 4.2% за осигурителя.

Следващата година няма да се изплаща добавка към пенсиите на пенсионерите, навършили 75-годишна възраст, решиха още депутатите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.