Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сметната палата отхвърли като несъстоятелни промените в закона за институцията

0 коментара
Сметната палата отхвърли като несъстоятелни промените в закона за институцията

Сметната палата разпространи изключително остро становище, в което определя като опасни и несъстоятелни предлаганите от група депутати от управляващите партии БСП и ДПС промени в закона, регламентиращ устройството и дейността ѝ.

Проектът още не е гледан в пленарна зала, но първите съмнения, които той разбуди, са, че се цели отслабване на контролните функции на институцията и подменяне на ръководния ѝ състав с удобен на съответните управляващи. Начело на институцията е проф. Валери Димитров, който бе избран за неин председател през 2005 г. и след това за втори мандат през 2011 г. И за първи път, откакто той е начело, палатата си позволява толкова остро изявление.

"Законопроектът за Сметната палата е грубо посегателство срещу нейния професионализъм и независимост - основни принципи за дейността на всяка върховна одитна институция, и очевидно обслужва интересите на управляващото мнозинство", се казва в становището.

Според експертите на палатата "предлаганият модел е на колективната безотговорност и междупартийните сделки, удобен за натиск и манипулиране". Главният мотив на вносителите – за връщане на колегиалния модел, е несъстоятелен, тъй като противоречи на решение на Конституционния съд от 2011 г.

Предвидената в проекта голяма деветчленна колегия ще излезе и многократно по-скъпа на данъкоплатеца в сравнение със сегашното тричленно професионално ръководство, поради неизбежните разходи за персонални коли, шофьори, кабинети, съветници и секретарки, смятат от палатата.

Законопроектът създава възможност мнозинството в колегията на Сметната палата да отстранява "неудобни и непослушни” свои членове, като предлага предсрочното прекратяване на мандата им, смятат от одитния орган.

Според палатата "законопроектът очевидно има цели, които нямат нищо общо с целите за подобряване на дейността на институцията, декларирани в неговите мотиви".

Самите мотиви са определени като "изключително непрофесионални и тенденциозни, с произволна логика, и често стигащи до открита демагогия".

"Целите на законопроекта са явно други - да се рециклира моделът на одитна институция, обслужваща "силните на деня, да се отстрани сегашната професионална и партийно необвързана тричленна колегия, ръководеща Сметната палата, и да се замени с голяма колегия - партийно обвързана по квоти, без законови гаранции за професионализъм и послушна на управляващото мнозинство", изтъкват в становището си експертите от палатата.

"Такава палата ще бъде крайно удобна за натиск и манипулиране от страна на управляващите в центъра и по места с цел прилагане на принципа: "нашите” хора в палатата ще пазят нашите министри и кметове и ще "мачкат чуждите”, на политическите опоненти. Такава институция очевидно ще изпълнява жалката роля на раздавач на индулгенции за едните, и на наказателна бригада за мръсни поръчки срещу другите", завършва становището.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.