Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Според Вивиан Рединг влизането ни в Шенген се отлага за неопределено време

63 коментара
Вивиан Рединг

Европейският съюз може да отложи за неопределено време присъединяването на Румъния и България към Шенгенската зона. Това заяви пред френския вестник "Монд" еврокомисарят по правосъдие Вивиан Рединг.

 

"Няма да е изненада, ако страните от Шенген решат да не интегрират Румъния веднага", каза Рединг. Тя посочи още, че след политическата криза в Румъния заради опита на управляващите да свалят президента Траян Бъсеску, ЕС внимателно следи ситуацията в страната.

 

В коментар за Румъния Рединг посочи, че за членството в Шенген не са необходими само сигурни граници, но и гаранции за функциониране на правосъдието.

 

До момента Европейската комисия подкрепя членството на двете страни в Шенгенското пространство, като само преди няколко дни председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу. Той потвърди в София, че техническите критерии са изпълнени и въпросът трябва да бъде решен колкото може по-скоро.

 

Не на това мнение обаче е Вивиан Рединг.

 

"Запазваме едно внимателно наблюдение (на ситуацията в Румъния) след ужасната политическа битка през юли и август. Можeхме да поискаме спиране на един вид парламентарен пуч. Успяхме да избегнем най-голямото зло благодарение на решителните действия на мнозина, включително Европейската комисия, Европейския парламент, европейски държави, но и на Международния валутен фонд. Най-големите отклонения можаха да бъдат ограничени благодарение на механизма за сътрудничество и проверка, който създадохме", посочи Рединг.

 

В същото време румънският вестник "Адевърул", цитиран от БТА, съобщи, че Румъния може да бъде разделена от България по пътя ѝ към Шенгенското пространство. Премиерът Виктор Понта заяви обаче, че подобен вариант не може да се случи.

 

Той реагира остро на изявлението на Рединг и обяви, че тя "понятие си няма на първо място нито как работи съдебната система, нито пък има мандат да говори от името на някого".

 

Румънското външно министерство обяви от своя страна, че не трябва да се създават предпоставки за дискриминационно отношение към страна членка, която е изпълнила всички задължения съгласно европейското законодателство.

 

По-късно в понеделник румънският министър по европейските въпроси Леонард Орбан заяви, че има вероятност Румъния да не влезе в Шенген тази есен, тъй като редица страни се противопоставят на това.

 

"Съществуват сигнали от редица страни, че е възможно да се отложи решението за влизане в шенгенското пространство. Необходимо е единодушие, достатъчно е една страна да се противопостави и няма да влезем", обясни Орбан в интервю за сайта "Зиаре".

 

Той коментира и възможността за разделяне на Румъния и България при присъединяването към Шенген, след като председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу похвали България за изпълнението на критериите за присъединяване без обаче да спомене нищо за Румъния.

 

"Всичко е възможно, но на практика е много по-сложно. Едно решение за разделяне би предполагало допълнителни етапи, които изискват време. Например, ще има нужда от още едно мнение на Европейския парламент, след като този орган реши, че Румъния и България изпълняват в пакет критериите за присъединяване към Шенген", заяви Орбан, като добави: "На теория е възможно, на практика - по-малко".

 

България и Румъния са изпълнили техническите критерии за членство в Шенген, но за да бъдат приети в зоната за свободно пътуване трябва общо решение на всички страни членки.

 

Очаква се въпросът с присъединяването на двете страни в Шенген да бъде обсъден по-късно този месец. София и Букурещ се надяват на частично присъединяване само с въздушните и морските си граници до края на тази година. Този вариант стана още по-реалистичен, след като от Холандия, която бе единствената страна официално срещу членството на двете страни, дойдоха сигнали, че могат да подкрепят подобно решение.

 

В началото на август обаче германският вътрешен министър Ханс-Петер Фридрих обяви, че Берлин не вижда скорошно присъединяване на двете страни.

 

"За жалост развитието в България не е толкова напреднало, колкото бихме се надявали. Румъния тръгва по съмнителен политически път. При присъединяване на някоя страна към Шенгенското пространство трябва естествено да разглеждаме положението с правовата държава", каза германският вътрешен министър.

 

София твърди обаче, че все още няма информация дали позицията на Ханс-Петер Фридрих ще бъде официално обявена от Берлин. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

63 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #63

    то и ние ни ви искаме тъпия Шенген, лицемерни европейски бюрократи!

  2. Анонимен
    #62

    Niamam predstava koi e napisal statiata no Madame Viviane Reding nikade ne spomenava Bulgaria v tazi vrazka.Statiata e publikuvana v Le Monde na 01/09/212 i moze da se prochete ot vseki. Zashto mediite u nas pishat samo lazi i gluposti i obsluzvat vinagi nechii interesi.Sram i pozor!!! Bulgarian

  3. Анонимен
    #61

    То бива бива наглост и манипулации, ама чак пък толкоз! Уважаеми анонимни журналисти от Медиапул, къде точно Вивиан Рединг споменава името на България?! Иначе сте с претенции за професионализъм, нали?! По същия начин подкрепяте и уж "справедливата кауза" на Мирослава Тодорова - манипулативно и в интерес па нейния приятелски кръг! Но какво ли се чудя, след като на втория тур от президентските избори бяхте поставили лого на БСП с призив за гласуване в подкрепа на Ивайло Калфин!!!

  4. Анонимен
    #60

    Евала на герберите заради които ще влизаме в шенгенското пространство когато върбата роди круши...

  5. Анонимен
    #59

    Цвъцко ей сега ще хване терористите от Бургас и всичко ще си дойде на мястото. Ето, вече залавят и отровители на кучета...

  6. Анонимен
    #58

    До 52:Вие на тоя инфантилен чи-ки-джи-я ли взехте да обръщате внимание?Щатите и северната им съседка се напълниха с неуспели и некадърни комуняги,вилнали на уелфейр и дай им да мелят денонощно,понеже нали нещо трябва да се прави.И така,това се предава и на поколението.Вижте го само какво име си измислил нещастникът!Ха-ха-ха!

  7. Анонимен
    #57

    Мнозина съветваха Цв. да се оттегли и да бъде пренасочен на друга работа, за която евентулно има необходимата квалификация. ББ, например, повече от всякога има нужда от (главен)оперативен помощник. Впрочем не е лошо и ББ да се оттегли. Ако двете мутри се махнат, ако Дянкофф и Миро Найденов си намерят ново призвание, ако Деси се върне на юрисконсултското си поприще, вместо да се прави на здравен министър... Е, тогава може и да се говори за Шенген.

  8. Анонимен
    #56

    А какво би казал за всичко това президентът Причкапов ?

  9. Анонимен
    #55

    Абсолютно си прав 34-ти.Трябва да се разпусне цялата съдебна система и избере нова нямаща нищо общо с комунягите.Иначе не става.Ще се влачим още 25 г.

  10. Анонимен
    #54

    Вивиан Рединг не споменава никъде България: http://www.lemonde.fr/europe/article/2012/09/01/viviane-reding-meme-en-crise-l-europe-n-est-pas-qu-un-marche_1754411_3214.html Манипулация по учебник, личи си кой е станал собственик на сайта. :-)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.