Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

СРС-та вече няма да са повод за засекретяване на съдебни процеси

Парламентът смята да прекрати практиката на МВР и прокуратурата да обикалят из страната, докато получат разрешение за подслушване

10 коментара
СРС-та вече няма да са повод за засекретяване на съдебни процеси

Парламентът смята да прекрати практиката на МВР и прокуратурата да обикалят из страната, докато получат разрешение за подслушване.

Наличието на данни от специални разузнавателни средства (СРС) по наказателните дела няма повече да бъде повод за автоматично закриване на съдебните процеси и секретното им провеждане далеч от очите на медиите и обществеността. Това реши в сряда парламентарната Комисия по правни въпроси.

Депутатите разгледаха ключови промени в законите, с които се създава новата агенция за използване на СРС – Държавната агенция "Технически операции" (ДАТО) и промени в Закона за защита на класифицираната информация. Въпреки важността на темите на заседанието присъстваха не повече от една трета от членовете на комисията.

Новата институция ДАТО на практика е структурата в МВР, която досега отговаряше за подслушването. Тя вече е на пряко подчинение на Министерския съвет и ще разполага с изцяло собствен бюджет. Промените бяха наложени от серията скандали с подслушване, в които МВР се замеси в последното десетилетие и отразяват нуждата от външен контрол върху тази специфична и нарушаваща правата на гражданите дейност.

В сряда мнозинството прие, че трябва да се преустанови и практиката служителите на МВР и ДАНС, както и прокурорите да обикалят из окръжните съдилища в цялата страна, докато се намери някой удобен магистрат, който да подпише искането им за използване на СРС. Тези скандални практики се набиха на очи най-вече по време на делото "Цонев-Сантиров-Попов", в което СРС-та бяха разрешени от председателите на окръжните съдилища в Пловдив и Бургас. Тогава председател на съда в Пловдив беше Сотир Цацаров, който впоследствие стана главен прокурор, а след като провери случая призна, че тогава е бил подведен с искането за СРС от заместник-градския прокурор на София Роман Василев.

След окончателното приемане на промените разрешение за използване на СРС ще се издава само от шефа  на окръжния съд в района, където е извършено престъплението.

Депутатите заложиха и още една гаранция, че няма да има безконтролно разрешаване на подслушване. Те дадоха право на съдиите да изискват всички документи по оперативните дела или разследванията, за да ги прочетат преди да решат дали употребата на СРС е оправдана. Досега магистратите вземаха на вяра твърденията на оперативните работници от МВР и ДАНС, без да могат да се запознаят с реалните факти.

Правната комисия отхвърли искането на главния прокурор да се подслушва всеки свидетел по дело, стига той да е дал съгласие за това. Аргументите срещу това предложение на Цацаров бяха, че по този начин могат да се накърнят правата на практически неограничен брой хора, с които подслушваният ще контактува в периода на използване на СРС.

Промените ще бъдат приети окончателно след гласуване в четвъртък в пленарна зала на второ четене.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    Само на един въпрос не отговориха - какво става със същата структура, която е сега в ДАНС!? Или пак ще се делят на наши и ваши? Така Данс ще може да работи и с двете структури, и с тяхното СДОТО и с новото ДАТО.

  2. Анонимен
    #9

    Безразборно подслушване? И какво от това? Стига да има подпис на един съдия(не само районен) и разговорите, които са записани да се пазят както трябва. А не същите разговори да бъдат използвани за изнудване, политически цели и т.н. Иначе тези промени, които се създават сега, мафията ще черпи по едно. Ходили да търсят съдии. Ами ще ходят като се знае кой какви интереси обслужва. Сега всеки може да мине на следния мобилен план гарантиран от управляващите: Купи един съдия и говори свободно за цяла година. Роумингът в съседни области е екстра.

  3. Анонимен
    #8

    Telekom Austria, Mtel ме заплашваха с рязане на пръсти ако не уяаствам в картелът им на Българския пазар. Същото е и на банковия пазар, където банките са регистрирани в Австрия , Уникредито, Райфайзен, ДСК (Унгария) заради банковата тайна и картела и престъпленията, които правят.

  4. Анонимен
    #7

    До номер 6. А кой е казал,че досега съдията издаващ разрешения за използване на СРС-та не се е запознавал документално с всички материали даващи основание за използване на СРС-та???? И в кой нормативен акт е изписано ,че те до този момент не са имали такива правомощия???? Ебати простотията!!!! Хора!!!!.четете и се информирайте......това е вашият щит срещу тоталното манипулиране!!!!!! Всеки един председател на съответния съд има пълните правомощия да изисква всички налични материали-било оперативни...било процесуално събрани и даващи основание за използване на СРС-та с оглед формиране на мотивите си за издаване на съответните разрешения. Другото е просто една гола лакърдия в нета!!!!!!

  5. gabron
    #6

    Според мен е правилно съдията ,който издава расрешение за СРС да се запознае документално с мотивите. В противен случай никой не носи отговорност за безразборно подслушване.

  6. Анонимен
    #5

    Защо тези закони не се гледат в специализираните комисии, а пак в правната, където повечето, ако не и всички са адвокати и имат определен интерес някои неща да не случат.

  7. Анонимен
    #4

    Браво, браво! Нека сега да видим милицайките как ще мотивират исканията? Ще падне голема сеч на искания за СРС. Голем смех ще падне и определено това е един плюс за обществото.

  8. Анонимен
    #3

    Какво доживяхме! Съдията,две в едно - съдия и оперативен работник. Малко му е оперативното дело. Трябва да изисква и препитва лично и агентурата. Нали по нейни денесения се прави искането за СРС. Как иначе ще провери верността на донесенията. Изобщо шоу безкрай и без резултати!

  9. Анонимен
    #2

    "Професионалната експертиза" днес получи второ обвинение. И какво пречеше поне част от тези промени да се направят досега от "професионалистите"?

  10. Анонимен
    #1

    Пак пишат закони "на коляно" и без никаква професионална експертиза - пак ще страдаме. Да ги заведат групово да гледат чудесния български филм "Специалист по всичко" преди да напуснат парламента завинаги.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.