Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Строежът на "Горна Арда” щял да се поднови до 2 месеца

9 коментара
Строежът на "Горна Арда” щял да се поднови до 2 месеца
До 2 месеца ще бъде подновен строежат на хидрокаскадата "Горна Арда", съобщи в неделя евродепутатът от ГЕРБ Владимир Уручев, цитиран от Дарик радио. Той бе в родопската махала Батковци, където, по покана на областния управител на Кърджали Иванка Таушанова, подари на създателя на първата евромахала в България Хасан Садък знамената на всичките 27 страни членки на Европейския съюз. Флаговете са донесени от Брюксел.

"Новият инвеститор - австрийската компания EВН, който замести турския „Джейлан холдинг”, е обявила пълна мобилизация за продължаване на работата и затова си мисля, че проектът "Горна Арда" най-после ще се случи", заяви Владимир Уручев. Според него възможно било строителните работи да тръгнат с по-бавни темпове, тъй като съществувала възможност от финансови проблеми. Условията за кредити в момента не били от най-удачните. Фирмите-изпълнителки щели да разчитат на първо време единствено на собствен капиталов ресурс.

Миналата година правителството избра консорциумът между австрийските ЕВН и "Алпине Бау” за участник в проекта за изграждане на хидрокаскадата, който бе зациклил от години заради спорове между българската и турската страна.

Формален рестарт на проекта бе даден през септември 2009 г. с решение на МС, в което за инвеститор в проекта бе определена Хидроенергийната компания (ХЕК) "Горна Арда". Мажоритарен акционер в нея е държавната НЕК, а за дела от около 30 на сто на наследника на турския "Джейлан холдинг" – CCG, се водеха преговори за покупка от австрийския консорциум.

Решението на кабинета бе дадено, за да оттегли CCG иска си срещу НЕК пред Парижкия арбитражен съд, в който се претендира за 75 млн. евро в срок до 30 септември заради неизпълнени ангажименти.

НЕК, CCG и австрийският консорциум подписаха анекс към споразумението, предвиждащ двумесечна отсрочка за оттеглянето на иска, за да се договори цената за миноритарния пакет, както и да се уточни бъдещото разпределение на участието в инвестицията. Тя се изчислява на 500 млн. евро за бъдещите три язовира от хидрокаскадата.

На въпрос дали има перспективи пред осъществяването на проекта "АЕЦ - Белене", Владими Уручев отговори, че България ще има нужда от една нова ядрена мощност, но на този етап въпросът не стоял на дневен ред, тъй като заради кризата потреблението на електроенергия било спаднало не само в български, но и в европейски мащаб.

"Когато се съживи икономиката, когато се появи инвеститорски интерес, тогава и реализирането на "АЕЦ-Белене" ще стане актуално", каза Уручев. Според него в момента самите потенциални инвеститори се сблъсквали с икономическата несигурност в България, трудно било да се направи прогнозата кога България ще има нужда от нова ядрена мощност. "Интересът към този вид потребление ще се увеличи не както се очакваше след 7-8, а вероятно след 10 години", прогнозира евродепутатът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. хидро
    #10

    На някои хора най-накрая им светва лампичката, че такива строежи се правят след правителствено решение и сперспектива. Не е ли същата тази лоша Alpine дето строеше Цанков Камък? Или сега вече е добра? Може ли умния ни примиер да ни обясни като как почва строеж без да го е осигурил финансово на 100%?!

  2. айде пак
    #9

    Радетелите на ВЕЦ на всяка цена, не може всяка река да се прегради и да се сложи ВЕЦ, като се спре водата всичко надолу отива зян. Големите язовири, действат по подобен начин. Хайде малко помислете. Ето нещо по-лесно смилаемо http://en.wikipedia.org/wiki/Dam#Environmental_impact

  3. гражданин
    #8

    I koj ste plasta smetkite tozi pat obache???Sledvastoto pravitelstvo??

  4. boby1945
    #7

    коства 12 години забавяне, нито магистралка Марица, нито "Горна Арда", даже и самият лостов не е на власт.....

  5. boby1945
    #6

    както е по закон, плаща крайният потребител, ако се уредиш по време на строежа добре, може и да спечелиш нещо, но във всички случаи ти плащаш....

  6. запознат
    #5

    Да не се окаже, че Джейлан са отстъпили на австрийците сруще съггласието на Борисов за язовир на Туднжда?Ние да си залеем земите, а стената да е на границата. Тоест язовир от който нужда и полза има единствено и само турция да е на наша територия. Нямо друг такъв случай в света. Тези мераци са от бай Тошово време. Станишев не даде да стане това безумие също.Ако Бойко е изтъргувал Горна Арда срещу този язовир излиза че Австрийците ще спечелят, турците също, а ние ще си гледаме с пръст в уста.По-голямо национално предателство скоро не е имало.

  7. д-р Зенгинова
    #4

    дрън-дрън. Искаме си Царя! Долу Костов.

  8. Пеню
    #3

    Недоумявам защо не се използва всяка възможност за построяване на вецове?Дори и да е на всеки километър.Как може да има по-евтин ток от този на вецовете?Или пак се опира до феномена "българска работа"?

  9. xax
    #1

    Защото инвестицията се връща бавно - 500 милиона евро за нещо коетоще прави към 20 пъти по-малко ток от АЕЦа :)Иначе вецовете са супер аз съм за тях :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.