Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Търговци на скрап обявиха ръст на кражбите на черни и цветни метали

4 коментара

Въпреки законовите ограничения пред търговията със скрап, които трябваше да спрат кражбите на цветни и черни метали, те нарастват и тревожната тенденция ще ескалира все повече. Това заявиха на пресконференция във вторник от Българската асоциация по рециклиране (БАР) и Асоциацията на рециклиращата индустрия.

Според представителите на бранша проблемът идва от незаконните площадки за изкупуване на вторичните суровини. Те изразиха готовност за общи действия с МВР и контролните органи за намаляване кражбите на цветни и черни метали и срещу незаконните пунктове.

Необходимият минимум на площадки за изкупуване на скрап за страната е 1200, каза Борислав Малинов, председател на БАР. По думите му с приетите към момента рестрикции в закона, площадките ще останат между 600 и 800, което не е добре нито за бизнеса, нито за природата в България.

От отпадналите поне половината ще работят незаконно, няма да плащат данъци, осигуровки и ще дават по-висока цена за изкупуване, прогнозира Малинов. През миналата година през сивия сектор са минали 5 на сто от обема скрап, в бъдеще процентът ще е 20, което е около 400 млн. лева, добави той.

Нелицензираните пунктове у нас винаги са били 300-500, но с новите законови промени има още 600 нови, които увеличават кражбите, алармираха от бранша. Според представителите на бизнеса стоката се реализира в незаконни леярни, които в страната са около 70, чрез незаконен износ или се узаконява чрез някоя лицензирана площадка.

Основните източници на краден скрап са електропреносната система и БТК, предприятията, желязото във вагоните, домовете на гражданите, складовете на фирмите и търговски злоупотреби, посочи Малинов.

От двете асоциации предлагат да се въведе тотална забрана за купуване на скрап от гражданите, да се повиши наказателната отговорност за извършване на търговска дейност без лиценз. Друго предложение е да се лимитира количеството метални отпадъци на физическо лице, над което да се носи отговорност. От бранша предлагат още да се проверяват всички площадки, не само лицензираните и от не от районните управление по местонахождението им.

Асоциациите искат и да се намали наполовина и изискването за банкова гаранция от 50 хил. лева на площадка, която бизнесът трябва да плаща. Обещание за това е получено от екоминистерството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    Как МВР се бори с незаконните пунктове?Отговор-никак.Такива площадки все едно че са едното нищо ,а те са си доста големи обекти и при добро желание на корумпираните ни ченгета за нула време могат да бъдат разкрити.Но явно за това да не се случва си има директиви и то от високо място.На хранилката има големи хора.На нас ни бяха откраднали от магазина 6 алуминиеви бурета за бира.Полицаите ги намериха в пункт на 250-300 метра от магазина цели целинички.Икакво стана-пункта продължава да си работи.Собственика трябваше бял ден да не види от проверки и глоби,но за жалост това е Бг.

  2. Анонимен
    #3

    "Да не се изкупува скрап от гражданите"??? Чудесно, ама ако фирмите които събират скрап бяха държавни и постъпленията от продажбите им отиваха за благото на държавата - например за кърпене на дупки, лекарства или детски домове, защото парите които се въртят в скрап-търговията са много големи. А не разни частници и асоциации които есетствено защитават интересите на частните скрападжии да се облагодетелстват. Те знаят че ако на гражданите бъде забранено да продават металните си отпадъци, тези същите отпадъци пак ще попаднат в скрападжиите, но безплатно и печалбите им ще скочат в пъти. Това искат лобиращите. А има прости решения, но те не им изнасят.

  3. Анонимен
    #2

    В белите страни металите, хартията, стъклата и пласмасовите бутилки от вода се предават безплатно и разделно в определени за това места. Докато съществуват пунктове за изкупуване на метали, ще се краде и съсипва.

  4. Анонимен
    #1

    Нема лошо бе, малко джилезо, по-добре лумина, още по-добре бакър, некой да рани чааветата, че децките слаби. Майтапчия

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.