Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Апелативен съд потвърди доживотните присъди по "Килърите"

4 коментара
Петър Стоянов - Сумиста в съда. Сн. БГНЕС

Варненският апелативен съд потвърди в четвъртък трите доживотни присъди по делото "Килърите", но премахна най-тежката възможна форма на наказание – "без право на замяна". Тежките наказания са за сочения за водач на групата Петър Стоянов - Сумиста, Васил Костов - Кеца и Георги Вълев.

Стоянов и Костов бяха оправдани за убийството на Борислав Георгиев, но бяха признати за извършители на убийствата на Румен Рачев и Петър Лупов.

Присъдата на Янко Попов - Туцо бе намалена от 17 на 15 години затвор. Той е обвинен за помагачество при убийството на Румен Рачев. Същото важи и за Райчо Стойнев, чиято присъда е намалена от 15 на 7 години.

Георги Вълев е с доживотна присъда за убийството на Рачев и Лупов. Запазва се присъдата на Петър Атмаджов - 4 години, за побой над либийски гражданин. Доживотните присъди трябва да бъдат изтърпени при специален режим в затвор от закрит тип.

Сумиста, Костов и Вълев получиха най-тежки наказания и на първа инстанция. Шуменският окръжен съд реши делото през декември 2012 г., като присъдите бяха очаквани с оглед на това, че от самото начало съдебният състав, разглеждащ казуса, недвусмислено демонстрираше нагласата си да осъди членовете на бандата.

Процесът на първа инстанция бе изпълнен с непрестанни скандали между защитата, съда и прокуратурата, като първончално магистратите дори не разрешаваха на подсъдимите да бъдат сваляни белезници в съдебната зала.

Съдът търпеше постоянни критики от адвокатите за предубеденост и толериране на обвинението, като дори се стигна до парадокса защитниците да бойкотират съдебно заседание. В самия край на делото пък бе допуснато абсурдното нарушение на Наказателно-процесуалния кодекс подсъдимата страна да не бъде питана от съда дали смята казусът за изяснен и желае да се пристъпи към четене на пледоарии. Такова становище изрази единствено обвинението.

Наблюдаващият прокурор Ася Петрова пък се издигна до един от най-доверените обвинители на тогавашния вътрешен министър Цветан Цветанов. Впоследствие главният прокурор Сотир Цацаров я направи свой заместник, но след падането на ГЕРБ от власт я командирова обратно в Шумен с формалния мотив, че трябвало да си довърши делото "Килърите".

Любопитен момент в отношенията между Цацаров и Петрова бе скорошното признания на ДПС депутатът Делян Пеевски, че лично Цветанов бил натискал тя да стане зам.-главен прокурор. Това бе отречено от Цацаров още в началото на м.г., когато той встъпи в длъжност.

Делото "Килърите" е само епизод от съдебната сага, сглобена през последните години от МВР и прокуратурата с етикет – "най-голямата и страшна банда за убийства".

В края на 2011 г. и след това през април 2012 г. друг сочен за член на групата – Георги Петков - Дачи получи две последователни осъдителни присъди от Плевенския окръжен съд. Първото му наказание бе 20 години за опит за убийство на известния плевенски гангстер Камен Балбузанов - Куката, който бе прострелян в местно заведение през ноември 2009 г. Второто – отново от 20 години, за стрелбата по Ивайло Паунов - Джовани на 13 март 2005 г. пред варненското заведение "Сохо".

Дачи е обвинен още за покушението над бившия общински съветник от "Атака" в Самоков Юри Галев. Петков влезе трайно в полезрението на разследващите през август 2010 г., след като прокуратурата го обвини като фактически извършител на стрелбата по Галев, дни след която той почина от раните си.

Заедно с Дачи тогава бяха задържани и смятаните основни фигури в бандата Петър Стоянов - Вожда (Сумиста), Янко Попов - Туцо, Васил Костов - Васко Кеца и Методи Иванов. Задържането им стана повод за един от най-сериозните конфликти между МВР-шефа Цветан Цветанов и съда, след като апелативните магистрати в София прецениха, че срещу обвиняемите няма достатъчно доказателства и ги пуснаха на свобода.

В следващите седмици обаче полицията отново ги задържа, като Дачи се сдоби последователно с обвиненията, че опитал да убие Куката и Джованито. Официалното обяснение на разследващите за светкавичните разкрития бе, че свидетели на двете стрелби го разпознали, когато го показали по телевизията по време на мярката в Софийския апелативен съд. След Петков останалите задържани, сочени за негови съучастници в покушението над Галев, също се сдобиха с още обвинения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Георги Бочев_deactivated_1495125538
    #4

    Най-после нещо свястно от съда.

  2. daskal
    #3

    Имам само един въпрос. Защо тези хора, извършили ужасни престъпления и получили тежки присъди, се хилеха така нагло и неестествено в съда? От какво бяха развеселени? На какво и на кого се присмиваха?

  3. datekata
    #2

    Трябваше да есмъртна а не доживотна

  4. Anita Mihaylova
    #1

    Така и трябва!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.