Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВСС създава усещане за индулгенция и симулира дейност

16 коментара
ВСС създава усещане за индулгенция и симулира дейност

Съюзът на съдиите в България възразява срещу начина, по който Висшият съдебен съвет (ВСС) проверява имуществото на магистратите.

Повод за разпространената до медиите в петък позиция на организацията е изслушването в понеделник в Етичната комисия към ВСС на единствения кандидат за поста главен съдебен инспектор - съдията от ВАС Веселина Тенева.

В края на декември сайтът "Биволъ" съобщи, че Тенева е била част от семейни сделки за покупко-дарения на едни и същи имоти, придобити с неясни средства, между нея и съпруга ѝ Георги Георгиев и възрастната ѝ майка. Между 2004 и 2008 г. тя е получила от тогава над 80-годишната си майка Марийка Тенева като дарения два апартамента в София, апартамент в Бургас и терен във вилна зона Росенец за около 130 хил. лв. Любопитното е, че преди това тези имоти са били на Тенева и съпруга ѝ и са били купени от майката с неясно какви средства.

Обяснението бе, че тези сделки са били с цел да се подсигури оставане на собствеността в семейството на Тенева, защото съпругът ѝ е имал дете от предишния си брак. След едночасово изслушване етичната комисия на ВСС не намери нищо нередно в тези сделки.

В писмото си в петък Съюзът на съдиите твърди, че формалните проверки от ВСС създават усещане за индулгенции и симулират дейност.

"Засилва се негативното отношение на обществото към съдебната система и към конкретни магистрати, когато на повдигнати въпроси за съмнителни имуществени сделки той дава лаконични отговори за липса на нарушения и не представя публично резултатите от проверките", пишат от най-голямата съдийска организация.

С пояснението, че съдия Тенева е подходила професионално като сама е поискала да бъде проверена от ВСС, съдийският съюз отбелязва, че проверката се е изчерпила със становището, че в случая става дума за "строго лични имуществени взаимоотношения".

"Ниската степен на обществено доверие както във Вас и вашите действия, така и в съдебната система като цяло, задължава всички вълнуващи обществото факти да бъдат обсъдени публично. В противен случай в общественото съзнание не само се създава усещането за симулиране на дейност, но и за издаване на "индулгенции" на проверяваните. А това е еднакво вредящо и за престижа на съдебната власт, и за този на конкретния магистрат, проверяван от Етичната комисия", заявяват съдиите.

Те се съмняват, че кадровиците на Темида са достигнали до заключенията за липса на проблеми с Тенева след задълбочена проверка и проучване на фактите.

Във връзка с практиката на ВСС при подобни проверки, от ССБ дават пример и с друг казус – този с председателката на Варненския окръжен съд Ванухи Аракелян. В публикация на в. "Капитал" от ноември м.г. бяха изнесени данни за сключени преференциални договори за банков кредит между съдия Аракелян и "Корпоративна търговска банка" АД. Съдийската организация критикува ВСС, че и в този случай е излязъл с формалното заключение за липса на нарушение на Кодекса за етично поведение на българските магистрати и констатацията, че са подадени изискуемите декларации по Закона за конфликта на интереси.

Според ССБ, кадровият орган следва да изработи критерии, за да се намери баланс между, от една страна, утвърдилата се практика за предлагане от страна на банките на преференциални условия на магистратите при сключване на договори за кредит, а от друга, високите изисквания за независимост и безпристрастност на магистратите.

От съдийската организация искат ВСС да отговори коя е разумната граница в това противоречие, при която не възниква конфликт на интереси. Този въпрос е особено важен в случаите, в които същите търговски дружества, предоставили по-изгодни условия за сключване на кредити, са страни по делата пред конкретния решаващ орган, се казва в обръщението до съвета.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #16

    Съдебната система у нас съзнателно е разбита от колонизаторите ни, за да могат безпрепятствено да грабят. Не случайно основната аса масони са съдии и прочие юридическа сган.

  2. Анонимен
    #15

    Тези не са по-малки серсеми от Сидеров

  3. Анонимен
    #14

    Ясно ли е, защо няма справедливост в България? Могат ли, същите тези лица, които ни дават лош пример,да решат справедливо подялбата на националната баница само между частните монополисти,а ние да участваме като публика и да им ръкопляскаме? Истинска промяна на политическата система може да има,когато всички граждани разберат,че са коварно измамени и ограбени,включително и полицаите,които също са потърпевши като нас и затова трябва да застанем от една и съща страна на барикадата срещу крадците!

  4. Анонимен
    #13

    Не може да се говори за престиж на съдебната система,какъв престиж има тази система,всичко лошо което може да се каже за тази съдебна система,корупция без граници.никакво правосъдие.Койн има доверие в тази система.Забравете тази дума ПРЕСТИЖ

  5. Анонимен
    #12

    съдиите са извън всякаква критика,благодарение на корупцията и кривосъдието им сме на този хал-безпринципност и бездържавие с терористки закони-противонародни и малтретиращи добрите хора,но винаги в полза на крадците и престъпниците.

  6. Анонимен
    #11

    ГАРВАНИ! ГАРВАНИ!"ГАРВАН НА ГАРВАНА ОКО НЕ ВАДИ". ГАРВАНИ! Луцифер

  7. variable_deactivated_1398793794
    #10

    Става въпрос за злоупотреба с Правото, технически сделките сигурно са преминали чрез установена в закона нотариална процедура. Както виждам незавършилите право имат достатъчно зрял поглед ...за да го разберат и упражняват абсолютното си право на несъгласие и възмущение. Abussus non tollit usum

  8. Анонимен
    #9

    Основният въпрос към цялата съдебна система е: Кой е човекът /хората/, който стоят за "Красьо-Черният"? Кой дърпа конците? Този въпрос се замаскира и потули, а той е по-голяма бомба от разни други /подслушвания, бщлетини, тефтеряета/ Това е въпросът, който всеки журналист трябва да си задава и да пита корумпиранаите ни магистрати.

  9. Анонимен
    #8

    Драги съдии,не се сърдете на началниците за това,което правите самите вие всеки ден - раздавате индулгенции на "държавни" институции чрез решения на дела на граждани срещу тях. Или само публично се "сърдите",за да можете дружно да си продължите това,което вършите,вместо да правораздавате?

  10. Анонимен
    #7

    До 1: Какви наследствени апартаменти бе? Първо тя ги продава на майка си за 130 000 лв., а после майки й и ги подарява. Това ако не е пране на пари какво е? И никой не се интересува от покупката. Имала бабата пари - купила и дарила.Ти що не накараш баба ти да ти купи твоя и да ти го подари след това?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.