Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Закъсняла справедливост не е справедливост

43 коментара

На 5 април 2006 г. Общото събрание на Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) постанови Тълкувателно решение, с което на практика принуждава всички жертви на престъпления да не изчакват наказателния процес, ако искат да си получат обезщетенията за вреди.

Върховните съдии трябваше да отговорят на въпроса дали висящият наказателен процес, в който не е бил предявен иск за обезщетение на вреди от престъплението, спира давността за получаване такова обезщетение. С други думи - дали ако разследването на едно престъпление продължи повече от 5 години, пострадалият трябва да заведе иск за обезщетение пред граждански съд или може да изчака внасянето на обвинителния акт в съда, за да поиска обезщетение в хода на наказателното дело.

Общото събрание на Гражданската и Търговската колегии на ВКС реши следното:

"Ако не е предявен граждански иск, висящият наказателен процес, както в досъдебното, така и в съдебното производство, включително и когато е завършил с влязла в сила осъдителна присъда или със споразумение, не е процес относно вземането на пострадалия за вреди от престъплението и не е основание за спиране на погасителната давност."

Това означава, че когато петгодишният давностен срок изтича, докато наказателното производство все още е във фазата на разследването, пострадалият трябва да заведе делото си за вреди от престъплението пред граждански съд по реда на Гражданско-процесуалния кодекс (ГПК). Само така исковата молба би спряла погасителната давност за обезщетението. А докато приключи наказателното производство, гражданското дело ще бъде спряно.

Ако пострадалият от престъплението не предяви иск пред граждански съд в рамките на петгодишния давностен срок, той губи шанса си да получи обезщетение.

Истината е, че това тълкувателно решение облагодетелства извършителите на престъпления, в някои случаи застрахователите, и захранва с повече държавни такси съдебната система, но за жертвите от престъпления то има изключително негативен ефект. То отнема на пострадалия предимствата от предявяването на граждански иск в наказателното производство, където той, в качеството си на граждански ищец, не дължи държавна такса по искането си за обезщетение и същевременно би могъл да се ползва от доказателствата, събрани от прокуратурата. От друга страна, когато гражданските претенции се разглеждат заедно с наказателното обвинение от един и същ съдебен състав, това дава толкова търсената процесуална икономия.

В резултат на решението на ВКС, пострадалите по висящите наказателни производства, под страх от изтичане на петгодишната погасителна давност, ще трябва да предявят претенциите си за претърпените от тях вреди пред граждански съд. Това на практика означава, че те трябва да заплатят държавна такса (4 % върху стойността на предявения иск) и да събират доказателства за престъплението срещу тях и виновността на дееца. Макар че най-вероятно образуваното гражданско дело ще бъде спряно до приключване на наказателния процес, тъй като съгласно чл. 222 от ГПК: "Влязлата в сила присъда на наказателния съд е задължителна за гражданския съд, който разглежда гражданските последици от деянието, относно това дали е извършено деянието, неговата противоправност и виновността на дееца."

Така по отношение на висящите наказателни производства, по които все още не са изтекли пет години от извършване на престъплението, тълкуването на ВКС ще доведе до разглеждане на едни и същи въпроси от две съдилища и ще натовари пострадалите от престъплението с държавни такси и адвокатски хонорари за две дела.

Последиците от волята на касационните съдии обаче ще бъдат пагубни за пострадалите от престъпления по висящи наказателни производства, които са надхвърлили пет години. Тълкувателното решение с обратна сила ще погаси гражданските им претенции за вреди от престъплението. Така пострадалите от тежки умишлени престъпления на първо място ще носят физическите и емоционални белези на посегателствата срещу тях. На второ място ще бъдат засегнати от бездействието на държавата, в лицето на държавното обвинение, които години наред само са имитирали разследване, без да осигурят ефективен и бърз наказателен процес. На трето място, те ще бъдат лишени от възможност да предявят претенциите си за имуществени и неимуществени вреди, ако не са ги предявили междувременно по граждански ред.

На фона на съобщените от прокуратурата данни за десетки хиляди забавени наказателни дела, тази несправедливост придобива чудовищни размери.

От друга страна, извършителите на престъпления фактически получават гражданско-правна "амнистия", тъй като те се освобождават от задължението да обезщетят жертвите си.

На трето място застрахователите, които изплащат на пострадалите присъдените от съда обезщетения при катастрофи, ще спестят значителни суми, дължими на пострадалите за извършени преди повече от 5 г. престъпления, ако не са били предявени в този период по граждански ред.

Тъй като решението очевидно не отговаря на изискването за справедливост, то явно е породено от конюнктурния съсловен интерес на съдиите да принудят хората да пълнят с такси бюджета на съдебната система, лишавайки от правосъдие значителна част от жертвите на престъпления.

Така използваната в преносен смисъл латинска сентенция "закъсняла справедливост не е справедливост", в България придоби буквални измерения.

 

Снежана Стефанова е адвокат от фондация "Правна алтернатива” – гр.Пловдив. Тази публикация е част от съвместния проект “На светло” между CEE Trust, фондация " Правна алтернатива”  и Mediapool, чиято цел е да изважда на яве и да дискутира казуси от широк обществен интерес.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

43 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. David
    #49

    Tova e chudovischno!!!Veche ne moga da izdarjam toya ogromen tormoz e 13goini?

  2. БАШ БИВОЛ
    #48

    ОЩЕ ЕДНО ДОКАЗАТЕЛСТВО ЧЕ НЕ СМЕ ДЪРЖАВА.ХАК ДА ВИ Е, БИВОЛИ ТЪПИ !!!

  3. Адвокат
    #47

    Авторката или е пълен въздухар, или целенасочено въвежда несведущата аудитория в заблуждение. Нямя никакъв проблем в рамките на нак. производство да се предяви гражд. иск. Съдът или го приема за съвместно разглеждане или не и това става ясно още в самото начало. Ако приеме, всичко е точно, ако не, така или иначе ще водиш отделен гражд. иск. И няма никакво съмнение, че точещото се нак. производство не може да спре давността. И досега константната практика на съдилищата беше да спират гражд. дела до приключване на висящото наказателно дело. Кой я пусна тази да пише? Вие от Медиапул си вземете консултант, за да не излагате!

  4. reakzioner
    #46

    Kraino vreme e balgarinat da se nau4i, 4e pravosadieto struva pari! Otkade nakade potarpevshiat shte 4aka prokurorat da mu svasrhe rabotata?

  5. gluposti
    #45

    По- добре да не се беше афиширала, че е адвокат. Пълна глупост,правна некомпетентност и панаирджийски коментари показва авторката на статията. Съдебната практика и правната доктрина са категорични по въпроса- това решение нито е изключение, нито е ново като постановка. Все пак има логика, принципи и традиции в правото. Правото е за зрящите, а не за спящите!

  6. atanas
    #44

    Отново връх на юридическата мисъл и компетентност

  7. reakzioner
    #43

    Koi e tozi § 22, za koito taka "kompetentno" se izkazvash?

  8. Юрист
    #42

    Проблемът да се предяви гражданския иск в наказателния процес се състои в това кога делото ще влезе в съдебната зала. На колегата Адвокат може би не му е ясно, че наказателното производство за престъпления от общ характер започват преди съдебната фаза. И тази досъдебна фаза продължава в много случаи по-дълго от пет години-какъвто е давностния срок за предявяване на граждански права. А исковете могат да се предявяват само пред съд, а не пред следовател, полицаи или дори прокурор.Авторката на статията

  9. reakzioner
    #41

    Ne vizdam da sashtestvuva niakakav problem! Uvredeniat shte si prediavi iska pred grazdanski sad, a sled kato se stigne s nakazatelnoto proizvodstvo do sadebna instanzia, deloto pred grazdanskia sad taka ili ina4e sledva da bade spriano. Problemat e v sadebnata taksa, koito uvredeniat ne shte da plashta!

  10. знай
    #40

    каква справедливост те мори пък тебе чадо справедливост като дойде страшния съд до тогава ВАС,ВКС , СРП, СГП, НСС и др.и да не забравяме вас адвокатите нали хахахаха

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.