Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България и Македония никога не са били по-далече една от друга

71 коментара
България и Македония никога не са били по-далече една от друга

Народите на Македония и България са свързани с многовековна обща история. Сега, когато би трябвало положението да е по-леко, България и Македония никога не са били по-далече една от друга. Патернализмът и предразсъдъците са по-важни от равноправното сътрудничество. Това се казва в публикувана в четвъртък в скопския "Утрински весник" и цитирана от БТА статия с автор пише Люпчо Поповски, озаглавена "Българска връзка".

Големият въпрос е дали някой от хората, които управляват нашата държава, очакваше наистина, че от другата страна на Деве баир, само седем-осем седмици преди толкова важната за нас среща на високо равнище на европейските лидери през декември, ще започнат да стрелят с тежка артилерия и да отварят въпроси, които Македония и България с тежки мъки някак бяха затворили.

Говори ли някой още за правата на македонското малцинство в Пиринска Македония, споменава ли някой кафкианските мъки на ОМО "Илинден"-ПИРИН да се регистрира като политическа партия в софийския съд, споменава ли някой присъдата на Европейския съд за човешките права в Страсбург, с която на българската държава ѝ бе казано да спазва политическите права на тамошните етнически македонци? Всичко това сега е хвърлено в периферията на политическия дневен ред в Скопие и София, пише авторът.

Вместо това македонската общественост се опитва да хване нишките на мрежата, която плетат съгласувано българският президент, външният министър, а и премиерът, с основната идея, че е дошло времето "по-малкият брат" да си научи урока. Същевременно македонската общественост се пита дали нашата дипломация проспа определени часове или не успяваше да разбере какво може да се случи, щом за да влезем в Европейския съюз, ще трябва да тропаме и на българската врата, пише вестникът и цитира изказването на Николай Младенов за това, че трябва да спре антибългарската кампания в Македония.

"Антибългарска кампания ли е, когато се снима филм за реални събития, случили се в Македония по време на шестте най-мрачни години на човечеството? Най-важно доказателство за добросъседство ли е македонският народ да заключи най-дълбоко в съзнанието си своята борба, своята историческа епопея и най-важното си достижение - създаването на своя държава, само за да не се разсърдят нашите сега по-успешни братовчеди под Витоша?", пита авторът и отбелязва, че до септември 1944 г. България е била фашистка държава.

"Защо цар Борис ходеше на поклонение в Берлин? Това е мрачна част от българската история, защото тя се престрои на погрешната страна, но тази голяма грешка трябваше да се изтърпи стоически, а не да се търси гума да се изтрие онова, което не може да се изтрие", пише авторът и пита трябва ли сценариите на филми, театрални представления и книги да се изпращат в София на "цензорски преглед за добросъседство".

Според логиката на премиера Бойко Борисов сега никой от ЕС и от Америка не би трябвало да снима филми за Втората световна война, пише Поповски.

"Нито един политик в Македония не би се осмелил да определя дневния ред на политиците, които управляват България, както го направи премиерът Борисов в интервю за гръцкия вестник "Етнос". Понякога е необяснимо как още може да се чуват толкова патерналистични послания от София за уж заблудените деца в македонската държава, пише авторът.

Внимателно подготвената реч на президента Росен Плевнелиев пред еврокомисаря Щефан Фюле, в която нападна Македония за рушене на всички мостове на добросъседство и за разпалване на националистическа еуфория, беше написана с толкова жесток речник, какъвто биха коригирали и в Атина,  пише по-нататък вестникът. "На Фюле вероятно тогава му стана по-ясно, че историческите духове на Балканите, патернализмът и невероятно ниската толерантност към другия тук са циментирани и трябва херкулесовска воля, за да се хвърлят на боклука стереотипите, предразсъдъците и подозренията. В този момент това изглежда мисия невъзможна", пише вестникът.

"Битката с предразсъдъците и стереотипите е като битка с вятърни мелници. В продължение на петдесет години, подпомогнати и от идеологията, тук се говореше за българите като за бедни хора на ръба на съветската империя. От другата страна на Деве баир говорят като измамени бащи за Македония, която не знае какво означава да си част от Европа. Смениха приказките за най-романтичната част от българската история със заплахи.

Пазаренето кои празници можем да празнуваме заедно се превърна в президентска гротеска.  Народите на Македония и България са свързани с многовековна обща история. Сега, когато би трябвало да е по-леко, България и Македония никога не са били по-далече една от друга. Време е да се отхвърлят недоверието, тежките думи, писмата - време е е за нови идеи. Ако ги има", завършва Люпчо Поповски статията си, поместена в "Утрински весник".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

71 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #71

    Сърбия-посредник между Атина и Скопие

    И след като България се нареди до Гърция в спора за името на Македония и съответно за приемането й в ЕС, след като България е вече врагът, основният враг на РМакедония
    / банкрутирала Гърция не може да се противопостави на Европейския съюз/, идва спасителката Сърбия и нещата си идват на мястото:
    -„носеща греда на Балканите”-Сърбия и Гърция;
    -„все едно сме една държава”-Сърбия и Гърция-къде ли граничат?!.
    -сръбско-гръцкият съюз за сметка на Македония е опит

  2. Анонимен
    #70

    Сресем,

    кога Турция постигна Мир и Сговор с милионите Кюрди на територията на Турция и няколко още съседни държави??

    С милиони Арменци, Тракийци, Българи, Християни, Гърци и така нататък??

    Османска Турция е била ретрограден погански нашественик в Християнска Европа,
    а ататюркска Турция - нацистка държава съпоставима по престъпления
    с хитлеристка Германия и бившия СССР,
    но останала встрани "неутрална" в сянката на Втората световна война.

    Нямаме намате нищо по-добро "на масата" от многовековните

  3. Анонимен
    #69

    българската общественост,църква и интелигенция спасиха българските евреи,къде беше македонската църква и общественост,къде бяха прословутите титови партизани,изглежда тяхната основна грижа е била да окрадат покъщнината,имуществото и имотите на евреите в македония,свидетелства за това има предостатъчно

  4. Анонимен
    #68

    А бе, Лупи, защо не си напишеш името както дядо ти и баща ти са те кръстили-Любчо Попов, а като говориш, да поставяш правилно ударенията, както ви е учил св. Климент Охридски. И ние не сме стока, но вие за нищо не ставате-къде са Филип и Александър, къде сте вие-нямате нищо общо (или по-точно толкова, колкото днешните гърци са потомци на древните).

  5. Анонимен
    #67

    нека се върне турското управление на Балканите да има Мир и Сговор.Заради тези крамоли между съседи Турците са сложили крак на Балканите.

  6. Анонимен
    #66

    реалност План реалност

    огромна площ от гръкоезични колонии от Североизточно Черно море
    чак до Атлантика, Гибралтар

    гръцкият "елински" език е народен между народен демократичен носител за
    обмен на информация и култури.

    Естествено не е нечия земна собственост,
    но както и с всеки от другите езици
    едновременно свързва едни групи хора,
    а разделя други групи хора,
    е обект носител инструмент и на шовинистични
    "приватизаторски" сили.

    Тракия в Европа и мала Азия.

    Град държава Троя, родствена с Родопски

  7. Анонимен
    #65

    Има една държава- България, чийто западен окръг се нарича Македония. За неговото освобождение са се били и паднали хиляди българи. Сегашните управници в този окръг не осъзнават факта, но идват нови, разумни.

  8. Анонимен
    #64

    И още:
    Обединението на “Горната” Аспарухова и “Долната” Куберова земя се осъществява през IХ век. Тогава византийският император Константин V Копроним започва масирана офанзива срещу България. Той нанася удари едновременно по Мизия и Македония. Военните действия почти успяват да разединят предците ни. Но Кардам разбива част от византийските войски през 789 г., а през 809 г. кан Крум превзема Сердика (днешна София). Така се открива пътят към “Долната земя”. След като византийско-българската граница

  9. Анонимен
    #63

    И още: Двете Българии - Куберовата и Аспаруховата, си помагат. Юстиниан II напада населението в Македония, но на връщане е победен от обединените сили на българите от двете територии. Но пък чичовците на Аспаруховия син Тервел (от Куберова България) не го подкрепят, когато той се намесва във вътрешната политика на Византия и възстановява на императорския престол сваления Юстиниан II. Според най-стария надпис при Мадарския конник Куберовите българи не искали да подкрепят император. Затова пък през 717-718 г. и двете Българии подкрепят сваления император Анастасий II.

  10. Анонимен
    #62

    Още истини:
    Първите заселвания на българите на Балканите е около Охрид. В “Манасиевата хроника” (1345 г.) се казва: “При цар Анастасий (491-518 г.) наченаха българите да завземат тази земя, като преминаха от Бдин (Видин) и първом почнаха да завземат Долната земя Охридска, а след това цялата тази земя. От преселението на българите досега има 870 години...” След падането на Кубратовата Велика България под хазарска власт няколко потока българи начело със синовете на кана тръгват в различни посоки: хората

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.