Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скопие търси засилена комуникация с българските власти след заплахата за вето

Бойко Борисов: Македония да строи пътища, а не паметници

36 коментара
Никола Попоски

Официалните власти в Скопие продължават да търсят разговори със София, след като България обяви, че може да се присъедини към Гърция и да блокира европейската интеграция на Македония заради "антибългарската кампания". В същото време обаче македонските медии продължават в своя стил да отговарят на българските заплахи, отговаряйки на "мачото на българизма" Божидар Димитров и позовавайки се на анонимни европейски дипломати, че с ветото за Македония България иска да отвлече вниманието от своите проблеми.


Външният министър Никола Попоски заяви, че Македония и България са постигнали  определено съгласие около тезата, че историята трябва да бъде оставена на историците. И в отговор на коментарите на българския си колега Николай Младенов, че трябва да се променят учебниците по история, предлага съвместна комисия от историци и експертна група за българските паметници в Македония, съобщи в. "Дневник", цитиран от БТА.

Според "Утрински весник" Попоски е на мнение, че "увеличена комуникация на министерско или на което и да било друго политическо ниво може само да повиши нивото на доверие и възможностите за още по-голямо сътрудничество между съседните държави".

"Когато говорим за добросъседство, първото, за което си мислим, е искреността, откритостта, откритата комуникация. Конкретно това би трябвало да се отнася и до Република Македония и до Република България. Смятам, че засилената комуникация може само да увеличи нивото на доверие и да увеличи възможностите за още по-голямо сътрудничество в бъдеще", казва Попоски, цитиран от "Утрински весник".

Николай Младенов отхвърлил покана за посещение в Скопие

Изданието, цитирано от агенция "Фокус", коментира обаче, че "мачото на българизма Божидар Димитров твърди, че историята не може да се остави на историците, защото у нас такива няма".

"Ред писма, ред разправии - това са събитията в отношенията между Македония и България, след като македонските държавни ръководители получиха задача - да изгладят отношенията със съседите и през декември страната да получи решение за започване на преговорите с ЕС", пише вестникът.

Изданието посочва още, че България не вярва в добрата воля на Македония и това може да се заключи от изявлението на българския външен министър Николай Младенов, който, според вестника, открито е отхвърлил поканата на македонския си колега Никола Попоски за посещение в Македония, изтъквайки, че достатъчно са говорили, сега са необходими дела.

По неофициална информация от българското външно министерство обаче няма официална покана за визита на Младенов в Скопие.

Вестник "Вечер" пък се позовава на неназовани европейски дипломати, според които "с ветото за Македония България иска да отвлече вниманието от своите проблеми".

Европейски дипломати, пожелали анонимност, заявиха, че заплахите за вето от страна на България са потвърждение на спекулациите, че е възможна блокада за получаване на дата за преговори на Македония за членство в ЕС на срещата на върха през декември.

Преговорите за членството на Македония в НАТО и ЕС до момента са блокирани от Гърция, която не приема името на Македония. Скопие обяви независимост през 1991 г. и веднага влезе в спор за своето име с Гърция, чиято позиция е, че Македония е името на нейна северна провинция и не може да има държава с подобно име.

Външният министър Николай Младенов обяви обаче, че София също може да не подкрепи Македония за получаване на дата за преговори с ЕС. Последва посещение на еврокомисаря по разширяване Щефан Фюле в София, по време на което втвърдяването на тона от българска страна продължи.

Гърция вече не е сама

На този фон македонските медии цитират във вторник интервю на премиера Бойко Борисов за гръцкото издание "Етнос", в което той обяснява, че, "ако искаме да имаме кавги на Балканите, да се хванем за Александър Македонски, за Симеон, за Гоце Делчев и да започнем кавгите".

"Имаме хиляди извинения за караници", заявил Борисов пред "Етнос".

"На Балканите ние всички сме националисти. Всеки казва, че е най-големият, най-умният. Мога да кажа какво бих правил, ако бях премиер на Македония. Бих оставил историята на историците и бих започнал да правя инфраструктурни проекти, магистрали, да развивам отношенията със съседите си. Аз предпочитам да си оправят улиците вместо да творят паметници и филми. След две години ние ще имаме магистрала от Солун до София.", казал още Борисов.

Предварително условие за получаване на зелена светлина от България за членство в ЕС било да се решат проблемите по европейски начин, с уважаване на историята и мненията на другите.

"Ако си член на НАТО и на Ес трябва да уважаваш историята на другите и тяхната гледна точка. За да получи подкрепата ни, правителството в Скопие трябва да си промени маниерите. Това е нашето условие, за да подкрепим Македния за ЕС", добавил още Борисов.

Изданието коментира, че изявлението на българския премиер Бойко Борисов е особено важно за Гърция, защото тя вече няма да бъде сама, а ще има още една страна-съсед на Македония, която се страхува от националистическите претенции на властите в Скопие.

Спокойният тон на българското правителство по отношение на провокации на Скопие, характерен за целия мандат на ГЕРБ, бе нарушен през последните месеци. Премиерът Борисов обяви, че България не е съгласна в името на Македония да има географско понятие, а външният министър Николай Младенов заговори, че планира "конструктивно настъпление" на Балканите. Младенов обяви, че се подготвя и доклад с "червените линии" и принципи в отношенията със съседните страни. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

36 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #36

    Ще спре ли България приемането на Македония в Европейския съюз, защото изтъкнатите причини и за слепците вече е ясно, че са прикритие за предателството на българските политици по отношение на Македония, по отношение на България. Резултатът от сегашната политиката на България спрямо Македония ще е многопосочен:
    1. ”Сърбия посредник между Атина и Скопие за името”- Сърбия се връща на бял кон като фактор в Македония, като фактор на Балканите. Братска, приятелска Сърбия /на Македония/ помогнала и съдействала

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #35
  3. Анонимен
    #34

    Мистър Бийн-македонският външен министър,зае сръбската позиция-много думи-викакви дела.Не са нужни писъмца,а дела!БЮРМ знае много добре,какво трябва да направи,защото преди почти година сме изпратили писмено забележките си.Като ги изпълнят,пак ще говорим.

  4. Анонимен
    #33

    http://7sport.net/7sport/fo_1forum/d6627_3.htm - много хубава статия по същия повод в 7 дни спорт

  5. Анонимен
    #32

    Проблемът е в точното формулиране на позицията на България. А то е : С това сърбо-фашистко правителство Македония да не се надява на подкрепа.

  6. Анонимен
    #31

    Тази област която сега се нарича Република Македония никога не е била част от истинската Македония. Била е добавена заедно с Пирин по времето на Римската империя под името "Macedonia Seconda".

  7. Анонимен
    #30

    България е член на НАТО и на ЕС и трябва със самочувствие да се държи като такъв.За промитите македонски мозъци българите са татари.

  8. Анонимен
    #29

    Българската област "Македония" трябва да бъде върната на България.Няма такава народност македонци.И никога не е имало.Александър Македонски е грък,роден в област Македония преди Христа!Нарекли са го Македонски заради името на областта,а не заради потеклото му.По-късно тази област става българска.Българите от област "Македония" говорят български език в диалектната му форма.Такъв език няма граматика!

  9. Анонимен
    #28

    Десетилетията сърбизиране са си казали думата и то необратимо.Предстои албанизация на тази територия.Стратегически важно е да не признаваме "македонския език",да подкрепим твърдата позиция на Гърция спрямо недуразумението Бивша Югославска Република Македония,каквато е официалното и име.Никаква романтика и сантименти.Да не забравяме,че заради тази територия избухва Междусъюзническата война,която е един от факторите за Първата ни национална катастрофа в началото на 20-ти век.

  10. Анонимен
    #27

    EU

    Прав сте.

    България е в Християнската Цивилизация.
    Близки и далечни съседи също (повече или по малко).
    Това не бива да се забравя.

    Другото на страната на България в такива недоразумения
    са историческите факти: международно известни, достоверни, неоспорими.

    Един полезен източник:

    The Timetables of History, by Bernard Grun

    25

    "..(България) още една страна-съсед на Македония, която се страхува от националистическите претенции на властите в Скопие."
    Да-а ке умрам от страх ли от смех ли !?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.