Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Втората АЕЦ струва над 10 млрд. евро и токът от нея ще е 75 евро на мегаватчас

45 коментара

Според икономическия анализ на НSBC при най-оптимистичния сценарий за АЕЦ "Белене" цената на ядрената централа ще е 10.350 млрд. евро или над 22 млрд. лв., а при най-добрите условия нейната електроенергия ще струва около 75 евро на мегаватчас. Това съобщи премиерът Бойко Борисов пред журналисти в понеделник, след като парламентът реши да не се обсъжда и гласува внесеният вот на недоверие срещу енергийната политика на правителството на ГЕРБ и спирането на ядрения проект.

Според актуална информация от сайта на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, цената на произвежданата електроенергия от АЕЦ "Козлодуй" е 15.30 лв. без ДДС за мегаватчас.

Британската банка HSBC бе избрана миналия април да анализира рентабилността на проекта АЕЦ "Белене", колко ще струва централата, цената на произвежданата от нея енергия и възможните ѝ пазари, да преструктурира проекта и евентуално да намери стратегически инвеститори. Този доклад, за чието изготвяне правителството плаща около 2 млн. евро, трябваше да послужи за вземане на окончателното решение на България за съдбата на АЕЦ "Белене". Преди обаче да станат готови данните, в края на март 2012 г. Министерският съвет и парламентът решиха да спрат проекта, тъй като бил прекалено скъп и за него няма западен инвеститор.

Още тогава премиерът обеща докладът на консултанта да бъде публикуван, което и стана в деня, определен за дебат по енергийния вот на недоверие. В качения на сайта на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) анализ на 20 страници на английски език, 10 от които са таблици и графики, са разиграни сценарии за цената на централата при различни структури на финансиране, времето за изплащането ѝ и цената на произвежданата от нея електроенергия според различните политики, провеждани от правителствата до 2050 г.

Как обаче е стигнато до заложените в таблиците числа така и не става ясно и според енергийни експерти публикуваният "икономически модел" е вид резюме на анализа на HSBS, но представен в този вид поражда повече въпроси, отколкото отговори. Още повече, като не е показано как се стига до представените в табличен вид изводи на консултанта.

В таблицата с прогнозите за цените на тока у нас са дадени графики за техния ръст при различни сценарии - запазване на сегашните политики, но без АЕЦ "Белене", при прилагане на нови политики, без да се посочва какви са те, при ниски цени на природния газ и на въглеродните емисии с АЕЦ "Белене" и др.

Между най-малкото и най-голямото повишение на цените е запазването на сегашните политики, без да строи АЕЦ "Белене".

Сред публикуваните разчети обаче не се вижда такъв с възможните външни пазари на електроенергията – сценарии за дефицит на електроенергията в региона и покриването им от АЕЦ "Белене". Преди година от министерството на икономиката казаха, че това е част от заданието към консултанта.

Таблиците показват, че цената на ядрената централа би била 10 352 946 000 евро, от които 1.8 млрд. евро ще са лихвите и таксите при структура на финансирането с 60 процента заемен капитал и 40 на сто собствен на НЕК или на други участници в проектната компания за построяването и експлоатирането на бъдещата ядрена централа. Евентуалните кредити за АЕЦ "Белене" биха се изплатили за 25 години.

Тези данни повдигат въпроса как при обявени от Борисов вложени досега от НЕК 1.4 – 1.8 млрд. лв. в АЕЦ "Белене", държавната компания може да осигури своя планиран 51-процентов дял в капитала на проекта.

Според експертите на британската банка минималната средна цена на тока от АЕЦ "Белене" за 60-годишния цикъл на експлоатацията ѝ би била 74.9 евро за мегаватчас.

Анализът на HSBC е бил направен по предоставени данни от изпълнителя на проекта – руската компания "Атомстройекспорт", от предишния консултант на НЕК за ядрения проект – "Уорли Парсънс" и от АЕЦ "Козлодуй", пише в представения от МИЕТ модел.

Това, че данните са предоставени от заинтересовани от проекта субекти, компрометира доклада на британската банка, смятат експерти.

Те припомниха още, че през 2008 г. в рамките на процедурата за търсене на стратегически инвеститор в ядрения проект, за какъвто бе избрана германската RWE, но година по-късно се отказа от участие, също бяха правени анализи за цената на АЕЦ "Белене". Оптимистичният беше за около 6 млрд. евро, колкото и поискаха "Атомстройекспорт" като твърда цена, реалистичен за около 10 млрд. евро и песимистичен за 14 млрд. евро.

Тогава RWE определила цена от 10.4 млрд. евро като възвръщаема инвестиция, коментират запознати с тогавашните преговори за включване на германската компания в проекта.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

45 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #45

    До този момент социалистите изключително настойчиво изискваха доклада на британската банка HSBC, избрана като консултант за АЕЦ Белене да бъде оповестен – с презумпцията, че ГЕРБ се опитва да скрие неговите позитивни изводи. От момента, в който докладът най-сетне се появи на бял свят, той се превърна в “някакво си докладче” което представителите на ГЕРБ размахвали – според Сергей Станишев.

    Защо? Ами защото в него много ясно пише колко ще струва “националната кауза” АЕЦ “Белене” на България. При

  2. Анонимен
    #44

    42-я явно не знае как да чете текста и числата в него едновременно. Иначе щеше да види отговорите на всичките си въпроси даже в силно съкратения вариант на експертизата на HSBC, която се цитира в статията по-горе. Особено ако владее поне елементарната аритметика. Много е наивно да се смята че ще има излишък на ел. енергия ако цената на петрола мине 200$, което спокойно може да стане още тази година. След 15-20 години (а това е само 1/3 от живота на една атомна мощност) някой да не мисли че още ще си кара колата на бензин?

  3. Анонимен
    #43

    Освен рубладжиите, които манипулират населението , не са малко глупавите и наивни хора, които лесно се подвеждат на лъжите на платените русофили.Така се раждат "платените идиоти", които не си знаят интереса и работят за чужди интереси.

  4. Анонимен
    #42

    41-ви,ти си бил гениален икономист!От "мъдрия"ти анализ само не разбрах колко ще струва 1Мвт и как определи цената му,на каква цена ще продаваш ел.енергията и кой ще купи произведената енергия-марсианците ли?И само не ми излизай с номера че ще продаваме на Турция,защото ние на Турция не ел.енергия,а и краставици не можем продаде,по причината проста че те са толкова напред икономически,колкото ние няма да бъдем и след 50 год.

  5. Анонимен
    #41

    Малко цифри все пак за тези, които разбират. За 60 години само един 1000 Мвт реактор при средно натоварване ще произведе ел. енергия за 35.598 млрд евро. Или ще изплати инвестицията 3 1/2 пъти. При това, доколкото се разбира, цената е определяна при напълно спрян уранодобив у нас. Ако сами си добиваме урана, което е напълно логично поради най-богатите залежи в Европа, цената на мегаватчас може да падне значително. За пример в съседна Румъния разчитат на собствен добив за техните работещи и строящи се реактори.

  6. Анонимен
    #40

    38, хората се опитват да анализират, а ти им пишеш за някакви ботуши. Не на нас тия, не сме в Северна Корея. Там я карат на гола пропаганда.

  7. Анонимен
    #39

    Ако Бойко не беше платил 2 милиона евро на англичаните, сега ремонтът на стадиона в Бистрица нямаше да се ограничи с мижавите 500 хиляди. Можеше да направят сатдион с 30 хиляди покрити места и сертификат от УЕФА.

  8. Анонимен
    #38

    нещастници, защо не помислите, че освен да броите стотинките, има и по-вавни неща. Като например имперска геополитическа игра, руски ботуш итн.? Или ви беше добре, когато КГБ ви дишаше вав врата??

  9. Анонимен
    #37

    И к'во се оказва, че Тиквун нема мозък, а и тия около него също.Значи от кюмурджийката на Мангала може ток по 150 лв/МВт, а от държавен АЕЦ не може...Като проследите как всяка година повишават цената с по 10%, след 8 години, тя ще е двойна.И немало да е рентабилна...Много пари са влезли в джобовете на сините, а Боко го командва губернатора щото си е тикве-тъп и проз...

  10. Анонимен
    #36

    Призовавам, никой повече да не спори с костоваците и другите сини производни. Няма смисъл - всички около тях са комунисти и руски продажници. Всичко се внася от Румъния, от Турция, от любимите УСА и от омразната Русия дори. Само дето не казват какво ше се ИЗНАСЯ в замяна??? Домати и сирене ли? Ами нали и тях ги затворихте бе - оня педер Филю приключи с тях. А и предполагам, че е по-ефективно да ги внасяме от Турция и Иран (въпреки че Иран е лош)....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.