Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Иван Ланджев: Книгата е билет за най-високоскоростния транспорт, измислян някога

3 коментара
Авторът на "За неизбежната случайност" и "Ти, непрестанна новина" - Иван Ланджев. Колаж Mediapool/ Сн. Иван Коловос

"Книгата е възможност – и трябва да си глупав да не се възползваш от нея. Книгата е билет за най-високоскоростния транспорт, измислян някога. Книгата е и огледало. Книгата няма нужда от защита. Съжалявам хората, които смятат, че книгите са безполезни. Мъчно ми е за тях", заяви в интервю за Mediapool по повод световния ден на книгата поетът, есеист и доктор по класическа руска литература Иван Ланджев.

Г-н Ланджев, какво е книгата за един поет, есеист и доктор по класическа руска литература?

Преди да бъда тези неща, които изреждате, аз съм читател. И след тях пак съм читател. Напоследък все по-често си мисля, че инстинктите и интуицията могат да те направят по-добър читател от академичната подготовка. Имам предвид, че за доброто четене (това, което включва разбиране, съпреживяване) също се иска талант, има нещо вродено и там, не е само при съчинителя. Та какво е книгата за мен като читател? Това, което винаги е била – на първо място приятел и сигурен начин да не се чувствам самотен, когато съм сам. Има разлика между двете – това да си сам и това да си самотен – и книгата я прави очевидна. Книгата е възможност – и трябва да си глупав да не се възползваш от нея. Книгата е билет за най-високоскоростния транспорт, измислян някога. Книгата е и огледало.

Кои са книгите в живота ви досега, които са ви научили на най-ценните уроци?

Списъкът е дълъг и няма да изброявам, но ще използвам случая да кажа нещо, което не е модерно. Забелязвам, че отношението към художествената литература, към това, което наричаме fiction, сякаш се е влошило – има една дигитална лудница, в която всички сме пациенти, има едно социално състезание и от страх да не изпаднат от него, хората са си наумили, че трябва да четат само self-help книги, учебници по живот, биографии на "успешните" (а не "успелите", както е правилно), само "случили се наистина неща", а не някакви измишльотини. Бих искал да кажа, че това е грешка – по-ценни уроци съм научил от измислените истории, най-важните неща за живота съм прочел в художествените книги. От един роман човек може да се научи не само на светоглед и ценности, ами и на най-практичните неща – как да се облича, как да ходи по улицата, как да говори и да се държи в общество.

Защо е важна книгата?

Защото няма реалност, в която този въпрос да не е абсурден. Книгата няма нужда от защита. Съжалявам хората, които смятат, че книгите са безполезни. Мъчно ми е за тях.

Кои според вас са книгите, които българският народ би имал нужда да разгръща по-често?

Нека оставим директните обръщения "към българския народ" на политиците. Иначе… повече Алеко, повече Стратиев няма да са ни излишни – не за да се подиграваме на себе си, а за да се смеем с добро чувство и така да добием увереността, която ни липсва. Само злото се взема насериозно през цялото време.

Нека добавя и "Записки по българските въстания", за да се познаваме по-добре.

Колко сме обезценили истината като общество според вас? Колко ни е скъпа тя?

Аз съм философ по образование и понятието за истина ми е важно – може би съм малко старомоден в това отношение, не съм релативист. Както казва един по-добър колега – "Обичам Платон, но по-скъпа ми е истината". Смятам изкушаващите твърдения, че “няма обективна истина” за упражнения по нищоговорене. А когато се повтарят, стават опасен нихилизъм – особено ако се превърнат в обществена дъвка. Обезценяването на истината води до най-различни отклонения – например, започва да се бърка свободомислието с невежеството, амбициозната глупост се припознава като бунтарство. Да говориш, че Земята е плоска, че ни пръскат с кемтрейлс и че хора не са кацали на Луната, не е проява на свобода и критично мислене, а на невежество. Наскоро чух един журналист пак да се съмнява в кацането на Луната. Впрочем, на Луната са стъпвали 12 души, общо 6 успешни мисии са, не е само първата… Бих искал истината да ни е по-скъпа, да.

В едно от есетата в "За неизбежната случайност" пишете, че най-системното насилие, извършвано от олигархията в България, е това срещу езика? Какви са последствията от това системно насилие?

Най-сериозните последствия са за тълковния речник – води се война срещу него. Изтърбушват се базови дефиниции и това няма как да не деморализира обществото. Просто по най-безочливия начин ти се казва, че това нещо, дето го виждаш съвсем ясно, е всъщност друго нещо... Хотелите са "подпорни стени", апартаментите в правителствена болница са "място за релакс", на фашизма не му се казва, че е фашизъм. Напротив, всичко друго се определя като фашизъм – постоянно се дрънкат глупотевини за "медицински фашизъм", "либерален фашизъм", само с обикновения фашистки фашизъм няма проблем, него не го наричат така.

На пандемията не се казваше, че е пандемия, нещо друго било, нямало вирус – и това, докато хората умират… Също така не можеш да кажеш на войната война, използват се други имена. На агресора не може да се каже, че е агресор и ако вземеш, че кажеш очевидното, значи не ти е чиста работата. Нападнатата страна сама се напада. И тия, които искат нападнатата страна да бъде срината и асимилирана – те казват, че са "за мир"! Нови дефиниции на пацифизма. Такива са последствията – и могат да се дадат още много, много примери.

Какво научихте от руските класици? И какво според вас все още не успя да научи Русия от своите най-велики писатели?

Руската литература е единственото демократично пространство в хилядолетната история на една страна, която така и не предложи алтернатива на самодържавието. В руската литература традиционно са се изказвали мнения, различни от официалните, от спуснатите отгоре. Такова нещо по условие предизвика разговор, открит дебат – разбирайте опасност за самодържавието. Точно заради това държавата има такъв проблем с тази литература, точно заради това репресира писателите си, затваря ги, прогонва ги и т.н. Много е трудно да се посочи пример за голям руски автор, който да не е имал проблеми с властта под една или друга форма. И това, което ви казвам, няма нищо общо с никакви русофили или русофоби – просто така стоят нещата, такива са фактите. И ние можем да ги тълкуваме, да ги анализираме, но не можем да ги оспорваме.

А защо днес Русия гони, а понякога дори се опитва да убие големите си писатели? Бихте ли ни разказали повече за срещите си с Дмитрий Биков по време на престоя ви в Чикагския университет?

Мисля, че отговорих по-горе – епохите се сменят, менят се и имената на самата държава, но същият вертикален модел на управление си стои, същият манталитет не мърда и за него е проблем свободното изразяване на писателя като такъв. Откъде накъде, какво си позволява? Колкото до Дмитрий Биков – знаете, че и той беше тровен, по подобие на Навални. Отявлен критик на Путин е и в момента не може да се върне в Русия. Гост-преподавател е в "Корнел", но дойде и при нас в Чикаго за няколко срещи. Чета го, следвам онлайн изявите му отдавна, а миналата година успяхме да поговорим. Забележителна личност.

Нека накрая отново да се върнем към книгите. Ако можехте да препоръчате една единствена книга, коя би била тя?

Не искам да е само една, не е правдоподобно. Но на така поставения въпрос ще кажа  Библията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. magda.shishkova
    #3

    Книгата е велико нещо. От както започнах да чета до ден днешен , книгата е винаги до мен.

  2. Коментарът е изтрит в 19:59 на 23 април 2024 от автора.
    #2
  3. Коментарът е изтрит в 19:59 на 23 април 2024 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.