Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ами ако се окаже, че на Европа й липсва нова Маргарет Тачър?

16 коментара

Бившият британски премиер Маргарет Тачър имаше редица недостатъци, но можеше да ги компенсира с две основни качества -с отказа до отстъпи пред безпомощността и адекватните действия. Именно това жестоко липсва на сегашните европейски политики.

Смъртта на Маргарет Тачър без съмнение ще съживи дебата за предполагаемите недъзи и положителните страни, които се очакватот "либерализма". В период, когато Европа търпи безпрецедентна вълна от строги мерки на икономии и се опитва да намали на всякацена държавния дълг, този дебат е неизбежен, но рискува да бъдаи напразен също като дебата, който противопоставя отдесетилетия привържениците на Джон Мейнард Кейнс и Фридрих фонХайек.

Защото ако "крайният либерализъм" беше триумфирал с Маргарет Тачър във Великобритания, а след това се беразпространил в целия свят, без съмнение нямаше да има криза на държавния дълг, както често чуваме да се твърди. И ако финансовите пазари не бяха либерализирани от началото на 80-тегодини - до голяма степен, за да се улесни финансирането на държавите, то в началото на първото десетилетие на 21-и век нямаше да станем свидетели на финансовизирането на икономиката, за чиито последици плащаме днес. Действителността често е по-сложна от теориите.

Страна, застрашена да се срине политически, икономически инравствено

При все това истинският урок от политическата кариера на Желязната лейди вероятно се крие другаде. Той е във визията ѝ за политиката. Визия, която изглежда напълно е изчезнала в днешна Европа.

Маргарет Тачър пое управлението на Великобритания, изправена пред прага на политическо, икономическо и морално рухване. От двата проведени избори през 1974 година не се оформяникакво мнозинство: страната е принудена да поиска помощ от Международния валутен фонд (МВФ), промишлеността ѝ се разпадна много по-бързо, отколкото на другите икономически сили. А на фона на кризата от 1974 година зимата на 1979 година, станала известна като "Зимата на недоволството" ("Winter of Discontent"), е белязана от тежки стачки в цялата страна.

Редувалите се едно след друго лейбъристки правителства – на Хауърд Уилсън иДжеймс Калахан - се опитаха да постигнат компромис между възможностите на партия, обвързана силно със синдикатите, и икономическите повели. В крайна сметка те само предизвикаха недоволството на всички. Казано с други думи страната губеше доверие, бе неспособна да напредва, инатеше се при идеята за каквато и да било промяна.

Политиците пък изглеждаха неспособни да действат и се задоволяваха през повечето време с действия за управление на извънредни ситуации по принципа "да приемаш желаното за действително" ("wishful thinking"). Със станалото известно заглавие - "Криза ли? Каква криза?" ("Crisis? What Crisis?") - в. "Сън" коментира пресконференция на Джеймс Калахан в разгара на зимния хаос.

Да се действа, а не само да се говори

Най-големият успех на Маргарет Тачър без съмнение е, че тя върна доверието на британците в самите тях, понякога с методи, които, разбира се, бяха повече от оспорвани, и кончината ѝ не бива да покрива със забвение смъртта на ирландския републиканец Боби Сандс, починал след гладна стачка в британски затвор, както и жертвите на войната за Малвинските острови, страданията на миньорите, към които тя се отнесе особено зле. Трябва обаче да се признае на Желязната лейди способността ѝ да върне престижа на политиката, която с нея все още можеше да промени действителността.

Истината е, че бившият премиер на нейно величество не се задоволяваше да понася криза - тя действаше срещу нея. Тя пригоди структурите на Великобритания към реалното ѝ положение - на страна, която е в упадък от края на войната и изгубила средствата, с които разполагаше всемогъщата от 1940-60. Няма кой знае какво значение да се питаме дали действията ѝ наистина са били полезни, дали Великобритания се възползва от тях в крайна сметка, дали тя не се възползва най-вече от световната конюнктура, създала се от 1982 година. Тачър доказа, че има алтернатива на "wishful thinking", на безразсъдното управление и на обезсърчаването от 70-те години на миналия век.

Адекватност

Другият урок на Маргарет Тачър е адекватността и способността ѝ да действа така, както е обещала. Бруталността ѝ, без съмнение, бе обратната страна на тази почтеност. Тя никога не обещаваше друга политика, освен политиката, която бе представила на избирателите. И тя я водеше напълно последователно, дори когато ставаше дума за жестокост.

Но тя скъса с идеологическите "иди ми дойди ми", разпространени по същото време на континента, когато левицата сменяше кейнсианските си дрехи с костюма на бюджетната праволинейност поради настъпилата катастрофа, и следваше вълната на либерализиране на финансовите пазари.

Маргарет Тачър може би е последният европейски политик, проявил такава идеологическа адекватност. Без съмнение именно поради тази причина тя успя да спечели битката на урните четири пъти.

Съвременни политици - обратен образ на Желязната лейди

С падането на Берлинската стена политиците решиха, че трябва да приключат с идеологическата последователност, възприемана като презирана реликва от съветската епоха. Оттогава политическите ръководители нямаха други амбиции, освен да се справят с всекидневните текущи въпроси през призмата на собствено им оставане в бизнеса.

Изправени пред такава мащабна криза, каквато преживяваме в Европа, те дават само отговори, свързани с мащаба на самата криза и "липсата на алтернативи" на политиката, наложена от изборните интереси. Ангела Меркел, която по време на предизборната кампания в Германия през 2005 година на драго сърце се представи като "германската Тачър", е въплъщението на този нов политически образ. Германският канцлер г-жа Меркел с еднаква лекота влиза в коалиция както със социалдемократите, така и с либералите и е готова да защити ускореното излизане от ядрената енергетика, след като е защитавала удължаване на живота на атомните централи. Тя (г-жа Меркел) използва мощта на страната си според собствените си изборни интереси.

Тя (Меркел) може да говори в защита на федерализма, за да се хареса на бъдещите съюзници социалдемократите, като в същото време защитава преди всичко интересите на германските данъкоплатци, за да не отблъсне от себе си консервативните кръгове.

Това е далеч от последователността на Маргарет Тачър, която отхвърли еврото, защото съзря, че тази валута води до европейски федерализъм. В останалата част на Европа политическият персонал, и това е още по-важно, изглежда вече също толкова безсилен, колкото бе Джеймс Калахан, изправен пред кризата.

Ръководителите на някои страни често само повторят молитвеника на бюджетната праволинейност, наложена от Берлин, та било то и във вреда на действителността, както става в Португалия. Или пък не се колебаят да търсят невъзможни компромиси, правейки анонси "за растежа" и водейки в същото време политика на строги ограничения, която не могат да защитят на европейско равнище, както става с френските ръководители, например.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мата Хари
    #16

    Свобода без ред е равно на анархия Комунизъм или контролиран от мафията псевдокапитализъм не е пътя на оцеляване стр.129-"Маргарет Тачър-изкуството на държавника"

  2. Анонимен
    #15

    2-I want my money back-опитайте още веднаж да го напишете както трябва,или го напишете на български,така ще ви разберат най добре.При това,какво разбирате от това което тя е направила,защото тя направи много за Англия и я вдигна на крака,тъй като не беше в добро здраве.Никак не е егоистично да се бориш за интересите на собствената си държава,вместо да я крадеш!!!...Важното е че тя остава в историята,а вие за миг си показахте недоразвития мозък и сега като свърша ще ви забравя,както много други,които са прочели вашия коментар.Good day and be happy...

  3. Анонимен
    #14

    Vsyako vreme si namira politicite, samo ne i v BG. Inache bravo na no 2 - ako ne mnogo dosta e prav, Reigan i Kohl prevazhojdaha Tatcher,a Gorbachov go e strah da se pribere v Rusia!

  4. Анонимен
    #13

    На Европа, изпаднала в икономическа крриза, не й липсва никаква Маргарет Тачър, а компетентни политици, които държат на хората, а не на джоба си.

  5. Анонимен
    #12

    Ангела Меркел е безличие удобно на финансовите кръгове, които я крепят имено заради нейния опортюнизъм и продажност, а вероятно и заради зависимости от гедерейското и минало. Финансовите групировки нямат нужда от личности, а от сиви администратори-бушони, които да изгърмят в удобния момент. От края на 90-те години понятието "политически лидер" отдавана е лишено от съдържание.

  6. Анонимен
    #11

    АНТОН 2, 7, 9, Ако някой ви попита - защо сте толкова изостанали като държава? - не му казвайте че сте невежи, просто му прочетете това, което току-що сте написали.

  7. Анонимен
    #10

    Европейският модел не е модела на Тачър!

  8. Анонимен
    #9

    Каквото и да си говорим за личността на Тачър, тя ще си остане една желязна лейди,която ако беше лидер в Източно-Европейска страна, щеше да бъде определена като "абсолютен диктатор и подтисник", но понеже е лидер на страна от така наречения "демократичен свят" е "желязна лейди". Особеният й егоизъм и жажда за власт я докарват в крайна сметка до състоянието да бъде предадена от своите най-верни "пудели", които, по-умни и предвидливи от нея, виждат, че се е запътила към създаване на авторитарен режим,

  9. Анонимен
    #8

    Jack Daniels: Моля Ви не ругайте No. 2. Той горкият освен папа Тиквоний I и Станишко II други политизи не познава.

  10. Анонимен
    #7

    Личи си,че този текст го е писал англичанин.Англичаните не обичат германците по много причини:немците живеят по-добре,защото работят,те не са паразити да чакат наготово от колониите,немците са сериозни,трудолюбиви,изобретателни,морални и дисциплинирани.Не ходят в чужбина на пиянстват и да се държат като каруцари.Тачър навремето бе против обединението на Германия.Уж бе дясна,но хвалеше Горбачов.И сега Англия приютява всякаква руска криминална измет-стига да има пари.Е,това ли е последователност-това е лицемерие.Англия и след сто години няма да стигне стандарта на Германия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.