Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България постави условия за новото име на Македония

В договора между Скопие и Атина трябва да залегне и отказ от претенции към нас

12 коментара
Паметникът на Александър Македонски в Скопие.
България приветства постигнатото решение на многогодишния спор между Атина и Скопие за новото име на Македония, но постави условие – то да не се използва като основание за промяна на границите или претенции към историята.
 
От седмици беше ясно, че съседните ни страни са се разбрали за името Република Северна Македония, но досега София не беше реагирала официално и не беше поставила никакви изисквания. 
 
Сега обаче от МВнР настояват Скопие и Атина да дадат гаранции, че в договора между тях принципите за липса на претенции към съседните страни (да се разбира България – бел.ред.)  ще бъдат "недвусмислено заявени и потвърдени".
 
БСП също обяви, че настоява за подобни гаранции, а "Обединените патриоти" настояха София да следи много внимателно поведението на Скопие.
 
Късно вечерта във вторник Македония и Гърция официално обявиха, че са стигнали до решение за името, което се очаква то да отвори вратите за присъединяването на югозападната ни съседка към ЕС и НАТО. Все още обаче изходът на спора е под въпрос, защото опозицията и в двете страни се противопостави на подписването на споразумение.
 
Захариева: Северна Македония е много по-добре от Илинденска Македония
 
В сряда външният министър Екатерина Захариева коментира, че Северна Македония е много по-добро име отколкото Илинденска Македония, което също бе извадено на масата на преговорите между Скопие и Атина. 
 
Тя отбеляза обаче, че все още не е запозната с договора между тях.
 
Захариева коментира, че името Северна Македония подчертава, че това е географското значение на Македония като област и отново подчерта, че то не трябва да води до някакви   териториални или културни претенции към България.
 
Миналата година Македония и България след дълги преговори подписаха договор за добросъседство, който трябва да реши спорните исторически въпроси между двете страни. Вече е формирана и обща комисия, която да разгледа общата ни история. 
 
Захариева коментира, че има много работа и историците трябва да бъдат оставени да работят  спокойно.
 
"Установяването на общите исторически факти и личности трябва да бъде с автентични документи и исторически източници. Гоце Делчев се е самоопределил сам в писмата си и то не веднъж като българин“, даде пример Екатерина Захариева пред бТВ. 
 
Договорът за добросъседство стана възможен след като македонското правителство на Зоран Заев показа, че е готово на отстъпки пред съседите си, за да се предвижи към ЕС и НАТО. 
 
Бившият външен министър Соломон Паси отбеляза от своя страна успешната роля на българското европредседателство за намирането на консенсус между Гърция и Македония.
 
"Искам да поздравя специално българското европредседателство за проектоспоразумението, защото България имаше много ключова и катализираща роля за името на Македония”, заяви Паси пред бТВ.
 
БСП също иска гаранции от Македония и Гърция 
 
С известно закъснение БСП също предложи България да изиска гаранции, че името Република Северна Македония няма да представлява предпоставка за териториални претенции към страната ни. 
 
Депутатът Кристиан Вигенин посочи, че правителството трябва да запознае опозицията с плановете си. 
 
"Името Република Северна Македония съдържа географско определение, което е в противоречие с многократно изразявана позиция на поредица правителства и президенти, което трябва съответно да бъде отчетено и от сегашното българско правителство“, каза Вигенин. 
 
"Изразяваме надежда, че ускорената европейска и евроатлантическа интеграция на Република Македония заедно с вече влезлия в сила договор за приятелство, добросъседство и сътрудничество ще даде възможност за все по-активно взаимодействие между двете страни и съответно между гражданите от двете страни на границата“, добави той. 
 
По-рано обаче БСП изрази резерви към договора с Македония, като определени среди в партията го видяха като пробив на македонизма.  
 
"Обединени патриоти":  София да внимава с Македония - "този Франкещайн"
 
Юлиан Ангелов от ВМРО от своя страна обвини БСП за създаването на Македония и поиска поведението на Скопие да се следи внимателно. 
 
"Така че  да бъдат така добри да се извинят на българския народ и на македонските българи за този Франкенщайн, който създадоха самите те и подкрепяха дълги години".
 
"Ние приветстваме това, че най-накрая се намери решение на проблема с името, но продължаваме да следим внимателно за това дали Македония ще продължава да изпълнява договора за добросъседство“, добави депутатът. 
 
По-късно в своя позиция ВМРО посочи, че "порочните антибългарски практики, като кражба и подмяна на общата история, фалшификация на исторически факти в учебниците по история, използване на език на омразата спрямо България са недопустими, неприемливи и несъвместими с членство в Европейския съюз". 
 
"Тези практики трябва да бъдат изкоренени и премахнати, съгласно клаузите на договора за добросъседство и ние следим внимателно това да се случи", смятат от ВМРО. 
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #12

    след като бОковците успяха да накарат макетата да подпишат договора (готов още от 1998 г) - вече ще е по-наред работата ни с тия съседи... :-)

  2. АлександърНиколов
    #11

    Може би отдавна трябваше Р. България и Р. Македония да направят федерация под името напр. Тракийска Федерация и тогава никой не може да има претенции за името а Македония става автоматично член на ЕС и НАТО. Освен това ако още от преди 28 г. се даваше на македонците бързо и лесно бълг. гражданство, а не да бъдат изнудвани за подкуп, но обратното да им се дава напр. 5000 лв за да започнат трудова деятелност, то отдавна повечето македонци да бяха станали доброволно български граждани и допринесли

  3. boriana
    #10
  4. Филка Русофилка
    #9

    България няма да постави условия за новото име на Македония, както се надяват българските врагове. Първа е знаела и одобрила това име преди другите да го научат. Тогава защо те внушават „България да постави условия”? Надеждата, че някой български „полезен идиот” ще блокира приемането на Македония в НАТО и ЕС, е химерна. Напротив, за техен ужас ще натикаме Македония в НАТО и ЕС преди Сърбия. По-скоро, целта им е да поддържат „либидото” за хибридна пропаганда на русофилската 5-та колона за още 1 „провал” на Европредседателството, респ. на България и да замажат руския провал в Македония.

  5. в началото на прехода Румен Воденичаров обяснява на американския посланик, че САЩ си правят геополитика на наш гръб! Повод е регистрацията на ДПС, случила се в нарушение на конституцията и след американски натиск! САЩ отново си правят геополитика на наш гръб! Като извиват ръцете на България да приема име, оказващо териториални претенции към България! Докато Албания и Турция не се слеят, САЩ няма да мирясат!

  6. Малко са! Трява още! запада се изгаври жестоко с България, когато нас трябваше да ни приемат в ЕС и нато. за да ни преимат в нато, ДС агент "викотор" трябваше да обещае Родопите на Турция. А за приема ни в ЕС, трябваше да подарим водите на Места и да нарежем 1-4 реактор на Козлодуй! Постъппиха много зле с нас, нека сега го върнем на тези, които се изгвариха с нас! Защото спред Вашингтон пост, препечатан в Медияпул, нато е мъртва организация!

  7. Обектив
    #6

    Нямам им доверие аз на Скопските политици. Менталните им увреждания са практически непоправими. Щом "добронамереният" към БГ Заев наскоро заговори за "македонци" в България, в която никой никога не си е служил с политически наложените в Югославия през 1945 г. от Тито "македонска азбука" и "македонски книжовен език". С предстоящото приемане на ново държавното име на Р.Македония настъпва съществена промяна на фактическите обстоятелства. Ето защо е задължутелно приемането и ратифицирането на Анекс с допълнителни гаранции към Договора за добросъседство.

  8. Анасонлийски
    #5
  9. boriana
    #4

    МВнР настоявало в договор между други две страни да се укаже че претенции към трета страна- България , няма да има. Иска гаранции. Защо като всичко според кухата лейка си е наред. Да помълчим и видим какво ще последва или някой се опитва да успокои топката вътре в страната. ВМРО се занимава с БСП отпреди 70 години. Някой измежду техните казал нещо. БСП се досеща, че нещо не е наред, но Станишев приветства. Десните вместо да си замълчат и изчакат края вече тръбят победа. Гледат на момента като на

  10. edin.drug
    #3

    Руските тролове наскачаха да всяват раздори! Нищо ново - как пък не можахте веднъж да ни изненадате?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.