Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Донорският форум и културни дейци се обявиха против законопроекта за меценатството

1 коментар

Българският донорски форум, дарителски организации  и културни дейци се обявиха против Законопроекта за меценатството, който беше одобрен от Народното събрание на 11 Ноември 2005 г. на първо четене. Те подготвиха възраженията си срещу проекта и го връчиха на 19 народни представители.

Основните несъгласия на дарителските организации са насочени срещу създаването на допълнителна държавна административна структура, която ще налага сериозна намеса и контрол на държавата в регламентирането и развитието на една доброволна и изключително частна дейност каквато е меценатството. Такава структура означава излишна бюрокрация на гърба на данъкоплатеца, която няма шанс да проработи, се казва в писмото на организациите.

“Законопроектът за меценатството урежда дарителството в подкрепа на културата извън общата стратегия за развитие на дарителството и без да е взет предвид опитът на дарителите до момента и наличните изследвания за нагласите и нивото на благотворителността в България”, се казва още в критиките към законопроекта.

“Това предпоставя решаването на проблемите в областта на благотворителността “на парче” и противопоставянето на дарителите в областта на културата на благотворителни организации, подкрепящи други сфери (образование, спорт, социални дейности)”, аргументират се още дарителските сдружения.

Според тях законопроектът предвижда създаването на Държавна комисия за подпомагане на културата, която от своя страна ще дублира вече съществуващи държавни органи и регистри. Те дава пример с една от функциите на комисията, на която се вменява водене на публичен регистър на организациите, подпомагащи културата. Същевременно обаче публичен регистър на юридическите лица с нестопанска цел вече функционира към Министерството на правосъдието.

Другата функция на комисията да контролира дейността на организациите, подпомагащи културата, дублира и дейността на държавни органи, които следят работата на юридическите лица с нестопанска цел изобщо и особено работата на юридически лица с нестопанска цел в обществена полза, се казва в становището на дарителските огранизации.

Законопроектът допуска, че “държавата може да подпомага и насърчава меценатите”. Формулировката е неясна и напълно недопустима за законов текст, тъй като не урежда ангажимента на държавата към меценатите, ако такъв се смята за необходим, пишат още организациите.

Според законопроекта се предвижда организирането на културно лото, но липсва каквато и да е аргументация за изключително насочване на 50% от приходите към културната сфера. Затварянето обаче на благотворителна лотария в полза на културата незабавно и ненужно ще противопостави културните организации на тези, които работят в други сфери. Ако се постигне съгласие за лотария в полза на всички сфери, които се нуждаят от подкрепа, функционирането на подобно лото може да се уреди чрез Закона за хазарта, смятат още организациите и дейците, свързани с културната политика и финансирането ѝ.

Законопроектът предлага данъчни преференции за меценатство в полза на културата. Вносителите на становището считат за целесъобразно въвеждането на еднакви данъчни облекчения за всички сфери, които се нуждаят от дарителска подкрепа като културата, образованието, социалните дейности, здравеопазването и други.

Възраженията срещу законопроекта са подписани от Биляна Томова, доцент в катедра “Управление на социокултурните дейности” на УНСС; Весела Герчева, директор на Българския донорски форум; Вера Петрова, директор на Асоциацията на културните мениджъри; Георги Чолаков, управител на ГЕОПОЛИ ООД; Елица Баракова, директор на фондация “Помощ за благотворителността в България”; Илияна Николова, директор на фондация “Работилница за граждански инициативи”; Явор Койнаков, директор на Евро-българския културен център; Весела Христова-Радоева, главен експерт в Държавния културен институт към министъра на външните работи; Яна Бубнова, директор на Института за съвременно изкуство – София; Цветелина Йосифова, директор на Центъра за култура и дебат “Червената къща “Андрей Николов”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Akademik.
    #1

    General. http://www.fdb-b1.narod.ru Poslanik. http://www.numzb.narod.ru АГЕНЦИЯ,,СОФИЯ ПРЕС,, БЪЛГАРСКА ЛИГА ЗА ЗАЩИТА ПРАВАТА НА ЧОВЕКА И ГРАЖДАНИНА ФОНДАЦИЯ `` АВИС `` СЪЮЗ НА ПИСАТЕЛИТЕ В БЪЛГАРИЯ МЕЖДУНАРОДНО СДРУЖЕНИЕ НА ДИПЛОМАТИТЕ В БЪЛГАРИЯ ФОНДАЦИЯ``ДЕМОКРАТИЧНА БЕЛАРУС``- БЪЛГАРИЯ БЪЛГАРСКИ ХЕЛЗИНСКИ КОМИТЕТИНФОРМАЦИЯ ЗА СЪБИТИЕТО „ОЩЕ ВЕДНЪЖ ЗА СЪЩНОСТТА НА ИСЛЯМА” На 12.XII.г. в SOFIA-PRESS на`` SLAVYNSKA`` 29 се проведе публична лекция на тема „Още веднъж за същността на Исляма”. Гости

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.