Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС трябва да реагира спрямо Хизбула или ще застраши европейските граждани

Липсата на консенсус в Европа не се дължи на българската позиция

7 коментара
Лидингтън и Вигенин, сн. МВнР

Британският министър по европейските въпроси Дейвид Лидингтън заяви в София, че Европа не може да остане безразлична към терористичния акт на летище Бургас и трябва да реагира с подходящи мерки.

 

"Имаше терористично престъпление тук, в България, срещу цивилни. Доказателствата сочат към съучастничеството на Хизбула. Смятаме, че Европа не може просто да остане безразлична към подобно терористично предизвикателство на негова територия. Ако ЕС не успее да отговори с подходящи мерки, сигурността на неговите граждани ще е още по-застрашена в бъдеще", заяви Лидингтън след среща с българския външен министър Кристиан Вигенин.

 

Европейските страни все още нямат консенсус по отношение на включването на въоръженото крило на Хизбула в европейския списък на терористичните организации, като дебатът се разпали допълнително от коментарите на Вигенин, че "няма категорични доказателства, че проиранската групировка е свързана с атентата в Бургас, а косвени следи".

 

Въпреки че след това Вигенин се поправи и обясни на няколко пъти, че всъщност нямало промяна в българската позиция, България стресна много от партньорите си в ЕС.

 

Лидингтън заяви във вторник, че липсата на консенсус в ЕС не се дължи на българската позиция, а на нежеланието на други държави.

 

Кристиан Вигенин допълни, че България е готова да се присъедини към консенсуса, който се формира в рамките на работната група, но други страни били категорично против на този етап да има такова включване.

 

Той посочи, че България работи добре и има добри партньорски отношения с Великобритания, както по отношение на разследването на атентата в Сарафово, така и по отношение на позициите, които страната ни заема.

 

Британското искане за включването на въоръженото крило на организацията в европейския списък на терористичните организации срещна миналия месец за втори път съпротивата на някои европейски правителства, които се безпокоят, че подобен ход ще засили нестабилността в Близкия изток.

 

Лондон обаче може да представи искането си пред по-висша инстанция, например, пред външните министри от ЕС, които ще се срещнат през юли.

 

Според европейски медии редица държави в ЕС, сред които Австрия, Чехия, Ирландия, Италия и Полша, са против включването на въоръженото крило на проиранската групировка в "черния списък" на ЕС.

 

Предприемането на радикалната стъпка от страна на ЕС се подкрепя от Великобритания, Германия, Франция и Холандия, съобщи ЕUObserver.

 

Във вторник след срещата си с Вигенин Лидингтън коментира още, че българските граждани, които идват във Великобритания законно, за да учат и работят, които плащат данъци и допринасят за обществото, са добре дошли.

 

Той посочи обаче, че британските граждани се сблъскват в много случаи със значителни ограничения на своето право да ползват социални помощи.

 

"В този по-широк контекст разглеждаме и правата за помощи на хора, идващи във Великобритания от други страни от ЕС и от трети страни", каза министър Лидингтън и добави, че каквито и реформи да въведат за социална закрила на граждани от ЕС, те ще бъдат на недискриминационна основа за гражданите на всяка страна-членка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    Австрия, Чехия, Ирландия, Италия и Полша имат тъпо провинциално мислене и водени ot собствения си егоизъм не могат да видят по-дaлеко от носа си. Да оставим настрани факта че Хизбула посегна на една европейска страна България, а утре ще дойде ред на друга европейска страна. Горепосочените страни се държат малодушно както великите сили по времето когато Хитлер окупира три от петте държави - Австриия, Чехия и Полша. Много жалко наистина!

  2. Анонимен
    #6

    Само в умиротворените от Великобритания Афганистан и Ирак под носа на британските миротворци от атентати са загинали десетки хиляди. Тези хора обаче принадлежат към по-низши раси, поради окето не представляват интерес.

  3. Анонимен
    #5

    терористичният акт, при който загинаха преди година време 5 евреи и май и някакъв българин, е много по-тревожен факт от хилядите терористични актове по света за времето досега.

  4. Анонимен
    #4

    Великобритания обича да воюва с войски от колониите и протекторатите - канадци, австралийци, индийци и африканци.

  5. Анонимен
    #3

    Ох, Вигенин, ама нали няма доказателства бе човек, що така ти говорят тия хора ?!?

  6. Анонимен
    #2

    Квот му кажат на вигенин от Москва тва ши прай.Амчи те кумунягити от сто години нямат чувство за българи те са си потомствени национални предатели и руски слуги

  7. Анонимен
    #1

    Знаем какво е Вигенин, уви...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.