Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фармацевти протестират с жълти жилетки, защото "системата ги убива"

МЗ обеща да не глобява 6 месеца за нарушаване на новите правила и връща таксата от 2 лв. за обработка на рецепти със закон

3 коментара
Фармацевти протестират с жълти жилетки, защото "системата ги убива"

Фармацевти облякоха жълти жилетки в знак на протест, за да привлекат общественото внимание, че "системата убива българските аптеки" и води дребните търговци в бранша към фалит.

От Националната аптечна камара настояха във вторник за незабавно свикване на преговори между представители на аптеките и правителството, за да бъдат подпомогнати при предстоящото този месец въвеждане на общоевропейската система за верификация срещу фалшивите лекарства и националната система за проследяване на недостига на лекарства.

Според фармацевтите за кратък период от време им се струпва въвеждането на двете нови системи, свързване с НАП и същевременно им се отнемат отстъпки и плащания за обработка на рецепти с наредба на здравното министерство, което утежнява и оскъпява дейността им. 

Според тях това ще направи непосилно поддържането на някои малки аптеки в трудно достъпни райони и ще лиши местното население от фармацевтични грижи.

В отговор на притесненията по-късно от Министерството на здравеопазването обещаха да не глобяват 6 месеца аптеките за нарушаване на новите правила.

Освен това здравният министър Кирил Ананиев се ангажира да върне със закон таксата от 2 лева за обработка на рецепти за напълно платените от НЗОК лекарства.

Аптеки обвиняват властите в законодателен и управленски хаос

“Към днешна дата цари пълен законодателен и управленски хаос, който по всякакъв начин стимулира монополите в здравеопазването, урежда интересите на големите международни концерни-производители на лекарства в ущърб на българските аптеки и българските пациенти. Ние сме против недомисленото въвеждане на четири нови мерки, без правителството и пряко финансово заинтересуваните от тях организации да покрият разходите за тях и да се допитат до нас, като експерти, как е най-ефективният начин за въвеждането им“, заявяват от камарата.

В случай, че не бъдат поканени на разговори, част от аптеките ще затворят врати за един ден на 20 февруари.

“Настояваме за преговори и докато не се разберем как ще се въвеждат тези системи, да не се въвежда нищо. Има редица мерки, които трябва да влязат в сила преди тези системи да заработят“, коментира председателят на камарата Антон Вълев.

“Първо, трябва да се въведе електронната рецепта и електронно досие и тогава автоматично ще се генерират данните, които се изискват по системата за верификация и тези, които се обменят с Агенцията по лекарствата във връзка с контрола на реекспорта. И също така с въвеждането на електронната рецепта ще можем да си променим софтуера, така че да отговаря на изискванията на НАП. Сега излиза, че трябва първо да направим реконструкция заради НАП, втори път – заради верификацията, трети път – заради системата за проследяване на недостига и през декември или януари догодина чакаме електронната рецепта, заради която пак ще трябва да си осъвременяване софтуера. И всичко това по неясно какви причини трябва ние да го плащаме“, заяви той.

Фармацевтите не искат да правят разходи за своя сметка 

Вълев посочи, че според европейския регламент финансовото задължение за покриване на разходите по въвеждането на системата за верификация е на фирмите производители на лекарства.

Въпреки че вече получиха уверение от властите, че преходът към верификацията ще е плавен, а проверки и санкции, поне в началото, няма да има, фармацевтите не са удовлетворени. 

“За мен няма никакво значение дали ще ме глобяват утре или след шест месеца, когато производителите очевидно и тогава няма да плащат за системата. Нас ни интересува да седнем и да разпишем регламент съгласно който производителите да седнат и да покрият този разход“, каза Вълев.

Той даде пример, че във Великобритания здравната служба ще купи четци за проверка на новия 2D код срещу фалшификация на лекарствата и ще ги раздаде на аптеките и освен това ще им плаща такса за обслужване на системата за верификация.

“Ние не сме против верификацията, но не по този начин“, коментира още Вълев.

МЗ обеща да не глобява аптеките 6 месеца

По-късно здравният министър Кирил Ананиев отново увери, че през първите 6 месеца след въвеждането на системата за верификация глоби за аптеките, които не изпълняват новите условия, няма да има. По думите му нито една аптека няма да затвори, а финансовата тежест от 180-200 лева за четец и 50-80 лева за надграждане на софтуера не е непосилна. Най-голям щял да бъде разходът за аптеките, които изобщо нямат компютър и интернет, където той можел да достигне 1500-2000 лева, но според Ананиев и той не е прекомерна тежест, тъй като аптеките няма как да функционират иначе в XXI век.

Председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Илко Гетов заяви, че за българските аптеки са договорени възможно най-благоприятни условия, тъй като те няма да плащат такса за включване в системата за верификация и ще сканират новите опаковки само веднъж – на изхода. Гетов заяви, че в някои държави, където е договерено задължително двустранно сканиране на входа и на изхода на аптеката, фармацевтите ще получават такси, но пък за сметка на това имат и такси за включване в системата. 

Относно искането на протестиращите фармацевти да им се поемат разходите за четци и надграждане на софтуера, засега няма индикации, че това ще се случи. От МЗ увериха, че другата система – за проследяване на недостига на лекарства не изисква никакви допълнителни усилия от страна на аптеките, а автоматично ще обобщава и подава данните за деня.

Връщат таксата от 2 лв. за обработка на рецепти със закон

Ананиев съобщи, че освен това трайно ще бъде решен въпросът с таксата от 2 лева за обработка на рецепти за 100% платените от НЗОК лекарства.  С промени в своя наредба министерството исакше да отмени таксата в края на миналата година, но след мощна съпротива и обвинения в лобизъм се отказа от тази идея.

След това се оказа, че НЗОК нямало как да продължи да плаща таксата без тя да бъде разписана в закон и фигурира само в наредбата. Сега Ананиев обеща, че промените в наредбата ще излязат всеки момент и във финалния ѝ вариант таксата от 2 лева се запазва и тя ще бъде допълнително регламентирана в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Горскио
    #3

    Хаха, Системата ги убивала... А ако махнат монопола им върху продажбата на аспиринчета, сигурно ще ревнат до небето. То не може 5 години да учиш за продавач, после за 300 лева на месец да си наемеш магазинче на първи етаж и после да очакваш 50 години да си живееш като цар от продажбата на аспиричета. Идва чичко Марешки, отваря обект на 150 метра с 30% по-ниски цени и нирваната свършва. Системата ги убива...

  2. Baraev
    #2

    То ако ставаше само с обличането на по една жълта жикетка ..

  3. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Има скрита безработица в системата... д€мокрация, слободен пазар-и хоп-много станаха излишни. Големите вериги разоряват малките. После ще дойдат още по-големите, ще разорят средните. И когато останат малкоиграчи-цените СВОБОДНИТЕ цени ще скочат! :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.