Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ген. Радев е за смесена избирателна система

Онези, които провалили кандидатурата на Бокова, го нарекли проруски кандидат

9 коментара
Снимка: БГНЕС

Избраният президент Румен Радев се обяви за смесена избирателна система, а не 100 процента мажоритарна. Той се съмнява дали настоящият парламент би се справил с поправките в Изборния кодекс. По думите му новата политическа ситуация е резултат от странното решение на премиера Бойко Борисов да подаде оставка заради загубата на президентските избори, а сигурността на държавата в този момент се дължи на принципната позиция на президента Росен Пелнелиев. В интервю за БНР, дадено в четвъртък, Радев отново посочва, че право и задължение на Плевнелиев е да назначи новия служебен кабинет, тъй като изгледите за ново правителство в рамките на сегашното Народно събрание са минимални при липса на подкрепа от ГЕРБ и БСП.

Както е известно, отиващият си държавен глава тази седмица приключва консултациите с парламентарните партии в опит да ги убеди да формират правителство, за да не се налага държавата да бъде управлявана от служебно такова до предсрочните парламентарни избори, които ще бъдат най-рано в края на март. ГЕРБ и БСП не желаят да се формира кабинет в отиващото си НС, но пък такова желание изяви групата на Патриотичният фронт, която обаче ще се провали, ако не получи някаква подкрепа от първите две политически сили. Другата екзотична идея е на ДПС – Плевнелиев да не назначава служебно правителство, а "системните партии" да се разберат за преходен кабинет до изборите.

Новата политическа ситуация се дължи на странното решение на премиера

"Първо, за всички е ясно, че в страната наистина има нова политическа ситуация. Тя се дължи не толкова на резултатите от тези избори, според мен, а най-вече и на странното решение на премиера Борисов да подаде оставка - може би, поради смесване на президентската институция с едни чисто парламентарни избори, може би, като плод на лични емоции", коментира ген. Радев.

Според него има два възможни изхода от тази ситуация: "Единият е изчерпване на всички възможни консултации и връчване на мандат и намиране на решение за съставяне на кабинет в рамките на настоящия парламент. След като обаче големите играчи -ГЕРБ и БСП явно демонстрираха, че ще откажат, шансът е в по-малките партии".

Няма почва за програмен кабинет

"Да не бързаме, ще бъде много трудно съставяне на правителство на малцинството, ако я няма тази парламентарна подкрепа на мнозинството. Шансовете ако това не стане, отиват към предсрочни избори. Ако говорим за програмен кабинет, би трябвало да се обединим около идейни цели, които към момента не виждам", добави Радев.

Право и задължение на Плевнелиев е да състави служебен кабинет

По думите му "в момента президентската институция е тази, която гарантира сигурност и тази сигурност се дължи на принципната позиция на президента Плевнелиев, който изхожда в своите действия строго от конституцията...В този ход на мисли, изхождайки от конституцията, изрично негово е правото и задължението да състави служебен кабинет. И мисля, че размиването на отговорностите не е най-доброто решение".

Ние имаме много добър диалог с Плевнелиев, става въпрос за отговорност, подчерта Радев.

В деня след балотажа, когато подкрепеният от БСП кандидат спечели президентските избори, Плевнелиев го покани на среща и предложи да консултира с него състава на служебното правителство. Тогава Радев реагира позитивно, но впоследствие се дистанцира, вероятно под влияние на подкрепилата го партия БСП, която изрично обяви, че няма да посочва свои министри в служебния кабинет. Това развитие бе очаквано, след като премиерът в оставка на няколко пъти призова БСП и Радев да си правят кабинет и да поемат отговорността, а който от настоящите министри влезе в него, да забрави за ГЕРБ.

Предлаганата мажоритарна система може значително да изкриви вота на избирателите

Избраният президент коментира и актуалната тема с прекрояването на изборните правила според резултатите от референдума на "Шоуто на Слави". Омбудсманът Мая Манолова дори претвори в законопроект идеите на шоуто за 100% мажоритарни избори в два тура, а сценаристите на шоумена предупредиха депутатите да го приемат едно към едно, ако не искат протести.

Пред БНР избраният президент повтори, че е твърд привърженик на мажоритарната система, но предупреди, че тя крие редица рискове, а по начина, по който в момента се предлага, "може да взриви политическия модел в страната и да изкриви в значителна степен вота на избирателите".

Той коментира, че референдумът е наказал високомерието на политиците: "Те не очакваха, че това ще им се случи, че хората искат в НС да влизат личности със свое лице, с ясни позиции, а не фиктивни играчи зад паравана на партийните листи. Ако питате мен, аз съм твърд привърженик на мажоритарния вот, но той крие много особености, а те не бяха разяснени достатъчно в периода преди референдума. Мажоритарният вот в момента крие рискове по начина, по който се предлага. Рискуваме хората, които ще гласуват, например за по-малките партии, да не получат никакво представителство в парламента. Ето за това говоря за това изкривяване на вота".

Немската избирателна система е добра

"Когато говорим за мажоритарен избор, дадох пример с Франция, там вотът е мажоритарен, но Франция е президентска република. Мажоритарната система трябва да бъде въведена в България разумно. Немската избирателна система е добра практика, тя е смесена. Трябва да има някакъв пропорционален вот в нашата избирателна система", каза Радев.

"Проблемът не е само в Изборния кодекс, големият проблем ще дойде в районирането на страната. Обсъждаме тези въпроси, става дума за изборната география. Въпросът е партиите да постигнат консенсус, защото те в парламента трябва да одобрят това райониране и тук ще се сблъскат коренно различните интереси на партиите. Затова не съм сигурен дали настоящият парламент, ако минем на варианта предсрочни избори, дали той ще е в състояние физически да роди един добър Изборен кодекс с едно рационално райониране на страната, отчитайки и гражданите извън страната”, коментира избраният президент.

За нова конституция ще мислим, ако новият изборен закон не донесе стабилност

И допълни, че ако "с този нов Избирателен кодекс се окаже, че парламентът не работи добре, че няма стабилност, че няма ясна перспектива за развитието на страната, тогава вече можем да мислим за нова конституция".

Да видим добрите антикорупционни практики в Европа, но да не приемаме румънската

По отношение на борбата с корупцията стана ясно, че Румен Радев няма ясна позиция какво да се прави, но пък се е съобразил с мнението на БСП да не се приема румънският модел на независима прокуратура.

Моето желание е да посетя националната антикорупционна дирекция, да се запозная на място с хората. Всички знаем, че това е трудна дейност - борбата с корупцията и тук хората са решаващи, каза той. Трябва да видим добрите практики в Европа, където индексът на възприемане на корупцията е значително по-нисък – скандинавските държави, Германия, например. Не можем да пренесем един модел, обаче, например румънският и да кажем, че той ще работи перфектно в България. Трябва да въведем такива принципи, които да ни гарантират ефективна борба с корупцията, каза Румен Радев, но не се ангажира с нищо конкретно.

Срещи за съдебната реформа, за да видим какво не ни достига

Във връзка със съдебната реформа той отбеляза, че тя не се извършва от президента, който обаче е важен със своята ясна позиция. Планът му е да проведе срещи: "Искам да изляза с ясна позиция по този въпрос. Ще направя срещи, консултации с прокуратурата, и с парламента, и с представителите на държави, които ще поканя, които водят ефективна борба с корупцията, за да видим какво не ни достига у нас, за да бъде по-ефективна борбата с корупцията".

Онези, които провалили кандидатурата на Бокова, го нарекли проруски кандидат

За отношенията между България и Русия, Радев каза, че това, което се пише по негов адрес, е некомпетентна журналистика. "Но тя идва от България, защото определени кръгове се опитаха в хода на предизборната кампания да окупират членството на България в ЕС и НАТО единствено за тях, а всички други не са за тази политика, така звучеше и това е крайно некоректно. И тези, които насадиха някакви настроения срещу мен, трябва да се базират на моите открити публични тези по време на моята кампания”, заяви Радев, като подчерта, че хората, насадили настроения срещу него са явно същите кръгове, които провалиха кандидатурата на Ирина Бокова за ООН.

"България е пълноправен член на ЕС и НАТО. Трябва да търсим по-голямо доверие и повишаване на диалога с Русия, и намаляване на напрежението с Русия. Растящите заплахи от тероризъм и ислямски фундаментализъм може да бъдат решени само при взаимодействие с Русия, няма друг начин. Някой вярва ли, че конфликтът в Сирия може да се реши, ако Русия, САЩ и ЕС не намерят общо решение. Пътят на конфронтацията не води до решение, той не е решение", коментира Радев.

Ще избере за съветници хора професионалисти, които да работят за родината

Той обеща екипът му на "Дондуков" 2 да се съставен от "хора професионалисти, които да работят безкористно за България": "Това е задължително. Да си добър професионалист за такава дейност не е достатъчно, трябва да изхождаш от интересите на родината и това ще бъде моят критерий. Ще ги търся тези хора във всякакви сфери. Президентът трябва да има един поглед върху цялостния живот в страната, външната политика също прерогатив на президента по конституция. Много е важно да има много добра ориентация и позиция по външнополитическите въпроси, ще разчитам на експерти”, каза Радев.

Той не се ангажира с никакви конкретни имена. Досегашните му съветници в предизборната кампания бяха предимно хора, гравитиращи около левицата и настроени конфронтационно спрямо прозападни политици и експерти. Не е ясно на кого ще се довери Радев при селекцията на професионалистите, за които говори, като се има предвид, че няма никакъв политически опит и професионалният му опит е ограничен в армията.

"Имам опит в работа с хора. Ако до момента съм бил успешен командир на различни нива, това е, защото съм успявал да изградя добър екип и да имам ползотворна работа с този екип", каза още Радев.

По думите му обстановката в страната е много динамична, трудно предсказуема.

Манипулациите за "първата дама" били грозни

Моята цел е по най-добрия начин да упражнявам правомощията, които ми дава конституцията, заяви още той.

Поради липса на първа дама дълго време, интересът в медиите е обясним, но манипулациите са грозни, коментира той публикациите по адрес на съпругата си. Хората в България ясно виждат кое е жълтото и кое е сериозното, каза Радев. Съпругата му Десислава Генчева, за която генералът се ожени точно преди да стартира предизборната му кампания, бе плътно до него през цялото време. Направи впечатление, че Генчева, която преди това е била пиар на ВВС, назначена вероятно в конфликт на интереси, изтри от Фейсбук профила си публикации, които очевидно е сметнала за разминаващи се с новия ѝ статут на "първа дама", след като Радев спечели изборите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Димитър Димитров_fb_1450817241
    #9

    Избирателната система трябва да е строго преференциална с мажоритарен елемент . И много лесно може да се въведе с промяната на няколко текста в съществуващият избирателен кодекс. При тази система избирателят задължително гласува за личност. Ако личността е издигната от партия , гласът се брои за партиен, а ако е независим кандидат също се брои сякаш независимите са партии . Мажоритарният елемент е , че първият или първите двама от всеки МИР влиза директно в парламента , а останалите се подреждат

  2. Bлaдo
    #8

    дрън, дрън - "смесена система". на тоя дезертьор произходът и мераците са му ... смесени.

  3. анита хегерланд
    #7

    Кабинет може да се състави, ако правилно се подберат играчите и Борисов се откаже от лидерската си позиция в него.

  4. Milenca
    #6

    Защо комунетата и милиционерите се отказаха от преференциалното гласуване? Толкова ли е сложно? И стига с това "генерал"! В по-новата история на Европа има само един човек, известен с това прозвище - Шарл де Гол. Нашите двама шапкари не са достойни и за .... на обувките му.

  5. Elisaveta Martinska
    #5

    СТИГА С ТОВА - генерал!

  6. Преслав
    #4
  7. безпартийна
    #3

    Според мен, сред кандидатите за президент имаше трима определено интелигентни хора - Трайков, Калфин и Радев. Е, Радев не е моят избор, но поне е интелигентен. Колкото и да не ми е приятно, трябва да призная, че докато не спре войната в Сирия, Европа ще страда от нашественици. И без Русия, войната няма как да спре. За едно нещо обаче не е прав. За борбата с корупцията трябва да се черпи опит не от страни, където тя е минимална. Във Финландия, където няма корупция, това е не защото успешно се борят с нея. Там биха се учудили за какво им говори. Просто манталитет. Трябва да се черпи опит от страни като Румъния и Италия. В това отношение Радев много бързо клекна на БСП.

  8. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    По този въпрос от него нищо не зависи. Все пак се е запознал с предложението на Радан за немската система!?

  9. Nikola Nikolov
    #1

    Абсолютно никакво значение няма за каква избирателна система е този! Неговата "система", обаче, я видяхме - за съжаление няма кой да разчопли далаверите, с даренията за кампанията му !!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.