Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Каква военна помощ можем да окажем на Украйна и кой да пази собственото ни небе

България няма алтернатива освен да разчита на съюзниците си в НАТО

49 коментара
Сн. БГНЕС, архив

С напредването на руската инвазия в Украйна, на дневен ред излязоха два въпроса от военен характер. Първият е с каква военна помощ може да се включи България в общите усилия на западните държави за въоръжаване на Украйна. А вторият: как ще се охранява българското въздушно пространство при положение, че страната ни разчита само на старите съветски МиГ 29, които се поддържат от Русия.

Вторият въпрос всъщност е много по-сериозен, защото дори на 18-та година след влизането в НАТО, въоръжението на Българската армия продължава да зависи от Русия. До месеци ключови звена от въоръжените ни сили може да излязат от строя заради принудителното скъсване с Москва.

Песимистичните прогнози са, че до края на годината България може да остане без бойна авиация, радари и други системи.

Каква военна помощ може да изпрати България?

Решенията относно военната помощ за Украйна се взимат на съюзно ниво в НАТО и ЕС, като правителството е много внимателно в коментарите си по темата. До момента няма официално потвърждение, че България е изпратила военна помощ.

България няма възможност да предостави изтребители МиГ 29 или щурмовиците Су-25, защото НАТО не си позволява подобна подкрепа – поне засега, а и страната ни няма достатъчно летящи машини.

България, обаче, има възможности да окаже много важна помощ и да реагира най-вече със стрелкови боеприпаси за "Калашников" и други, средства за близък бой, боеприпаси за танкове и оръдия, РПГ, евентуално противозенитни реактивни комплекси, коментираха военни експерти пред Мediapool.

Украинската армия познава тези системи, а и те са относително лесни за употреба.

Мунициите и оборудването може да се вземат от армията, след което да се попълват липсите с българско производство.

"Форматите, в които се обсъжда военна помощ за Украйна, са съюзните формати - НАТО и ЕС", коментира военният министър Драгомир Заков във вторник пред БНР.

Кой ще пази въздушното ни пространство?

Преди ден президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев поиска да се предприемат "неотложни мерки" за осигуряването на охраната на въздушното ни пространство от български самолети с български екипажи.

Това обаче към момента е много трудно и експерти коментираха пред Mediapool, че е практически невъзможно.

България продължава да разчита само на старите съветски изтребители МиГ 29, за да пази небето си. Поддръжката им обаче минава през Русия и след започването на войната в Украйна не е ясно как ще се осигури ремонта на машините.

Като опции вече отпадат Русия, Украйна и Беларус. Ремонтни дейности на този вид самолети се извършват и в Полша, но поляците разчитат да взимат ремонтни комплекти от Русия, така че животът на нашите МиГ 29 е с все по-ограничени времеви рамки.

Към момента България разполага с 14 машини, от които летят по-малко от половината. Поне според официалната информация, а практиката е неофициалната да е още по-тревожна.

Става все по-ясно, че България трудно може да ги използва до 2030 година, каквито бяха плановете досега.

В същото време заради пандемията производството на поръчаните от САЩ и вече платени изтребители F-16 се бави.

На каква помощ може да разчита България?

Съюзниците, най-вече САЩ, могат да разположат в България повече изтребители F-16 и в тази посока се работи, но проблемът е, че няма подготвени български пилоти, техници и други специалисти по веригата.

Български пилоти вече се обучават за F-16, но са много малко.

Усвояването на нова платформа изисква две години в най-оптимистичния случай.

Така че България няма алтернатива освен да разчита на помощ за Аir Policing от други държави в НАТО. В този смисъл популистки изказвания, че България сама трябва да си охранява небето, са много безотговорни.

И други проблеми

Скъсването на зависимостта на българската армия от Русия бе проспано от няколко правителства и сега това ще струва много скъпо.

Според няколко източника на Mediapool до края на годината България може да остане без бойна авиация, но и без радари.

Това налага да се форсира проектът за закупуването на нови 3D радари, който е на стойност около 300 млн. лева. Проблеми обаче ще има и с всички останали системи, които са свързани с Русия, а те не са малко в армията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

49 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. milan
    #49

    Като евроатлантическа страна, трябва да окажем военна помощ на Украйна, каквато оказват останалите страни членки, дори и неутралните. Така, или иначе, Русия ни включи в списъка си на вражеските държави. Колебливата и двузначна позиция на България при този кабинет, свали доста от авторитета на страната ни, като последователна и предвидима членка на НАТО, и ЕС.

  2. Iosif Ivanov
    #48

    България е член на НАТО - "Един за всички и всички за един" е отговорът, въпросът не съществува! Задаващите го, същетвуват - подмолната им цел "Разделяй"!

  3. полк. Дрангов
    #47

    Военен съд за Радев за национално предателство!

  4. NORAD
    #46
    Отговор на коментар #43

    кое точно е националното предателство? “Обещаният Пост” е следствие на съвпадението на профила за президент на БСП(външен , военен) и желанието на РР да продължи битката за модернизиране час по скоро на ВВС, на политическоНиво - пост който въобще не беше сигурен; но след като Бокочовека посочи бездарната ЦЦ, резултата беше над 2 млн гласа за РР, надхвърлящ 3 пъти потенциала на БСПКакто се видя и от последващите му действия, РР нямаше способноста и амбицията да израстне до истински политик въпреки

  5. SILENCE
    #45
    Отговор на коментар #44

    Можем да се бием срещу рашисткия империализъм и садизма на путлеристите от нашето статукво - клонингите на бЪкЪпЪ-то, крепени на власт от същите тези рашисти, които задаваха условия и си ги искат обратно - %"границите" от времето на Варшавския лагр/договор. А честото изкривяване на историческите факти и злоупотребата с тях водят до обратния на търсения от теб, трол путлеристки, ефект!

  6. Силвана Влахлийска
    #44

    Не можем да предоставяме военна помощ. За освобождението ни от турско робство на наша земя са проляли кръвта си и руснаци и украинци, ние не можем да се бием срещу Русия или Украйна.В случая трябва да сме неутрални.

  7. rusonefil
    #43
    Отговор на коментар #17

    Да припомня, че още не му бяха обещали президентски пост срещу национално предателство.

  8. rusonefil
    #42
    Отговор на коментар #32

    Така е в сайт на комунистическа номенклатура.

  9. Коментарът е изтрит в 20:46 на 16 март 2022 от автора.
    #41
  10. rusonefil
    #40
    Отговор на коментар #35

    Петков сам срещу всички. Я да видим сега. Кирето доведен от льотчика руския агент и назначен противоконституционно, бил срещу руските агенти. Ти само наивен ли си или по-лошо?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.