Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Какво стана с бившите комунистически страни?

0 коментара

Две са причините, които ни карат да изтръпваме при споменаването на термина комунизъм. Този термин обаче обединява в себе си събития, случили се в продължение на голяма част от 20 век в Източна Европа и в други краища на планетата.

Една от причините е, че обществата в тези държави бяха сериозно засегнати от споменатия феномен. Икономическото разорение, презрението към всичко, което прилича на демокрация и особено положението на изравненост, отричащо всякакво право на самоизява.

Втората причина е, че под този термин се крият два вида комунизъм, много различни помежду си. Ако в съветското пространство властваше производството от азиатски тип, в Централна Европа и на Балканския полуостров се видя отражението от налагането на формули, които носеха в себе си отзвука от предишните режими. В Китай традицията оказа влияние върху развитието на комунизма. С по-голяма или по-малка активност във всички тези страни се очерта модела на противопоставяне на западното географско пространство.

Сценарият на събитията от периода 1989-1991 г. може да се обедини в три категории. Първата се отнася до кризата в СССР, разпокъсан на 15 държави с безкрайни и дълбоки проблеми: слабо развити демокрации, мафия, крехък социален мир. Общото впечатление е, че тези страни затъваха все повече в мизерия през последните 10 години, така че в момента, с Путин или без него, перспективите пред тях са изпълнени с несигурност.

Доста по-благоприятна е панорамата в Централна Европа и на Балканския полуостров, където се срещат и доста развити страни като Чехия, Словакия, Унгария и Полша. Има обаче и по-деликатни страни като България и Румъния. Във всички , независимо напреднали или не, често се срещат проблеми, свързани с натрупването на напрежение сред населението, с високата степен на бедност и идеализацията на предполагаемите предимства, които ЕС би донесъл на тези страни. Съвсем различна е ситуацията в бившите югославски републики, които в миналото бяха обединени под общ федерален скиптър. С изключение на Словения, тези републики носят последствията от насилственото разпадане на голямата държава и от остатъците на етнически национализъм, характерен за политическия елит.

В третата категория се нарежда Китай. Особеният модел на тази страна винаги е бил обект на много дискусии. СССР и Китай бяха много различни, било само заради различното международно положение на едната и на другата държава.

В бъдеще ще се говори все повече за пораженията на комунистическия режим в засегнатите държави. Каквито и да са фактите обаче, много трудно можем да повярваме на тезата, че схемата за края на историята означава, че и комунизма ще изчезне от лицето на планетата. Няма да е никак чудно, ако някой от многобройните проблеми на глобализацията и преди всичко растящата бедност, създадат предпоставки за възраждането на комунизма. Освен това, трябва да припомним, че комунизмът е просто потомък на западната политическа философия.

По БТА

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.