Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МЗ призна, че проектът за е-здравеопазване е застрашен от провал заради жалби

2 коментара
МЗ призна, че проектът за е-здравеопазване е застрашен от провал заради жалби

Спирането на обществената поръчка за изграждането на Националната здравна информационна система (НЗИС) заради жалби сериозно застрашава реализирането на проекта за електронно здравеопазване, обявиха в сряда от Министерството на здравеопазването.

Оттам припомниха, че крайният срок за изпълнението на проекта по оперативна програма “Добро управление“ е до края на 2019 година, а обжалването и блокирането на обществените поръчки застрашава както цялостното му изпълнение, така и реализирането на електронното здравеопазване у нас.

“Това ще постави в риск намеренията на МЗ за упражняването на прозрачен и ефективен контрол върху дейностите и разходите в здравеопазването чрез въвеждането на здравната информационна система“, казаха от министерството.

Ведомството се принуди да спре за втори път обявената обществена поръчка заради жалба  от консорциума “Стемо-Гама консулт“ пред КЗК, която образува произвоство.

Проектът включва изграждането на електронни здравни регистри, услуги, рецепта и направление, надграждане на пациентското досие, изграждане на здравен портал, система за събиране на информация от болниците и др.

Целият проект за електронно здравеопазване, който се финансира със средства по оперативна програма "Добро управление" 2014-2020, е на стойност 12 млн. лева, като през август МЗ обяви търг за пет модула на стойност 4 млн. лева.

След жалба пред КЗК на “Стемо“ ООД поръчката беше спряна от здравния министър Кирил Ананиев заради пропуски и нарушения в заданието.

В средата на октомври МЗ пусна наново част от поръчката на стойност 2.5 млн. лева без ДДС, но само за три от петте позиции – за 35 електронни регистъра, електронни административни услуги и изграждането на здравен портал.

Все още не е обявена нова поръчка за дългоочакваните електронна рецепта и направление и надграждане на електронното досие, както и за останалите модули, включващи подсистема за събиране на информация от болниците, система за мониторинг и контрол в здравеопазването , подсистема за идентификация и автентикация за поддържането на единен вход за потребители в националната електронна система.   

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    Системата така, както е замислена, е много уязвима. Спомняте си хакерските пробиви в чужди държави. Здравословното състояние на даден човек не бива да бъде вписвано в такъв електронен документ. Трябва да се създаде код на заболяванията, код на лекарствата и лечението. Така при пробив цялата информация ще е разпръсната между болниците и министерството и няма да бъде застрашен никой от пациентите.

  2. Baraev
    #1

    Всичко, което може да внесе яснота и прозрачност в каквото и да е в тази държава се и ще се саботира до дупка! Реформа е мръсна дума за българският политик. Не дай Боже нещо да е ясно как се получава или да е в угода на народа.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.