Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата иска проверка на строителството на небостъргач в София

1 коментар
Сн. БГНЕС

Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) да провери изграждането на поредния небостъргач в София – "Ай Тауър" (I Tower) на бившия Солни пазар в центъра, поиска Върховната административна прокуратура (ВАП). Зданието се строи от няколко години и би трябвало да се превърне в хотел от веригата "Мариот".

Според прокуратурата трябва да се провери дали строителното разрешително за обекта не е изтекло. Случаят беше сравняван с казуса с небостъргача "Златен век", за който първо институциите твърдяха, че има валидно разрешение за строеж на базата на законова поправка, направена години след издаването на строителни книжа за обекта, а след това промениха позицията си на 180 градуса.

В съобщението от прокуратурата се казва, че е образувана преписка по случая с високата сграда на Солни пазар "въз основа на информация в медиите, в която се твърди, че изграждането на сградата се извършва при изтекло разрешително за строеж". Иска се от строителния контрол да провери и "установи дали строежът се изпълнява въз основа на разрешение за строеж, което има правно действие". Прокуратурата поискала и от главния архитект на Столичната община материалите по административната преписка по издаване на разрешението за строеж.

"Резултатите от проверката следва максимално бързо да се представят на ВАП с обобщен доклад, като се отразят направените констатации, предприетите конкретни мерки и действия за отстраняване на закононарушенията и последиците от тях и за санкциониране на виновните лица, вкл. постановени административни актове", пише в съобщението.

По-късно от ДНСК съобщиха, че вече са започнали проверка, а резултатите от нея ще изпратят на прокуратурата.

От компанията инвеститор в проекта пък обявиха, че строителното разрешително е издадено и валидно според българското законодателство. Отрекоха и връзка с обвиняемия хазартен бос Васил Божков, както се твърдяло в разпространявани в последните дни "фалшиви новини".

Информация от миналата година

Въпросната информация в медиите за проблем с разрешението за строеж, която се споменава от прокуратурата, се появи преди около година, когато от новосъздадената тогава гражданска група "Нова София" разпространиха свое разследване. В него се казва, че случаят с "Ай Тауър" е подобен на този със "Златен век" на компанията "Артекс" и институциите "прилагат двоен аршин" по двата казуса. Няколко месеца по-рано ДНСК спря изграждането на "Златен век", но заради отклонения от проекта, а не заради проблеми с разрешението за строеж.

Организацията "Нова София" и сайтът ѝ се появиха в разгара на скандала около проекта на "Артекс". Основните теми са свързани с казуса "Златен век", а каузата ѝ е "дострояването на една построена до половина с напълно законни документи 30-етажна сграда, която вероятно ще закрие гледката на хотел "Маринела", собственост на семейство Арабаджиеви и пълното противопоставяне на напълно непрозрачната в своя произход, финансиране и действия организация ИК "Лозенец" (гражданите, които от години искат спирането на "Златен век" - бел. ред.).

Документите

Инвеститор във високата сграда на Солни пазар е италианската компания "Ай тауър" (I Tower), управлявана от Виторио Горри. Дружеството е създадено специално за инвестицията в новия небостъргач. Собственик на компанията е италианското дружество "Финвис" (Finvis), което се занимава с недвижими имоти, телекомуникации и търговия с хартиени продукти.

Над 58 млн. евро от инвестицията в бъдещия хотел под марката "Мариот" бяха осигурени от банков кредит от Черноморската банка за търговия и развитие (32 млн. евро) и от Пощенска банка (26.3 млн. евро). Срокът на заема е 12 години, а договорът за отпускането му беше подписан официално в София през 2018 г. в присъствието на представители на правителството, сред които и министърът на финансите Владислав Горанов.

Италианското дружество има договор за управление със собствениците на веригата "Мариот". Строежът трябваше да приключи тази година.

Разрешението за строеж на 30-етажната сграда е издадено на 28 септември 2012 г. Според действащото тогава законодателство то е със срок 5 години и с опция за удължаване с още толкова. От публичните документи на сайта на направлението "Архитектура и градоустройство" става ясно, че удължаване на документа няма. Той е допълван на два пъти заради изменения в първоначалния проект. Веднъж през март 2017 г., когато предназначението на част от сградата се променя от офиси на хотелски стаи, и втори път през март 2019 г.

Според посочената от прокуратурата "информация в медиите" и разследването на "Нова София" случаят с бъдещия хотел "Мариот" е идентичен с този на "Златен век" и ако за институциите проектът на "Артекс" няма валидни строителни книжа, то и за сградата на "Солни пазар" важи същото, тъй като при липсата на удължаване на разрешението за строеж от 2012 г., то би трябвало да е изтекло през 2017 г. Въпреки това и след датата на евентуалното му изтичане се правят промени в проекта и се предполага, че за него е приложена направената през 2017 г. поправка в Закона за устройство на територията (ЗУТ), станала известна като "поправката "Артекс". Според нея разрешителните за строеж на обектите от висока категория вече са със срок от 10 години.

Връзката със "Златен век"

От същата поправка твърдят, че се ползват и инвеститорите в "Златен век" – строителната компания "Артекс". Небостъргачът на дружеството се извисява недостроен до хотел "Маринела" в кв. "Лозенец". Срещу изграждането му от години има протести, а недоволните твърдяха именно, че билдингът се прави без валидно разрешително.

Множество проверки по казуса, правени от ДНСК в годините, завършваха с констатация, че проблеми с документите няма. Същата беше и тезата на главния архитект на София Здравко Здравков, който се позоваваше на указания от министерството на регионалното развитие, според които по-дългият срок на разрешенията за строеж, приет през 2017 г. от депутатите, се прилага и за заварени случаи.

След избухването на скандала "Апартаментгейт", който разкри как политици от ГЕРБ са пазарували на преференциални цени имоти от "Артекс", се появиха съмнения, че поправката в ЗУТ, предложена от управляващата партия, е приета именно, за да се ползва от строителната компания. Малко след това институциите промениха тезата си по отношение на "Златен век" и обявиха, че разрешението му за строеж е невалидно. Официален документ, в който това да се посочва черно на бяло обаче няма.

Изграждането на спорната сграда беше изцяло спряно със заповед на ДНСК преди повече от година. В документа на строителния контрол обаче не се дава становище за законността на строителните книжа, а само се посочват отклонения от проекта и проблеми с надзора. Заповедта, с която строежът беше замразен, беше отменена от Административния съд – София град. От ДНСК обжалваха и в момента делото е във Върховния административен съд, а заседание по него ще има през юни.

В решението си по казуса Административният съд – София град, включи и тълкуване на проблема с разрешението за строеж. Според него то е валидно поне до 2022 г. заради промените в ЗУТ от 2017 г. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Преслав
    #1

    Тая лоша прокуратурата бе...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.