Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

С "Турски поток" транзитните приходи щели да скочат в пъти

На газовата борса вече са сключени осем сделки на доста под регулираната цена

31 коментара
Владимир Малинов, сн. БГНЕС

След пълната реализация на продължението на газопровода "Турски поток" на българска територия страната ни ще увеличи в пъти приходите си от транзит на природен газ. Вместо досегашните 140 млн. долара годишно за преноса на суровината по празния вече Трансбалкански газопровод, държавният газов оператор "Булгартрансгаз" ще получава 400 млн. лв. годишно, каза изпълнителният директор на дружеството Владимир Малинов ред БНР в неделя.

Той съобщи още, че от 2 януари през газовата борса на страната са сключени осем договора за доставка на синьо гориво па цена доста под определената от енергийния регулатор и по всички контракти доставчиците са частни компании, а не държавната "Булгаргаз".

Малинов обясни, че от 1 януари 2020 г. руският газ за България идва през Турция, а Транбалканският газопровод е празен. През новата входна точка "Странжа 2" на границата ни с Турция се извършват и доставките на руски газ за Гърция и Северна Македония и дори за самата Турция.

"Природният газ идва от Турция, минава през нас и се връща обратно в Турция - през "Турски поток" влиза в компресорна станция "Странджа", на българска територия. Ние го реверсираме и по съществуващия маршрут, по който до момента доставяхме газ за Турция, го връщаме обратно в Турция. От което продължаваме да получаваме приходи", обясни странния подход Малинов..

"Считано от 1 януари липсва поток на природен газ по Трансбалканския газопровод. Независимо от това нашата система е готова да поеме такъв поток, ако има необходимост", каза шефът на газовия оператор. Той припомни, че през декември 2019 г. бе препотвърдено споразумението с операторите на Румъния, Украйна и Молдова, благодарение на компресорните им мощности има готовност за обратно транзитиране на газ към Румъния, Молдова и Украйна при наличие на интерес. Така е отворен достъпът на втечнен газ от Гърция. Увеличен е капацитетът на мрежовата точка на гръцката граница - Кулата – Сидирокастро, и той вече е над 2.2 млрд. куб м годишно. "Реверсивният поток, част от концепцията за Вертикалния газов коридор, вече е отворен и когато пазарът има интерес и пазарните нива позволяват, може да се транспортира природен газ във всички посоки“, допълни Малинов

Той припомни, че промяната на входната точка на руския газ у нас от "Турски поток" ще спести между 70 и 80 млн. лв. на "Булгаргаз" от транзитни такси, които румънският оператор вдигнал за Трантсбалканския газопровод. По думите му плюсовете от реализирането на "Турски поток", наричан у нас "Балкански поток", са сигурност и икономическа целесъобразност и това ще се отрази върху крайните цени и върху крайния потребител.

Малинов отбеляза още, че транзитният договор между ръководената от него компания и руската "Газпром експорт" ще продължи да съществува до 2030 г., до когато е сключен.

"Договорът ще продължи да съществува и ще продължим да получаваме транзитни такси според разстоянието и обемите на пренесения природен газ до 2030 г. В определени периоди ще се пренасят по-малки количества и приходите ще са по-малки", отбеляза той.

По думите му обаче като цяло "Булгартрансгаз" не само нямало да загуби от този маршрут, който в момента носи на компанията 140 млн. долара годишно, а дори щели да се увеличат приходите от транзит на газ през страната ни.

Според него при пълната реализация на "Турски поток" на наша територия, което се очаква да стане през 2021 г., газовият оператор щял да увеличи с пъти приходите от газов транзит и да печели по 400 млн. лв. годишно от преноса.  По думите му тези прогнози са на правени на база сключени договори за пренос на газ. Малинов отбеляза още, че 90 процента от капацитета на т. нар. "Балкански поток" е  резервиран не само от "Газпром", а и от швейцарската МЕТ, която в момента била много активна на българския пазар. Той отново не каза обаче какво е съотношението на доставките на "Газпром" и МЕТ през "Турски поток". Твърденията са, че всъщност МЕТ ще осигури малки количества за газопровода и то на принципа на  преотстъпено право от "Газпром". Реално става въпрос все за руски газ.
 
Малинов заяви, че към момента няма неизпълнение на транзитния договор с "Газпром експорт" и не може да се говори за неустойки.

Той увери, че България и "Булгартрансгаз" ще останат на газовата карта на Европа:

Газовият шеф съобщи още, че от началото на функционирането на газовата борса в България, извън количествата на "Булгаргаз" пускани през декември, от 2 януари досега са сключени  осем двустранни сделки. По нито една от тях не е доставчик "Булгаргаз", а са други компании, заяви Малинов.

"Сделките са на доста под регулираната цена, одобрена от 1 януари от енергийния регулатор. Това означава, че интерес към борсата има дори и  между почивните дни. Има регистрирани 14 ползватели, които започват активно да участват на борсата. Ценовите сигнали, които се дават от тези сделки, показват, че има смисъл. Освен до либерализация, това ще доведе и до по-добри финансови и икономически условия", смята Малинов.

Той обясни, че от 2 януари на газовата борса се предлагат краткосрочни продукти в рамките на деня, ден напред, уикенд продукти, такива за балансиране на потребителите и самия оператор. месечни, тримесечни и годишни продукти и брокерска услуга, която да позволи на крайните потребители да могат да ползват услугите на търговците.

"Булгартрансгаз" има над 50 регистрирани ползватели на своята мрежа, седем са компаниите, съхраняващи природен газ в хранилището в Чирен, търговците, внасящи от терминала за втечнен газ Ревитуза, са седем. "Това позволява и дава достатъчно увереност, че те ще търгуват тези количества на борсата", заяви Малинов и припомни, че намеренията на БТГ са да пусне за продажба 49 на сто от дъщерното си дружество газов хъб "балкан", което в момента е оператор на платформата за газова търговия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

31 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дядо ми Петър
    #31

    Че ще има "приходи" в джобовете на "управляващата" ни мафия спор няма. Останалото е за останалите все още оли-го-фре-ни. Които се връзват на денонощните й лъжи.

  2. Bлaдo
    #30

    докато наоколо щъкат руски диверсанти, докато наоколо си веют знааамето разни подпалвачи и отровячи, докато наоколо cмърди на руски .... газове, няма голям шанс за давирсификация на газа и съответно - за падането на цената му наполовина, защото гладоморстващите путчовци отчаяно са се вкопчили в газовия си монопол, където все още успяват да го удържат...

  3. pepe
    #29

    В същото време и Израел и Кипър се готвят да експлоатират находищата в своите води на Средиземно море, като Израел има намерение дори да строи морски газопровод до Гърция - от който ние обаче едва ли ще можем да получаваме газ, защото капацитета на връзката от Гърция, който би трябвало да увеличим, и да е водещ проект за доставка на газ в България, няма да е достатъчен, защото за сметка на него стриом руския газопровод. Може дори да стане така, и дори е доста вероятно, че заради руския газопровод и нежеланието на България, продължението на Израелско-Кипърския проект през Гърция да заобикли България през Западните Балкани и/или Италия... и тогава пак "ще пием студена вода".

  4. pepe
    #28

    Има и още нещо, което не се коментира много, поне у нас, но Хърватия строи свой LNG-терминал на Адриатическо море - не мега проект - само около 10 млн. м3 /при собствено потребление малко над 3 млн. м3/ - с идеята да изнася и за Унгария и Централна Европа, и за съседни страни от т.н. Западни Балкани, за което получи и одобрение за европейско финансиране - а те имат къде да строят още такива терминали, стига да решат, че има пазар; както и Гърция и Албания... В един момент политическата ситуация в Сърбия може да се промени и русофилството да престане да им е по вкуса, или просто да решат, че не им е на сметка... и тогава ще си останем само с разходите.

  5. Лизи Гугуткова
    #27

    Ilian Vassilev
    Това момче може да упражнява бизнес уменията си само в държавния сектор, защото с тези познания в частния щеше да фалира веднага.
    Вие сметнете - отказвате се от 2 милиарда лева неустойки по прекратения едностранно договор на Газекспорт, инвестирате близо 2,5 милиарда лева,
    за получите нетно в повече триста милиона лева, след приспадане на оперативните разходи.

    В най-добрия теоретичен случай. При това изобщо няма гаранция че ще получите тези приходи, защото няма как Европейската

  6. pepe
    #26

    Колко много лъжи... Какво ще продават, като няма кой да купува. Единствено Сърбия се очертава като потребител на този газ, а тя е по-малка икономика дори от България. Руснаците се опитват с този пАток да заобикалят Украйна /отново/, а ние ще платим сметката за шантажа /под "мъдрото" ръководство на ГЕРБ и Тиквун/. Боклуци от цяла Европа, безсмислени разходи, назначени "наши хора", които да "усвояват" европейските пари така, че да не достигат до никого извън ГЕРБ-ерската мафия - това са единствените неща, които получаваме от ГЕРБ - втория отбор на БКП, който стана първи.

  7. Естествено
    #25
    Отговор на коментар #22

    Това е политика на "политическите партии" в България. Винаги, когато са на власт, говорят само за приходи. Колко много били събрали. От гражданите, естествено. За разходи никога не говорят, освен когато "дават". В резултат за 2019 г. България е на дефицит от милиард и половина. Изглежда считат, че гражданите са глупави.

  8. BLM
    #24
    Отговор на коментар #4

    Този Малинов е от Сливен, завършил право в София и се е набутал в мафията. Онзи Малинов е от София и завършил история в Киевския държавен университет, където най-вероятно е вербуван.

  9. BLM
    #23
    Отговор на коментар #17

    Кукурукуку-у-у, Палома-а-а, аяаяа-а-а 10 години с Русия и Турция. Че защо не завинаги. Ако Русия я има, де.

  10. lindentown
    #22
    Отговор на коментар #17

    Договорът на българската страна с Русия е за 10 години след построяването на тръбите, и затова съм си правил изводи за такъв период. А ти какво си мислиш- след тия 10 години България няма да има никакви разходи и само ще трупа дивиденти от такси ли? Такава инфраструктура след известен период на експлоатация се нуждае от сериозни разходи за поддръжка и инвестиции.Това пресметнато ли е някъде от Теменужката или от Главния Смешник? Защо никой от управляващите не каже в прав тест - влагаме толкова и толкова, а получаваме през следващите 10, 15 и 20 години толкова и толкова, а рисковете са такива и такива...........

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.