Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сърбия няма да подпише предложеното от ЕС решение за Косово

Белград предлага спешно продължаване на преговорите с Прищина

13 коментара
Вицепремиерът на Сърбия Александър Вучич

Сърбия няма да подпише предложеното ѝ от Европейския съюз решение за Косово, а вместо това ще поиска от съюза повече време, за да договори споразумение, отнасящо се до етническото разделение на бившата ѝ провинция. Това обяви в понеделник вицепремиерът и лидер на доминиращата в управляващата в Сърбия коалиция Сръбска прогресивна партия Александър Вучич, цитиран от сръбските медии. Обявеното от него решение може да коства на Сърбия преговорите за присъединяване към ЕС.

"Правителството трябва да предложи спешното и незабавното продължаване на преговорите (с Косово)," каза пред репортери Вучич. По думите му досегашното предложение, направено с посредничеството на ЕС, "не зачита нашите основни интереси и не бива да бъде подписвано".

Сърбия е под силен натиск от страна на Запада да постигне споразумение с Косово, което се отцепи през 2008 г., преди ЕС да вземе решение дали да започне преговори за членство с балканската страна. Очаква се ЕС да вземе предварително решение този месец.

Ние ще поискаме диалогът да продължи, ние се нуждаем от решение възможно най-скоро, заяви Вучич, след като се срещна с ръководството на своята Сръбска прогресивна партия. Той каза, че правителството ще потвърди решението по-късно през деня.

На 16 април върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Катрин Аштън ще оповести доклад, от който вероятно ще зависи дали ЕС ще започне присъединителни преговори със Сърбия тази година - процес, който ще доведе до реформи и ще помогне за привличането на инвеститори в боледуващата сръбска икономика, най-голямата в бивша Югославия.

90 процента от 1,7 милиона жители на Косово, което обяви независимост през 2008 г., са албанци. Сърбия запази влияние върху северно Косово, където около 50 000 сърби живеят де факто в разделение от младата държава. ЕС казва, че на разделението трябва да бъде сложен край, а Сърбия и Косово трябва да нормализират отношенията си.

Преговорите между Белград и Прищина бяха прекъснати миналата седмица без да бъде постигнат резултат. Сърбия каза, че върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Катрин Аштън е поставила вторник като краен срок за приемане на предложението, което има за цел да реинтегрира населения със сърби север в останалата част от Косово.

Обявяването на решението бе предхождано от серия консултации на премиера Ивица Дачич с лидерите на партии и от среща на държавното ръководство.

В Брюксел не ни беше дадено предложение, а ултиматум. Някой под лозунга за премахване на паралелните институции възнамерява да премахне сърбите като паралелен народ. Натъкнахме се на стена. Диалогът се превърна в преговори за независимостта на Косово. Никой в Сърбия не е упълномощен за такива преговори, заяви президентът на Сърбия Томислав Николич след разговори с президента на босненската Република Сръбска Милорад Додик.

Николич добави, че ако продължи натискът на ЕС, ще настоява преговорите да се върнат под егидата на ООН.

Премиерът Ивица Дачич пък заяви, че вторник не е денят "Д". Правителството е готово  за продължаването на диалога и в наш интерес е да постигнем трайно стабилно решение, както е и в наш интерес продължаването на европейския път, който никой във властта не поставя под въпрос, каза Дачич.

Той добави, че в контактите с дипломати Сърбия полага максимални усилия да се стигне до компромис по въпроса за правомощията на Асоциацията на сръбските общини, особено в областта на полицията и правосъдието.

Белградският вестник "Вечерне новости" твърди, че западните центрове на влияние вече са изпратили предупредителни сигнали, че Сърбия може да бъде изправена пред жестоки икономически последици, а "в играта" било и евентуално премахване на безвизовия режим с ЕС. Затова целта на Белград била Сърбия да не бъде обвинена за провала на диалога. Ръководството на сръбската държава същевременно очаква усилията, които през последните месеци бяха вложени, за да се стигне до компромисно решение с Прищина, да бъдат признати в Брюксел, Берлин и Вашингтон. А докладът, който шефът на европейската дипломация Катрин Аштън ще представи на 22 април на министрите на външните работи на ЕС, да бъде с позитивни нотки, дори и да не бъде постигнато споразумение за Косово.

И на западните центрове на влияние не е удобно прекъсването на диалога, тъй като не желаят регионът отново да бъде дестабилизиран и това е картата, на която Белград възлага големи надежди вече няколко дни, твърди вестникът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #13
  2. Анонимен
    #12

    Описание за всеки един произволно избран сърбин - тъп, но упорит.

  3. Анонимен
    #11

    Сърбите излязоxа по - патриоти от нас , а ние....Bече сме за смях по целият сBят , до каде стигнахме , да те е срам де се наречеш БГ граждаднин. BазоB беше казал - не народ , а МъРША.....колко е бил праB

  4. Анонимен
    #10

    Сърбите още не са се излекували от нацинализма си, който ги доведе до това положение. Ако продължават по същия начин ще им се случват същите неща. Още малцинства ще искат да се отцепят от потъващи кораб Сърболандия. И както казваше Брансилав Нушич накрая всички сърби ще могат да се съберат под една круша.

  5. Анонимен
    #9

    И да признават Косово, и да не го признават, на Сърбия ЕС не и трябва...

  6. Анонимен
    #8

    Заради сръбския инат, за дълго време ще останат извън ЕС.Накрая ще признаят Косово, но късно.Сърбия ще остане изолирана страна в ЕС със всички негативни за нея последици.Сърбоманите нека се радват на "твърдостта" на сърбите.

  7. Анонимен
    #7

    1,сърбоманче, защо да се огъва България?Пред кого и за какво.Напротив!Ние също сме подложени на силен натиск от ЕС за това да имаме ред, законност, правосъдие, да няма корупция и кражби на европейски средства, но ние не се предаваме.Караме я както ние си знаем.В това отношение проявяваме твърдост и упоритост.

  8. Анонимен
    #6

    Щом определението за търговец и разпространител на дрога, оръжие и жени спрямо албанец е обида, много ви здраве.

  9. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #5
  10. Анонимен
    #4

    Москва не разрешает

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.