Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ засега не са поискали да разположат танкове в България

Плевнелиев: Ще се отнесем отговорно към подобно предложение

10 коментара
Росен Плевнелиев, сн. БГНЕС

Засега САЩ не са предложили на българското правителство да разполагат военни и тежка техника в България, съобщи президентът Росен Плевнелиев в понеделник.

"Към момента следим процеса на взимане на решение във Вашингтон относно идеята на САЩ за повишаване на нивото на сигурност на някои от съюзниците, особено тези по източната граница", коментира Плевнелиев.

Българският президент заяви, че в рамките на решенията на НАТО страната ни допринася и действа отговорно за колективната отбрана и коментира, че ако има допълнителни механизми и идеи по линия на двустранното сътрудничество, например между България и САЩ, българската страна ще се отнесе отговорно тогава, когато получи конкретни предложения.

Американският вестник "Ню Йорк таймс" съобщи преди дни, че като значителна крачка за възпиране на възможна руска агресия в Европа Пентагонът готви разполагане на танкове, бронирани машини и друго тежко въоръжение за нуждите на около 5000 американски войници в няколко балтийски и източноевропейски страни.

Ако предложението бъде одобрено, ще представлява първото разполагане на американско тежко военно оборудване в страните нови членки на НАТО в Източна Европа – някагошна част от съветската сфера на влияние, пише изданието и добавя, че тази стъпка е резултат от тревогата и част от военното планиране в НАТО, предизвикани от руската анексия на Крим и войната в Източна Украйна.

Според вестника става дума по-конкретно за въоръжение за около 150 американски военни във всяка от трите балтийски републики - Литва, Латвия и Естония. Също толкова, а може и за осигуряване на батальон, т.е. бойна част от около 750 души, може да има във всяка от трите източноевропейски страни членки - Полша, Румъния и България, а може би и в централноевропейската Унгария. Става дума за складиране на бойна техника, която при нужда бързо да е на разположение на прехвърлените в тези страни военни.

Плевнелиев коментира още в понеделник, че очаква "много скоро" да преминем към първия етап на присъединяването на България към Шенгенското пространство – с водните и въздушните граници.

"До поемането на председателството на България в ЕС през 2018 година си поставяме още няколко амбициозни цели, които да изпълним за интеграция на страната ни към съюза, а имено да се присъединим към Шенгенското пространство, Единия банков надзорен механизъм и към Европейския енергиен съюз", каза Плевнелиев след среща с президента на Португалия Анибал Каваку Силва в София.

България твърди, че е изпълнила всички технически изисквания за присъединяване към зоната за свободно пътуване, но редица страни имат резерви заради слабите резултати в областта на правосъдието и вътрешните работи.

Страната ни към момента не е предприела и реални стъпки за присъединяване към Единия банков надзорен механизъм. България към момента подкрепя Европейския енергиен съюз, но все още не е създаден.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. so what_deactivated_1521205049
    #10
  2. Nick Grigorov
    #9

    Плевнелиев е една димна завеса. Приказва ОК на общи теми, но когато става сериозно изчезва на тъча. Вместо да се прави на ни лук ял, ни лук мирисал, трябва да каже, че имаме спешна нужда от тази техника. Ако авиацията ни я няма, какво мислите е състоянието на тежкото въоръжение? Кога за последно е модернизирано? Стойността на старите ни съветски танкове се видя в персийския залив. При всяко положение разположението на техника е полезно за нас. Ако всичките източни страни приемат, а ние не ще станем най-уязвимата част от източната граница. Това ли искате? Агресията обикновено се прилага спрямо слабите.

  3. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #8
  4. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #7
  5. Stanimir Petrov
    #6
  6. Разбира се, че при вероломни агресори и нашественици, каквато днес е путинова Русия, държавата ни трябва да направи всичко възможно за своята сигурност! Като пълноправни членове на НАТО сме и ще бъдем заедно със съюзниците ни!

  7. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #4
  8. Dacho Osata
    #3

    Опипва се почвата и реакцията!! РЕФЕРЕНДУМ по въпроса през м.Октомври!!

  9. Torqo
    #2

    Не ни трябват никакви танкове!Има достатъчно балтисани мераклии,на тях да им доставят.

  10. pinocchio
    #1

    те и през 90-те години не ни искаха въздушното пространство, но това не попречи гордо да разперим бузки тогава, а като последователни съюзници които в една война могат да бъдат и на двата фронта, защо да не разтворим бузки и сега? но чичко сам не е толкова наивен да не знае че както сме днес разтворени за американските танкове, така утре пак може да поканим съветските - велик е нашият войник, велик, велик, велик...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.