Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шефове на АПИ и "Трейс" са обвинени заради катастрофата край Своге

Некачествена пътна настилка, лош контрол и подправени документи установи прокуратурата

5 коментара
снимка БГНЕС

Компрометираната асфалтова настилка на пътя край Своге е предпоставка за трагичната катастрофа, която доведе до смъртта на 20 души в края на август 2018 г. Това съобщи прокуратурата, позовавайки се на експертизите по делото. Повдигнати са обвинения на още седем души, сред които настоящ началник в Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ), бивш шеф в това ведомство, служители на строителната компания "Трейс" и надзора на ремонта. Обвиняемите по делото вече са осем души.

Основата причина за катастрофата остава несъобразената скорост на водача на автобуса Григор Григоров, който досега бе единственият обвинаем - за причиняване на смърт по непредпазливост на 20 души и тежки травми на други осем.

Заради инцидента оставки подадоха министрите на транспорта Ивайло Московски, на регионалното развитие Николай Нанков и на вътрешните работи Валентин Радев. Московски стана вицепрезидент на Черноморската банка за търговия и развитие, Нанков се върна във ведомството като заместник-министър, а Радев стана депутат.

Сега като съпричинители на инцидента са обвинени още петима души, които са имали преки отговорности към ремонта на пътя. Това са: Бисер Иванов (изпълнителен директор на "Трейс София"), И. Иванов (технически ръководител на ремонта на пътя, който има договор с "Трейс"), С. Трифонов (шеф на асфалтовата база в Костинброд), М.Т. (строителен инженер, член на екипа за строителен надзор на "Пътконсулт 2000" ЕООД),  С. Попниколова (шеф на дирекция "Управление на проекти, финансирани с кредитни инвестиции" в АПИ.

От "Трейс" излязоха с позиция в подкрепа на колегите си и посочиха, че действията ми са били в изпълнение на договора с АПИ и закона. "Разследването продължава. Вярваме, че то ще достигне до обективната истина", допълва изпълнителят на ремонта

Отделни обвинения по второ дело за престъпления по служба са повдигнати на Дончо Атанасов и Светослав Глосов от АПИ. Те ще отговорят за неизпълнение на задълженията с цел да набавят облага за "Трейс". Дончо Атанасов все още е член на Управителния съвет на пътната агенция, а Светослав Глосов подаде оставка в началото на тази година заради проблемите със системата за продажба на електронните винетки.

Всички обвиняеми са оставени на свобода. Дончо Атанасов и Светослав Глосов са извън ареста срещу гаранция от 10 000 лева, Бисер Иванов от "Трейс" е с гаранция от 15 000 лева, а на останалите обвиняеми гаранцията е в размер 2000 лева.

Превишената скорост остава водеща хипотеза

На 25 август м.г. в района на Своге се е изсипал проливен дъжд. При мократа асфалтова настилка, автобусът МАН е навлязъл в лентата за насрещно движещи се автомобили и се е удaрил в два автомобила - "Нисан Примера" (първи удар) и "Ситроен Берлинго" (втори удар). След втория удар автобусът е напуснал пътя, ударил се е в еластичната ограда, преминал е през нея и е паднал в дерето край пътя. При спускането си автобусът се е преобърнал. Резултатът е 20 убити и осем тежко ранени.

Скоростта на автобуса към момента на навлизане в завоя е 53.5 км./час при ограничение от 40 км/ч. С тази скорост водачът на автобуса не е имал техническа възможност при мокър път да премине през завоя без да навлезе в насрещното движение, сочат експертизите. Такава техническа възможност шофьорът е имал, ако е спазвал ограничението от 40 км./час.

Поради това прокуратурата продължава да поддържа обвинението си срещу шофьора Григор Григоров. Неговото поведение остава водеща хипотеза за катастрофата.

Слабо сцепление на пътя

Експертизите обаче са доказали и съмнения за качеството на пътя. Техническа причина за трагичния инцидент е значително намален коефициент на сцепление между гумите на автобуса и асфалта. Липсата на сцепление не е заради гумите, а заради лошото качество на асфалта.

"Грапавостта на пътното покритие по показател дълбочина е оценена като незадоволителна. Съпротивлението на хлъзгане на пътната настилка е по-малко от минимално допустимото", съобщава държавното обвинение.

Към момента на катастрофата пътят София-Своге бе в гаранция след основен ремонт, приключил три години и половина преди това. Изпълнител на ремонта бе обединение "Трейс". Изискването към изпълнителя е било в асфалтовата смес да има едър трошен камък, с коефициент на полируемост не по-малко от 50.

Варовик вместо трошен камък

"Експертизата установява, че в асфалтовата смес е вложен не трошен камък, а трошен варовик, а коефициентът на ускорено полиране е 28. Липсата на едър скален материал води до това да не се създаде добър скелет на асфалтовия пласт и податливост за образуване на коловози и недобро сцепление между гумите на автомобила и пътната настилка. Това състояние на участъка от пътя в района на местопроизшествието се явява в причинно – следствена връзка с настъпилия тежък резултат", съобщава прокуратурата.

Другият проблем е мантинелата. Прокуратурата твърди, че при действащите норми завоят е трябвало да бъде обезопасен със стоманени предпазни огради с висока способност на задържане. В проектната документация дори не е било предвидено поставяне на еластична предпазна ограда, но такава е поставена. Въпросната ограда не би могла да задържи автобус върху платното.

Фалшиви документи и помощ от АПИ

"Трейс" е изготвила фалшиви документи за ремонта на пътя край Своге", обясни пред медиите в четвъртък говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова

Тя каза, че има и други извършени и други престъпления от шефовете в АПИ Дончо Атанасов и Светослав Глосов. През 2017 г. са започнали да се случват в района на местопроизшествието с автобуса множество пътни инциденти – общо седем. Местният шеф на полицията е подавал сигнали за това, а Глосов е трябвало да свика извънредно заседание на АПИ, за да се разгледа информацията

Глосов е трябвало да предприеме действия по усвояване на предоставената банкова гаранция в размер на 2 млн. евро в полза на АПИ от страна на строителя "Трейс“, каза Арнаудова.

"Но вместо да се случи това Глосов е изпратил писмо до "Трейс" с молба да отстранят констатираните нередности. От страна на "Трейс" има реакция – те се позовават на изготвени документи с невярно съдържание. Те са твърдели през цялото време, че с оглед на извършеното от тях добросъвестно строителство не би могло да настъпи износване на най-горния слой на асфалта", каза прокурор Арнаудова, цитиран от "Фокус".

Според прокуратурата Дончо Атанасов е трябвало да предприеме действия за финансиране на такъв ремонт. В крайна сметка целта на Атанасов и Глосов е била "Трейс" да не загуби банковата си гаранция.

Досега по делата са извършени 10 огледа на местопроизшествието, разпитани са 155 свидетели, назначени са общо 46 експертизи. Разследванията по двете дела продължават, съобщава прокуратурата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kali7ko
    #5

    БСП са големи ербапи обаче .... :) само им дай да критикуват и да сеят грешни предположения. Корнелия и Йончева най-добре да се излекуват най-после от лудостта

  2. brambar
    #4

    ТРЕЙС са едни от най-големите нагляри. Не знам, защо набедиха Джи Пи Груп, но на общия фон, фирмата се справя много по-добре от Трейс и компания. Най-малкото Витошка прилича на коптор сравнение с ремонта на Графа.

  3. f.castro
    #3

    Би трябвало по случая да се произнесат и Антон Дончев и Стефан Воденичаров, който са членове на управителния съвет на "Трейс". Нали все пак са академици.

  4. Бивши комунисти НЯМА!
    #2

    Е какъв контрол очакваш като контролиращият е и изпълнителя.Това е нивото на ГЕРБ. Крадат от спестеното заради най-ниското ниво на изпълнение .т.е. ниво под допустимия минимум за което плащаме максимум.

  5. Емил Станоев
    #1

    Ти да видиш ?! Даже да не повярваш!? Това е първото Правилно обвинение на Прокуратурата ! А само как протестираха тия от Строителите против Опозицията ! И кога ще се прави цялостна проверка на всички магистрали направени от това управление ??

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.