Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ценовата политика, не толкова ВЕИ-ата, оскъпява тока

Бизнесът иска дългосрочни прогнози за тарифите и свободен пазар

30 коментара
Снимка: БГНЕС

Начинът, по който се определят цените на електроенергия у нас, не толкова ръстът на произвежданата енергия от възобновяеми източници (ВЕИ), е виновен за поскъпването на тока с 13 на сто от 1 юли в страната. Това смята Българската стопанска камара (БСК), която в понеделник заяви, че взетото от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) ще задълбочи проблемите в управлението и развитието на енергийната система и на икономиката като цяло.

 

"Нелогично е увеличението на цените да се обяснява само с въведените в експлоатация нови ВЕИ-мощности. Нереалистично е едва 6 месеца след последната актуализация на цените новите "зелени“ мощности да са се увеличили в размери, водещи до нов 13- процентен ръст в цената на електроенергията за бита и 16 на сто – за стопанските потребители", пише в становище на БСК.

 

Според камарата проблемът е в това, че при определянето на цената на тока ДКЕВР прилага метод за приемане на направените от инвеститорите разходи по съответната мощност. "Това засилва интереса на производителите на енергия да купуват скъпи суровини и оборудване, и да не инвестират в повишаване на производствената ефективност. Те нямат стимул да намаляват разходите си, респективно – себестойността на енергията", посочва бизнес организацията. Нейните представители смятат, че това деформира енергийния пазар, води до влошаване на конкурентоспособността на останалите производства, свиване на инвестициите и на работните места.

 

Бизнесът твърди, че с новото повишение на цената на тока за бита и производството се увеличава ножицата на кръстосаното субсидиране в енергетиката, като непазарната политика се прехвърля и при топлоподаването и това пречи на въвеждането на мерки за повишаване на енергийната ефективност в страната. Според организацията енергийните цени продължават да бъдат ползвани като инструмент за провеждане на социална политика, но стъпка напред е намерението на правителството да компенсира социално слабите потребители на енергия.

 

"В резултат от недалновидния подход на управление на цените в енергетиката, налице е непрекъснато увеличение на разходите в този сектор при успоредно свиване на разходите в останалите сектори на икономиката, включително инвестиции, работни места, заплати. Всичко това се случва в условия на икономическа криза, когато България се нуждае изключително много от инвестиции и справяне с проблемите на трудовия пазар", коментират от БСК.

 

От организацията посочват още, че не трябва ДКЕВР да определя винаги енергийните цени дни преди влизането им в сила, защото това пречи на бизнеса да планира развитието си, да формира инвестиционната си политика и да създава ясна конкурентна среда. "Подобен подход на управление на енергийния сектор, особено в условия на икономическа криза, създава предпоставки за допълнително влошаване на бизнес средата и създаване на нови социално-икономически проблеми в България", заявяват от камарата.

 

Тя обръща внимание и на това, че от 2007 г., когато официално бе освободен енергийния пазар, либерализацията му на практика пета година остава на хартия. Затова и БСК иска държавата да предприеме мерки за това 50 процента от енергията да се търгува свободно на пазара, а не цените ѝ да се определят от ДКЕВР.

 

Бизнесът настоява отново за политика на дългосрочно планиране при ценообразуването с цел прогнозируемост и ефективно бизнес планиране, както и въвеждане на стимули за намаляване разходите на дружествата, ако инвестират в подобряване качеството на предлаганата услуга.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #30

    Каква бъркотия се създаде а! А нещата са толкова елементарни.Някои наши трябваше да спечелят послушната ДКЕВР вдигна доволно изкупните цени от ВЕИ."Нашите" си сключиха договори на високите цени и ИЗНЕНАДА повече не можеее, за други случайни дребни навлеци.Сега вече никой случаен /обикновен/ предприемач не може да се присъедини.Е манджата се пресоли с малко "обществено мнение", а обществото ще им плащаме 20 г. по височките цени.

  2. Анонимен
    #29

    до 28 . Национализацията както видяхме не решава проблема. Национализацията води до комунизъм. След провала на една такава система , всичко кадърно , което може да ходи, бяга от страната. Една премерена социална политика в рамките на възможното, може да притъпи острите социални проблеми и да даде възможност на пазрните механизми да способствуват развитието на икономиката и не на последно място да подхранят въпросната социална система.

  3. Анонимен
    #28

    НАЦИОНАЛИЗАЦИЯ, НАЦИОНАЛИЗАЦИЯ И ПАК НАЦИОНАЛИЗАЦИЯ................ СТИГА ВЕЧЕ, ДО ГУША НИ ДОЙДЕ ОТ ТОВА ИЗДЕВАТЕЛСТВО

  4. Анонимен
    #27

    до 26 15 - 6.50 = 8.50 икономия

  5. Анонимен
    #26

    Това което интересува хората и най вече тези с ниски доходи е как ще си плащат сметките за ток. Стандартна социална практика е хората с ниски доходи да получават помощи. Тези помощи могат да бъдат в пари или натура. В натура означава да се дават безплатно енергоспестяващи уреди, като това се обвързва с някакво намаление на потреблението. Вторият метод е европейска политика!Например семейство пенсионери имат консумация 250 Kwh месечно. За което плащат около 50 лева месечно. при едно 13 % увеличение,

  6. Анонимен
    #25

    Хайде стига сте се оправдавали с тази криза!!! Ние сме в перманентна криза от 2008г. Това са 4 години, не свикнахте ли вече????

  7. tuturutka
    #24

    Комисията за енергийно и водно регулирана просто трябва да бъде линчувана от гражданите.За назидание на останалите крадци в държавата.

  8. Анонимен
    #23

    Някой знае ли за колко години се връщат инвестициите в ВЕИ към днешна дата? Ако държавата изкупува ВЕИ енергията на цени с 15% ниски от исканите кой ще страда - ВЕИ собствениците или населението ??

  9. Анонимен
    #22

    анонимен напълно съм съгласен с позицията на БСК.Прилаганият от ДКВЕР методсебестойност плюс печалба е неефективен и води до прзнаването на всички ражоди на НЕК.В условията на монополното положение на НЕК трябва да се прилага маркетинговия подход на ценообразуване при който ражодите са остатъчна величина.

  10. Анонимен
    #21

    А някой държи ли сметка за поносимостта на цените на енергията от населението? Само интересите на производителите ли са важни за управляващите? Господа управляващи, всичко в живота се крепи на баланс на интереси!!! С ДДС от поскъпването най-слабия министър на финансите в историята на България се надява да балансира бюджета.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.