Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия преговаря с България за втората тръба на "Турски поток"

7 коментара
Русия преговаря с България за втората тръба на "Турски поток"

Русия преговаря с няколко страни от Европа за определяне на входната точка на втората тръба на газопровода "Турски поток", като решаващ фактор ще е икономиката, а не политиката, заяви руският премиер Дмитрий Медведев пред журналисти в понеделник, цитиран от агенция ТАСС.

Той припомни, че планираният втори лъч на "Турски поток" е за снабдяване с газ на потребителите от европейските държави. "В момента ние в рамките на преговори, които се водят с редица държави, определяме къде е най-добре да се установи точката за вход в Европа", отбеляза той. По думите на Медведев " има различни предложения, преговорите се водят с редица европейски държави – това са и Гърция, и България, развитието може да е различно".

"При вземането на решението, преди всичко ние сме длъжни да анализираме икономическите фактори, защото този газопровод не е политически проект, а е особено икономически проект", подчерта Медведев. Той добави, че след определяне на точката за вход на газопровода в Европа към него може да се включат и други европейски държави.

По думите му "в крайна сметка реализацията на тези планове на територията на европейския континент зависят от решенията, които ще бъдат взети от европейските държави". "На никого не искаме да се натрапваме, изхождаме от това, че проектът е интересен и взаимно изгоден и по него трябва да се вземат необходимите решения", каза руският премиер. Той допълни, че "изхождайки от тези фактори, продължават консултациите относно това кои страни ще се включат за доставките по втората тръба на "Турски поток".

При обявяването на намерението за строеж на "Турски поток" по дъното на Черно море,вместо "Южен поток" от Русия до България, през декември 2014 г. от руския президент Владимир Путин, намеренията бяха за четири тръби. С течение на времето обаче капацитетът намаля до две тръби, едната от които ще е за турския пазар, втората се планира за захранва Западна Европа като досегашните намерения на "Газпром" бяха трасето да стига до турско-гръцката граница и там да се ситуира газов хъб.

От българска страна неведнъж е коментирано, че Русия може да пусне тръба и до Варна по трасето на прекратения "Южен поток". Последно това официално е поискано от "Газпром" чрез позицията на София по предложенията на руския концерн до Еврокомисията за избягване на многомилиардна глоба заради злоупотреба с монопол в осем европейски държави, сред които и България. В становището, което бе изпратено до Брюксел и с което правителството ни приема газпромовските отстъпки, се посочва, че в допълнение искаме "директни газови доставки по дъното на Черно море до България и оттам до държавите от Югоизточна Европа би допринесло за политическата и икономическата стабилност в региона". Идеята на кабинета е, чрез преговорите за прекратяване на антимонополното дело, Русия да да бъде накарана да осигури тръба за любимия енергиен проект на премиера трети мандат Бойко Борисов – за изграждането на газоразпределителен център край Варна.

Друг съществен момент от българското искане към "Газпром" във връзка с антимонополното дело е смяната на входните точки на доставките на руски газ у нас, което от експерти също се определя като начин за натиск над руснаците да пуснат тръба до планирания хъб "Балкан" край Варна.

Строежът на първата тръба на "Турски поток" от руското крайбрежие по дъното на Черно море до Турция започна на 7 май 2017 г. и се извършва от компанията "Олсийз" Сега Медведев обяви това за "добро събитие".

"Това е голям инфраструктурен проект, който ще помогне за развитието и на нашата страна, и на Турция, и на цяла Европа", заяви Медведев. По думите му "Турски поток" не е възникнал случайно, а е резултат от една страна на реализацията на предишни идеи и подготвени вече проекти, а от друга страна е резултат на отказа на Европейския съюз от реализацията на "Южен поток". "От наша гледна точка това беше външно икономическо решение, което нанесе ущърб преди всичко на самите европейски държави, но този проект ("Южен поток") е прекратен и сега ние се занимаваме с "Турски поток", каза още руският премиер.

Той уточни, че след прокарването на подводната част на сега изгражданото трасе от под 1000 км ще има и близо 200 км сухопътен маршрут през турска територия.

Сега изгражданата тръба ще е с мощност 15.75 млрд. куб. м годишно и ще е изцяло за турския пазар. Втората, която е записана под условие в руско-турското междуправителствено споразумение за газопровода, ще е със същия капацитет и явно тепърва се решава докъде да стига.

Позицията на Европейския съюз по "Турски проект" на този етап е, че за да влиза в европейска територия трябва отговаря на изискванията на европейското енергийно законодателство, според което половината капацитет на тръбата трябва да се предоставя на други търговци. В същото време обаче Брюксел е против замяната на Украйна като транзитен маршрут за руски газови доставки в Европа, каквито са намеренията на Москва с пускането на "Турски поток" в експлоатация след 2019 г.

Общата стойност на проекта по предишни оценки е 11.4 млрд. евро.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #7

    Този проект на всички е любим, въпросът е колко страни ще се включат в него, за да е печеливш и да покрие разходите по построяването и поддръжката?! Ако България организира преговори и предостави договори с трети държави, то Русия би могла при определени обстоятелства да ревизира проекта "Южен поток", т.е. да го съживи. Предимството ни пред Турция в ЕС е неоспоримо. Но дали българското правителство умее да води такива преговори?!

  2. Венелин Велев
    #6

    "Почукай и ще ти се отвори". Само дето вместо трансконтинентален гигантски газов поток ще получим ручейче за захранване мечтаното хъбче на Борисов. Полит-икономическа мизерия на управляващите...

  3. Bлaдo
    #5

    това, което гномът мЭдвЭдЭф иска да каже, е следното: - руснаците най-после!!! са разбрали, че каквито и "турецки патоци" да прокарат, все някъде тръбата им трябва да влезе в ЕС, а ЕС вече им обясни може (или пък НЕ!) да стане тая работа. - мЭдведеф пак се пробва да заобиколи ЕС като подкокоросва "троянския си кон" България да му отвори ЕС през задния вход - нЭма да стане!! ... И изобщо - пълни щуротии плеще мЭдведеф - турЭцкият му паток умрЭ! - Турция си договори азерски газ и тъй като азерите искат да продават в Европа - явно техният газ ще ... хъб-ираме, а русняците могат да си насочат трУбичките към ... нЭкъде другаде... :-)))

  4. fantom
    #4
  5. fantom
    #3

    А дали България преговаря с Русия? Само двустранни преговори с Русия не са достатъчни, и вероятно целят политически ефект в полза на Русия, както и против големите глоби. Защо тогава тръбата не се нарича Български поток? Сега ще започнат едни безкрайни преговори, докато глобите отпаднат или се обезсмислят. Важно е, че единствената тръба до Турция е крайно неизгодна икономически за Русия.

  6. Емил Станоев
    #2

    Дали ще има тръба и за България е важно , но по-важно е че когато по тази тръба тръгне газ за турция България моментално губи всичките приходи който сега взима за транзит на газ до турция .А ако имаше Южен поток тези пари нямаше да бъдат загубени.

  7. Не бива да се допуска тръбата да мине извън Турция и Гърция! Защото Гърция има да връща стотици милиарди! А Турция, СА и Израел са стратегическите съюзници на САЩ!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.