Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разделното време на ACTA

42 коментара
Разделното време на ACTA

Продължаваме публикуването на мнения за спорното международно споразумение  ACTA, което бе подписано без много шум от България миналата седмица в Токио, без да бъде широко обсъдено в страната, защото засяга по един или друг начин практически всеки от нас.

Евентуалното му въвеждане с мотива защитата на авторските права и борбата с фалшификатите би посегнало над свободата на информацията в глобалната мрежа – най-ценното ѝ качество, което постави човечеството на ново стъпало на развитието му.

Това е мнението по темата на Пейо Попов, качено днес в блога му.  

ACTA не е нито началото, нито ще е краят. ACTA нито ще спре споделянето на файлове, нито ще направи артистите богати. Средствата за заобикаляне на технологичните ограничения, които ACTA ще наложи, са отдавна измислени и от години се използват от организираната престъпност.

Да, това споразумение ще спомогне за обявяването ви за престъпници, но не го взимайте лично, а го приемете като само още един етап в процеса по разделяне на обществото според достъпа до информация. Във време, когато знанието е най-важната предпоставка за успех и средство за производство, неоторизираният достъп до знание ви прави престъпници.

Когато възможността да се създава се цени толкова високо, е естествено това право да бъде монополизирано и защитено със заплаха от репресии.  В този смисъл, ACTA е само инструмент за разделяне на хората на можещи и знаещи от една страна, и обикновени престъпни невежи - от друга.

Ние всички вече сме престъпници, не си правете илюзии. Всички нарушаваме нормите за защита на "интелектуалната собственост“, без да сме музиканти, артисти или хора, занимаващи се само с интелектуален труд. Абсурдността на сега действащата уредба води до това, че подобни естествени дейности са на ръба на законното:

- Да четете книга на детето си – погледнете съобщението за правата: забранено е всяко възпроизвеждане по какъвто и да е начин. Какво си мислите, че е четенето на глас?

- Детето ви не може да рисува, рецитира или пее чужда песен – всеки се учи да твори като подражава на чуждото, но това е (о, ужас!) копиране на авторско произведение и директно ограбване. Опитайте се да го снимате и качите в сайт за споделяне и бъдете благодарни, ако само ви изтрият.

- Да пускате музика на сватбата си, рождения ден или какъвто и да е друг празник – това е публично изпълнение, изрично уредено право за носителя на правата, който няма (а и не знае как) да спечели от вашата веселба.

- Да пращате връзка към каквото и да е онлайн – няма начин да знаете дали по този начин не разпространявате произведение, което нарушава чужди права, а вие не искате да сте съучастник в кражба на интелектуална собственост, нали?

- Да цитирате, да критикувате, да спорите – без значение дали това е допустимо ползване, ползването на част от чуждо произведение може да ви въвлече в спор дали сте имали право да го ползвате въобще, което прави началната цел доста далечна.

Примерите може да ви се струват абсурдни, но те не са измислени. Повтарям – всички ние сме нарушители на закона, и то многократно всеки ден. Може би бихте се запитали що за закон може да е този, който бива нарушаван от всеки и очевидно не може да бъде спазван? Отговорът ще е – такъв закон, който има нужда от мерки като тези, предвидени в ACTA. Мерки за насилствено прилагане на закон, който инкриминира цялото общество, мерки като:

- Заобикаляне на полицията при разследване и съда при решаване на спорове – наричат го "сътрудничество в рамките на бизнес общността“ (чл. 27.3), но става въпрос за познатите от други актове "extra-judicial measures“ и "alternative to courts“. На практика се иска възможност за частно разследване и наказване от квази-административен трибунал. Когато всеки гражданин е нарушител, не е ефективно да се ползват инструментите за нормално разрешаване на граждански спорове.

За възможностите на това частно обвинение се искат несанкционирани правомощия за навлизане в личния живот, които са традиционно достъпни единствено за разследващите органи – чл. 27.4 дава на правоносителите право на достъп до лична информация за всеки потребител.

Обвинението не трябва да е натоварено да доказва вреди и за тази цел чл. 9 въвежда презумпция за вреди, които не трябва да се доказват. Това е на практика законоустановена неустойка и отнемане възможността на независима трета преценка на вредите. Вие сте виновни и размерът на вредата е само подробност, която няма нужда да бъде дискутирана.

Наказателни санкции срещу всеки, който е по някакъв начин замесен в твърдяно нарушение, по начин, който може да бъде определен като съучастнически (чл. 23.4) и, за да не сме твърде милостиви – в чл. 24 задължава санкциите да включват лишаване от свобода.

Повдигането и поддържането на обвиненията не трябва да струва пари на заинтересования, а трябва, ако може, да се извърши за сметка на цялото общество и затова чл. 26 задължава органите да са задължени да действат, без да са сигнализирани (ex officio).

Технологиите и интернет може да не са изгодни за правоносителите и затова те си запазват правото да искат "корективни мерки“ (чл. 27) като спиране и срещу граждани, цифрови мрежи и всякакви други технологии, наричани общо "средства за масово разпространение“. Средства за масово нарушение, казано по друг начин, като на протоколи и технологии за обмен на информация или интернет платформи и сайтове.

И за черешката върху глазурката – в чл. 36.2 и 42 се предвижда възможността ACTA да бъде изменяна  и допълвана от нарочен комитет – отново в пълна секретност, разбира се, без каквото и да е съгласуване и заобикаляйки всички процедури по обсъждане.

Ако се чудите дали всичките тези разпоредби не дават някакви права на вас като потребител – вие получавате правото да сте пасивни консуматори, които са готови да не мислят и единствено да плащат.

Да плащате, за да ви казват какво да харесвате, какво да знаете, какво да мислите, какво да можете и в допълнение - да плащате, за да може да бъдете преследвани и наказвани, ако не желаете това да бъде така.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

42 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #42

    Да си пират в мрежата е все едно да влезнеш в Билата, да си напазаруваш вътре за 200-300 лева, и да си излезеш с количката преспокойно, без да си платил и левче на касата! Къде го дават това???

  2. Анонимен
    #41

    ACTA е средновековно мракобесие.

  3. Анонимен
    #40

    Вземете сайт за продажба.Той рекламира продуктите си с картинки.Ако ги няма тях нико няма да направи поръчка.Би следвало това да се забрани и на тях, защото копията на филмите са точно това което са картинките.Ако не ми хареса филма от копието няма да отида да го закупя.Защото и картинката и рипа на филма не са оригинали на продукта а негова реклама.

  4. Анонимен
    #39

    имам 6 стека кутии цигари без бандерол и една изба с ракия която съм сварил и както куката казва: Къде сте бе, хомосексуалисти в униформи? Насрахте ли се! вашта мама

  5. Анонимен
    #38

    Бойко нали трябва да е навел България, за да му ръкопляскат от Европа, докато си прави каквото иска в собственият двор

  6. Анонимен
    #37

    До тридесетичетворката: Пази си бахура да не ти го фанат Цоко и Боко, че тогаз няма да ъплоудваш в нета, ами ще дънлоудваш в дранголника! Джордж Оруел

  7. Анонимен
    #36

    бате Ники
    Виждам, че някои вече се светнаха, че поради свочта всеобхватност, този закон е неприложим в 99% от случаите. Затова ще си позволя да пусна още веднъж постинга си от вчерашната статия.


    Да Живее Новия Световен Ред

    Целта съвсем не е борбата с пиратството и фалшивите марки. Явно е, че в такъв всеобхватен вариант, законът е неприложим. Така, че той просто няма да се спазва, както и много други закони. Което пък означава, че почти всички имащи нещо общо с интернет са закононарушители, т.е.

  8. безпартийна
    #35

    Мога да си купя книга и да я дам на свои приятели да я четат. Всъщност не знам, мога ли? Дали ще ме арестуват? Същото е, ако си купя диск с музика, и я прехвърля по мрежата на приятели. Да, ама сега ще ме арестуват със сигурност. Е, някой не е съвсем в ред, но не мисля, че съм аз.

  9. Анонимен
    #34

    Ъплоудвам с коло 15 mbit/s в 6-7 торент портала от няколко години насам. А колко филми и музика съм изпиратствал дори не мога да сметна. Ш'ма фанити за бахура!!!

  10. Анонимен
    #33

    След като 99% няма да спазват закона, как останалия 1% ще го налага?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.