Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България има малки шансове за еврозоната, а подчинявайки всичко на тази цел, се обрича на рецесия

36 коментара

България има малки шансове да бъде приета във валутния механизъм ERM II, а оттам и в еврозоната, а политиката, която подчинява всичко на тази цел, поставя под съмнение други икономически цели на страната. Такова е мнението на Гунтер Дойбер, експерт за Източна Европа в "Дойче банк".

Свидетели бяхме на това как в Прибалтика се прави всичко възможно, за да се влезе най-после в еврозоната, а това означава драматична рецесия само и само за да се спази критерият за бюджетен дефицит. Икономиките там се свиха с 10-15 процента. Така че бих запитал дали си заслужава във всяко едно време да подчиниш всичко на тази цел - влизане в еврозоната, което според мен за България дори не е възможно да бъде реализирано при сегашните условия, заявява Гунтер Дойбер пред радио Дойче веле.

Той припомня, че България не за първи път изявява амбиции за влизане в ERM II, или т.нар. чакалня за еврозоната. Само че според него и този път институциите, отговарящи за приемането на една страна в еврозоната, сред които са Европейската комисия и Европейската централна банка, са скептично настроени спрямо България.

"Сега българското правителство се опитва да увеличи натиска си, за да бъде приета страната му в този механизъм. Друг въпрос е дали това е продуктивно, защото членовете на ЕС имат основания за съмнения спрямо България. Мисля, че шансовете са минимални", казва Дойбер.

Тези съмнения според него са свързани най-вече с възможностите на все още неукрепналата българска икономика да бъде интегрирана в средносрочен план в общата парична политика на еврозоната, независимо, че страната изпълнява критериите за членство в еврозоната?

Според Гунтер Дойбер никой не настоява за нови, по-строги критерии, а за конкретно спазване на сегашните правила за членство в еврозоната. "Ние смятаме, че фокусът трябва да падне точно върху контрола за устойчиво спазване на конвергентните критерии", посочва експертът на "Дойче банк".

Това устойчиво развитие е дефинирано чрез външнотърговските позиции и текущата сметка на една страна, чрез способността ѝ тя да издържа на натиска на международната конкуренция. В това отношение България има масивни проблеми, казва Дойбер пред радио "Дойче веле".

"Достатъчно е да погледнем дефицитите ѝ по текущата сметка през последните години, които се измерваха в двуцифрени числа", добавя той.

Дойбер не отрича, че има и външни фактори, допринасящи за скептичното отношение на европейските институции по отношение на българските амбиции за членство в ERM II, а оттам и във валутния съюз. Според Гунтер Дойбер обаче значение има не толкова сегашната криза в Гърция: "Мисля, че що се отнася до България, от значение има това, което се случва в Прибалтика."

Става дума най-вече за това, че някои от прибалтийските републики имат също валутен борд и чакат от години в чакалнята на еврозоната без шансове за членство.

Експертът на "Дойче банк" припомни, че световната криза е показала уязвимостта на икономиките в тези държави. Дойбер подчертава непрестанно, че тяхното икономическо развитие е сходно с това на България, което усилва скептицизма на европейските институции спрямо амбициите на страната за еврото.

Нещо повече, според експерта на "Дойче банк" прекалено дългият престой в чакалнята на еврозоната поражда само съмнения относно икономическото развитие на кандидатите.

Не знам дали България не би трябвало да си спести това, казва Гунтер Дойбер.

"Скептично отношение предизвиква и политиката, която подчинява всичко на тази цел - членството в еврозоната. По този начин страдат други икономически цели", смята Дойбер, като дава за пример проблемите със страните от Прибалтика.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

36 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Марк Твен
    #38

    .

  2. Антикостов
    #37

    Трябва да бъдат съкратени 60% от висшата администрация, 30% от средната и 20 от нисшата. Веднага!

  3. hahahah
    #36

    da poglednem malko po-nadolu kreteniqta na drugarq ot rio dragaleiro.

  4. gogo
    #35

    Този, Гунтер Дойбер, да не е бачка за руснаците? Не разбира ли, че едвам сме се показали от "рашън" зоната.Що за приказки - "Тези съмнения .. свързани най-вече с .... българска икономика да бъде интегрирана в средносрочен план ...., независимо, че страната ИЗПЪЛНЯВА КРИТЕРИИТЕ за членство в еврозоната?" Що за двоен аршин. Ами, да си пускаме спрените реактори тогава, щом никой не иска да спазва така наречните европейски критерии и договорености.

  5. БНБ
    #34

    Миналата седмица мой клиент от Испания ми нареди известна сума в евро. Кореспондентската банка на испанската банка била Дойче банк -Лондон.Крадците от Дойче банк- Лондон превалутирали сумата от евро в лева при курс 1.913(без ничие знание и съгласие) и така изпратили сумата (в лева- напук на всички инструкции в платежното)в България.Така , че не вярвайте нито на дума на тази банка, която е откраднала сума ти пари на избити евреи през втората световна.По добре умника от ДБ да се тревожи за парите , които една дъщерна на ДБ компания е наляла в Гърция.

  6. един
    #33

    Гюнтере, Гюнтерееее.... хубавото на българските медии за такива като теб е, че винаги ви цитират мненията и тук хората викат "уау". Нищо, че сигурно си някой второразряден "експертен" плъх. Много ти се иска да ни напъхаш в една група с балтийските страни, защото така е някак си по-лесно, по-стройно и по-концептуално... Това, че в балтийските страни имаше финансова криза, с която започна и икономическата такава, май е по-удобно да го премълчиш, а? Не е ли малко нагло, Гюнтере, да твърдиш, че България

  7. 112
    #32

    камо ли да влизаме в фалиралата еврозона. При условие че износа ни 60% е към страни извън ЕС, при условие че годишната ни вноска е 400 млн. евро, а от фондовете усвояваме много по-малко и сме реален донор. Излизането от ЕС ще ни освободи от маса безумия като затваряне на работещи ядрени мощности и идиотии като въглеродни емисии. Реално ако искаме да не загубим пари, трябва да вържем борда не само към еврото, а към кошница от валути, а още по-добре суровини.

  8. Big Papa
    #31

    Майтапа настрана, но това е наистина така!!!

  9. ВВС-ар
    #30

    напъва?

  10. game over
    #29

    Samo taka si garantirame nezavisimost ot RUSSIA i namaljavame shansovete za ZAPADA da ni predava kogato si poiska...kakto mu se iska na tozi idiot ot DB. Za BG e vajno da e v Evrozonata po POLITI4ESKI pri4ini, ne tolkova ikonomi4eski...no e kraino vajno!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.