Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дори изплащането на сегашните ниски пенсии е проблем за системата

Хората излизат в пенсия средно на 56 години и я получават между 20 и 30 години

100 коментара
Дори изплащането на сегашните ниски пенсии е проблем за системата

Неблагоприятната демографска и икономическа ситуация в страната вече е заплаха не само за дългосрочната финансова стабилност на пенсионната система, но е рискова и за поддържането на сегашното ѝ състояние. Това сочи анализ на Националния осигурителен институт (НОИ) за държавното обществено осигуряване през 2012 година, публикуван във вторник. Заради рисковете пред системата от НОИ посочват, че се налагат подобрения , за да бъде тя стабилизирана финансово.

Стряскащите изводи идват на фона на намерението на управляващите да отстъпят от въведените през последните години рестриктивни мерки и да спрат увеличението на стажа и възрастта за пенсиониране.

“Предвид неблагоприятната демографска и социално-икономическа ситуация в страната, характеризираща се с намаляване броя на населението, относителното намаляване на работната сила и увеличаване дела на пенсионерите, ниско ниво на качествена заетост и висока безработица, недостатъчна събираемост на осигурителните приходи при значителна скрита икономика, способността на системата със собствени приходи да покрива поетите ангажименти към бенефициентите на държавното обществено осигуряване е сведена до критично ниво“, се казва в анализа на НОИ.

“При тези условия не само дълготрайната финансова стабилност е застрашена, но и възможността фонд “Пенсии” да финансира дори сегашните сравнително ниски нива на адекватност на пенсиите за преобладаващата част от пенсионерите“, посочват още експертите на института.

Затова от НОИ предупреждават, че е необходимо да се предприемат политики и мерки за финансова стабилизация и устойчивост на системата не само краткосрочно, но и в дългосрочен план.

В пенсия на 56 години

Един от основните проблеми на системата е, че преобладаващата част от хората излизат в пенсия много по-рано от редовната възраст, която е 60 години и 8 месеца за жените и 63 години и 8 месеца за мъжете от най-масовата трета категория труд. Причината за това са различните “вратички в системата“ - ранното пенсиониране на работещи в тежки условия и държавни служители, инвалидни пенсии и др.

През миналата година средната възраст на “новите“ пенсионери е била 56.2 години. Мъжете средно са се пенсионирали на 56.5 години, а жените – на 55.8. От НОИ отчитат, че средната възраст на пенсионерите с новоотпуснати пенсии плавно се покачва през годините, но все още остава сравнително ниска спрямо изискванията за трета категория труд.

Още по-рано в пенсия излизат работещите в силовите системи като Министерството на отбраната и МВР, където през миналата година средната възраст на “новите“ пенсионери е

49.7 години. Средната възраст на получаващите пенсия за инвалидност поради общо заболяване през 2012 година е 59.9 години. Сравнително по-ниска е средната възраст на пенсионерите с новоотпуснати лични пенсии за инвалидност поради трудова злополука и професионална болест – 47.9 години.

Най-възрастните пенсионери с най-ниски пенсии

От НОИ отчитат, че с най-ниски пенсии са най-възрастните пенсионери. Средният месечен размер на пенсията на един пенсионер за 2012 година е 271.21 лева. Средната пенсия за осигурителен стаж и възраст е 294.36 лева, а на работещите в силовите ведомства – 467.61 лева. Средната инвалидна пенсия 217.50 лева.

С най-ниски пенсии са хората на възраст над 95 години (193.98 лева) и във възрастовите групи на 90-94-годишните (201.05 лв.) и 85-89- годишните (209.95 лв.). От НОИ посочват, че прилаганите досега механизми за осъвременяване и индексиране на пенсиите не преодоляват тенденцията за изоставащите размери на пенсиите на пенсионерите в по-високите възрастови групи. Обективно това изоставане няма как да се преодолее, тъй като по-старите генерации са се пенсионирали при други социално-икономически условия.

Според разпределението по пол и възраст мъжете, попадащи във възрастовата група до 40 години и между 40-44-годишните, са с най-висок среден основен месечен размер на пенсията, съответно – 580.92 лева и 493.45 лева.

Получаваме пенсия по 20-30 години

През 2012 година средната продължителност на получаване на една пенсия е 20.8 години.

Запазва се тенденцията продължителността на получаване на пенсия при жените да е по- голяма от тази при мъжете. Жените получават пенсия 23.7 години, а мъжете 18 години, или с 5.7 години по-кратко.

Пенсиите за инвалидност поради трудова злополука и професионална болест се получават средно по 31 години, а средната продължителност за получаване на пенсия за инвалидност поради общо заболяване е 10 години.

Младежите с малко стаж и хората пред пенсия в капана на безработицата

През 2012 година изплатените парични обезщетения за безработица са 353.8 млн. лева, като преразходът спрямо плана е 4.6 млн. лева, тъй като са платени повече и по-високи от планираното обезщетения.

Средногодишният брой на регистрираните безработни лица се е увеличил в сравнение с предходната година и през 2012 година те са били 364 536.

Както и в предходни години, най-голям дял заемат безработните лица над 55- годишна възраст. Техният относителен дял е 22.1 на сто, което показва, че тази група хора, останали веднъж без работа, по-трудно си намират нова работа. Спрямо 2011 година средногодишният им брой се е увеличил с 8.3 на сто. При младежите до 29-годишна възраст се отчита най-голямо увеличение на броя на безработните в сравнение с предходната година, като най-високо е нарастването при възрастовата група на 19-годишните – 24 на сто.

“Същевременно множество млади хора попадат в сивия сектор на икономиката или епизодично работят “на светло“. Те са склонни да приемат каквато и да е работа, включително почасова и временна, и се затрудняват с намирането на постоянно работно място“, се посочва в анализа.

В зависимост от осигурителния стаж най-много са безработните със стаж до 3 години. Липсата на професионален опит се оказва сериозна трудност при намирането на работа и в същото време увеличава риска от оставане без работа. Другата рискова група са хората с много стаж, които трудно се преквалифицират и трудно намират нова работа.

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

100 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #100

    98, извод: Като оградиш с бодлива тел границите и стреляш на месо по всеки, който иска да се махне от "рая", можеш да докараш и 12 млн. (само времето не им стигна)... Като назначиш на работа всички, като на 20 човека един всъщност работи, и плащаш, колкото да се хранят и един път годишно да се доредят до барака на морето (нашето, да не си помислиш за гръцкото или турското), като опукваш всичко, окрадено наготово (например пенсионния фонд до 9.9.1944 и имуществото на хората) и те крепят "братята", та да не им разваляш комунизма, докретваш за 45 години до пълен банкрут и до пълно опростачване на нацията... Това е моят поглед върху нещата, излишно е да си драскаме повече...

  2. Анонимен
    #99

    Парите на пенсионния фонд бяха заграбени след 9.9.1944 г. Нещо много интересно - преди този период пенсионния фонд строеше кооперации, апартаментите на които се даваха под наем. Така фондът е имал и собствени допълнителни доходи. На една от сградите между площад "Славейков" и "колоните" надписът още стои.

  3. Анонимен
    #98

    Мда, смут сред димукрътичискити агитатори... От НЗОК Дянков забърса само 800 млн (толкова имаше) и ВАС го принуди да ги върне. За довиждане: Управление на Българската комунистическа партия: От 1946 г. до 1985 г. населението на Народна Република България нараства от 7,0 до 8,95 милиона души; страната се изкачва до 14-то място в класацията на ООН за качество на живота. Управление на БСП, СДС, ДПС, НДСВ, ГЕРБ и пр. демократически партии: От 1992 г. до 2011 г. населението на Република България намалява от 8,5 до 7,35 милиона души, а страната слиза до 57-мо място в класацията на ООН за качество на живота. Извод?

  4. Анонимен
    #97

    95, Дянков ги забърса от Здравната каса, а не от НОИ, за сведение. А защо не вземете да се осведомите кога е създаден НОИ, т.е. истински пенсионен фонд? Абе много сте боси ние червенушките бе, на черното бяло казвате без да ви мигне окото по стара комтрадиция. И за сведение, Дянков е част от правителството на третия ешелон на БКП, най-изостаналите в грабежа и затова бая лакоми. Аз пиша факти, не коментирам тъпи управления...

  5. Анонимен
    #96

    94, нещо не разбрах за пропагандата, а пък сметките - хептен... Значи твърдите, че след 1946 - 47 в България е съществувал пенсионен фонд?!? Ами тогава това е била най-строго пазената тайна, а фондът е изчезнал през 1989 заедно с БКП...

  6. Анонимен
    #95

    87, 88, 89 и 91, Бе кво стана с двата милиарда, дето Дянков ги забърса от НОИ? ПП От 1989 г. досега никое правителство не е спирало да събира осигурителни вноски. Та ако някои не бяха станали милиардери, пари щеше да има. ППП Последния пример е с фонд "Доверие". За американските фондове знаете, нали?

  7. Анонимен
    #94

    87, 88, 89 и 91,
    Когато фактите говорят, пропагандистите се запенват от бяс, а?
    Я преизчислете 2,4 милиарда щатски долара от 1989 г. през златото и вижте колко ще получите към днешна дата!
    От $400 на $1400?
    А я преизчислете 2,4 милиарда щатски долара от 1989 г. в левове по курса на БНБ и през покупателната им способност!
    Да ви подскажа: сметка за ток - 2лв, сметка за парно - 5-6лв, сметка за вода - стотинки, сметка за телефон - 5-8 лева, хляб - 0,54лв, сирене - 2,40лв, месо - от 3,20 до 5,40лв, колбаси

  8. Анонимен
    #93

    79. Много точен коментар. Трябва веднага да се забрани пенсионери да работят в учреждения на бюджетна издръжка. Като искат да работят в производството или в частния сектор. Така ще се освободят много работни места за млади хора, а работещите пенсионери няма да тежат на бюджета.

  9. Анонимен
    #92

    готино!!! Кой каквото си забърка - да си го сърба. Отдавна обяснявам, че точно червените бабички ще платят най висока цена за дългогодишното си тъпо но упорито гласуване за червените крадци. Заслужават си го! Заслужаваме си го!

  10. Анонимен
    #91

    86, в допълнение я сметни колко пари трябват за пенсии за една година? 2,5 млн пенсионери по 250 лв (нали толкова било средно) х 12 - 7,5 млрд ако не бъркам. Е, тогава пенсийките бяха по-малки, ама ти очевидно цитираш сума за една година... И това ти било пенсионен фонд...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.