Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Херта Мюлер е тазгодишният носител на Нобеловата награда за литература

37 коментара
Херта Мюлер е тазгодишният носител на Нобеловата награда за литература

Германска писателка Херта Мюлер е носител на Нобеловата награда за литература, за 2009 година, съобщиха световните агенции в четвъртък.

Родената през 1953 година в град Ницкидоф, населено място в немскоезичната част на Банат, Румъния. Майка ѝ е била депортирана в трудов лагер в Съветския съюз след Втората световна война. Завършила е германистика и румънска литература в Тимишоара.

Тя става известна в родината си и в Европа с описанието на тежките условия на режима на Николае Чаушеску.

Първата ѝ книга с разкази "Низини” излиза в Румъния през 1982 г., цензурирана както и всички останали румънски публикации.

През 1987 г. Херта Мюлер емигрира с тогавашния си съпруг – писателя Рихард Вагнер, във ФРГ. През следващите години тя преподава в редица университети, носител е на множество литературни награди.

В момента живее в Берлин. Германия два пъти номинира Херта Мюлер за Нобелова награда за литература – през 1999 и 2008 г.

През 2008 г. Мюлер предизвиква остра дискусия, защото се обявява против участието на румънския историк Сорин Антохи и германиста Андрей Корбя-Хоишие в конференция на Румънския културен институт в Берлин. Причината е, че и двамата са били секретни сътрудници на Секуритате. Мюлер критикува поканата им в отворено писмо. Впоследствие тя е атакувана от Карл Гибсън, историк, философ и литератор, родом от Банат, който в своята книга "Симфония на свободата” я обвинява в лоялност към режима на Чаушеску.

Нобеловата награда за литература е учредена през 1901 г. и се присъжда от Шведската академия по литература в Стокхолм. Тази година тя е на стойност 10 милиона шведски крони или 1.4 милиона долара.

Пръв лауреат на Нобеловата награда за литература е френският поет Рьоне Сюли Прюдом. В периода 1940-1943 г. наградата не е присъждана.

Двама души се отказват да получат Нобеловата награда за литература - руският писател Борис Пастернак през 1958 г. и френският философ и писател Жан-Пол Сартр през 1964 г.

Уинстън Чърчил получава Нобеловата награда за литература през 1953 г. (тогава е министър-председател на Великобритания).

Сред носителите на престижната награда са Хенрик Сенкевич (Полша), Ръдиърд Киплинг и Джон Голсуърти (Великобритания), Ърнест Хемингуей и Джон Стайнбек (САЩ), Хайнрих Бьол и Гюнтер Грас (Германия), Албер Камю и отказалия се от нея Жан-Пол Сартр (Франция), Габриел Гарсия Маркес (Колумбия).

Миналата година отличието бе присъдено на френския писател Жан-Мари Гюстав льо Клезио.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

37 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Unforgiven
    #39

    Приятно ми беше също.

  2. Unforgiven
    #38

    Да, Херта Мюлер препраща към Биант Приентски, цитатът е негов, поне така твърди Цицерон, когато го цитира на латински - няма запазен гръцки израз. Мюлер го интерпретира в смисъла на духовното имущество и спомените като вечно, сигурно имущество на прогонения. А според оригинала става дума за прогонения буквално гол от персите гръцки философ през 6 в. пр. Хр.

  3. Unforgiven
    #37

    http://en.wikipedia.org/wiki/Bias_of_Priene

  4. Unforgiven
    #36

    Книгата й "Низини" излиза като самиздатна в Тимишоара и е забранена и иззета от режима в Румъния. През 1987 г., когато Мюлер вече е избягала във ФРГ, книгата е преиздадена на немски език в изгнание.

  5. z
    #35

    "Мастите" ни журналисти и литературни критици се чудят какво да напишат. Колко от тях са чували за Х. Мюлер и какво написано от нея са чели?

  6. z
    #34

    Колко "произведения" на А. Оз бяха преведени на български и каква пропаганда в негова възхвала беше проведена! Ясно от кого!

  7. Х. М.
    #33

    Излагация!!! Нобеловият купон тотално изпростя! Девет десети от света изобщо и не подозират за писателката Мюлер.

  8. Аз
    #32

    Може поне една година литературният Нобел и да не се връчи...

  9. Radi
    #31

    Tazi godina imashe kade po-dostoini kandidati. Da ne bi otkachalkata I.Ivanov ot Upsala da komandva parada?

  10. Unforgiven
    #30

    И най-сетне заслужена Нобелова награда за една модерна голяма писателка, антикомунист и хуманист!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.