Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Масовото тестване за Covid-19 ще започне през април-май и ще струва 21 млн. лв. месечно

България купува над 3 млн. теста от три вида и скоро ще изследва стотици хиляди хора месечно

24 коментара
Масовото тестване за Covid-19 ще започне през април-май и ще струва 21 млн. лв. месечно

През април-май ще започне масовото тестване на хората за Covid-19 като за целта ще се ползват три вида тестове, всеки от който ще има различни задачи. Месечно разходите за тестване ще възлизат на около 21 млн. лева и ще се правят стотици хиляди тестове. Това стана ясно от обясненията на премиера Бойко Борисов и началника на щаба срещу разпространението на болестта ген. Венцислав Мутафчийски в петък. Стратегията на правителството за масово тестване на хората се обявява за първи път, след като досега щабът срещу разпространението на болестта оспорваше необходимостта от по-масово изследване. Плановете за скорошното масово тестване бяха оповестени паралелно  със заявката да бъдат купени общо над 3 млн. теста.

Началникът на щаба ген. Мутафчийски разясни за първи път каква е стратегията на ръководената от него структура и на какъв етап от развитието на заболяването какви тестове смята да ползва, както и какво цели да постигне с това. Разясненията идват на фона на противоречията около прилагането на бързите тестове, от които щабът се въздържаше досега и на фона на обявения снощи бърз скрининг от 1000 теста, които ще бъдат направени сред определени групи от хора.

До момента у нас са тествани около 6000 души, а направените проби са около 6500, тъй като са правени повторни проби и междулабораторен контрол.

PCR тестовете за откриване на нови болни

Мутафчийски обясни, че за момента основно се прилага най-сигурният и бавен PCR тест, с който се откриват новозаболели.

"Според СЗО и CDC, Атланта, единственият достоверен начин за установяването на коронавирус заразен е с real time PCR, който е бавен, изисква апаратура и много добре обучен персонал, но въпреки това няма друг метод, който да е доказал повече своята надеждност. Затова той е отразен с червената линия и се ползва през цялото време", каза Мутафчийски.

Председателят на щаба обясни, че по този начин в България има възможност да се извършват по около 1000-1200 теста дневно при пълен капацитет на лабораториите, които работят. Това означава, че около 30 000 теста месечно. Изразено като цени това е около 930 000 лв. на месец, заяви той.

Бърз тест за откриване на рискови групи и контактни

Вторият начин за тестване е с флуоресцентен имунохроматографски анализ на базата на антиген. Пробата се взима по същия начин със секрет, но идентифицирането е много бързо – за 5 мин. За теста се ползва малък портативен апарат, а сега се разработват и по-удобни - като тестовете за бременност. Те ще могат да се популяризират масово и щабът предвижда да се правят 10-20-30 хил. теста дневно, като ще варират на различните етапи. Това ще струва 10 млн. лева.

Тези тестове ще дадат възможност за бързо изследване и откриване на заразени, уточни Мутафчийски.

"Вторият вид тестове - флуоресцентен имунохоматографски тест също е важен, защото открива новозаболели и може да се използва много бързо. При него се виждат реално заболели в болници, медицински персонал, контактни лица, развили симптоматика и след това за освобождаване на болните. Тази група може да се разшири с хора от аптеки, транспортни работници, работници в магазини, в промишлеността. Това ще разшири границите, ще се правят около 30 хиляди на ден и ще струва около 10 милиона на месец", посочи Мутафчийски. Те ще се правят в рискови групи за откриването на новозаболели случаи.

Бързи тестове за откриване на преболедували

Третият тип тестове са отново бързи, но откриващи антитела при вече преболедували пациенти с имуннитет. По думите на Мутафчийски те започват да се правят от средата на кривата на епидемията и ще помогнат да се открият хората, които са преболедували, които могат да работят и ще дадат основа да се разхлабват мерките една по една и икономиката и общественият живот да се освобождават.

От тези тестове се планира да бъдат правени по 20-40 хил.на ден и да струват също 10 млн. лева на месец.

Така общо трите типа теста ще струват по около 21 млн. лева на месец. 

България купува над 3 млн. теста 

Освен това на брифинга в Министерския съвет стана ясно, че България купува над 3 млн. теста от трите вида, но все още не е ясно на каква стойност.

Както вече стана ясно страната ни участва в общоевропейската поръчтка с 1 млн. теста.

В поръчката на ЕК за България са предвидени 600 000 PCR теста, както и 400 000 - бързи. Отделно, премиерът Борисов каза, че ще преговаря с ЕК да добавим още 500 000 теста към първоначално поръчаната бройка от 1 млн. По думите на Борисов покупката на тестовете ще стана директно от държава производител. 

По-късно Мутафчийски съобщи, че за втория вид бързи тестове, които откриват болни в ранен етап, са поръчани 40 машини и се очаква да дойдат до 2-3 седмици заедно с 300 000 теста.

В края на брифинга, след кратко напускане на залата Мутафчийски съобщи, че са поръчани “току що“ в разговор с премиера на Китай по 1 млн. броя от двата вида бързи тестове или общо 2 млн. теста. Новината дойде след заседание на Министерския съвет, на което стана ясно, че във видеоконферентна връзка е договорена покупката от Китай на предпазни маски и респираторни апарати за близо 6 млн лева. Каква ще е цената за 2 млн. теста обаче Мутафчийски не съобщи. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Българофил
    #24

    Я ,,разбийте" тези 21 млн. лева на месец на брой тествани пациенти, дс видим по колко ще излезе?!...

  2. Stan
    #23

    България сме около 7 млн. За какви 3 милиона тестове говорите? Двамата мъже образовани в Харвард ясно разясниха какъв трябва да е подхода. Или слушаме само хора завършили полицейската академия? Питам се каква карантина ще наложите като настане глад,мизерия и масова безработица? Или и тогава ще стоите по телевизиите и ще водите монолози с часове? Мислите ли,че някой все още ви гледа? Хайде най-после веднъж послушайте умните глави.Наслушахме се на тъпи журналистически въпроси, писна ми да гледам физиономията

  3. Коментарът е изтрит в 19:17 на 5 април 2020 от автора.
    #22
  4. Естествено
    #21
    Отговор на коментар #17

    Предполагам, че наскоро си чел Камю. ☺ Имам новина за теб. Умира се не само от коронавирус. ☺

  5. edin.drug
    #20

    21 милиона? Значи колкото годишната поддръжка на руските дръндолети. След като има пари за руското непотребно желязо - трябва да се намерят и за спасяване на човешки животи.

  6. Мица
    #19
    Отговор на коментар #15

    ЦИТАГ от д-р Мангъров: „Зa дa cпрe тaзи eпидeмия трябвa някъдe oкoлo 70% oт нaceлeниeтo дa прeбoлeдувa и eдвa тoгaвa щe зaпoчнe дa нaмaлявa cкoрocттa, c кoятo ce рaзпрocтрaнявa зaбoлявaнeтo. Прocтo тoвa e eлeмeнтaрнa eпидeмиoлoгия. Тoвa, кoeтo cтaнa в Китaй, cтaнa нe зaщoтo ce oгрaждaхa и т.н., a зaщoтo мнoзинa прeбoлeдувaхa и вeчe нямa кoй дa ce рaзбoлявa. Кaктo бяхa пocтрoили 14 бoлници, ceгa 11 ги зaкрихa, зaщoтo нямa кoгo дa хocпитaлизирaт в тях.“ КРАЙ НА ЦИТАТА. Сега да поясня какво

  7. PETER
    #18

    "В публикувано днес отворено писмо над 300 италиански лекари и учени призовават правителството да им позволи да използват собствените си лаборатории за разширяване на дейността по извършване на тестове и установяване на леките и асимптоматични случаи на заразяване с коронавируса, които сега остават нерегистрирани. Към настоящия момент тестове в Италия правят САМО НЯКОЛКО СПЕЦИАЛИЦИРАНИ ЛАБОРАТОРИИ, което означава, че истинският брой на заразените не е известен, изтъква федерацията." САМО НЯКОЛКО СПЕЦИАЛИЦИРАНИ ЛАБОРАТОРИИ, точно това беше до вчера и стратегията на нашите главанци!!!

  8. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #17
  9. levii
    #16
    Отговор на коментар #9

    Защо Китай не даваше толкова пара, с нови болници, със затваряне на градове и масирана информация, когато се появи именно в Китай първо в 2002 г. и после разпространи по света грипа SARS чиято смъртност беше по-висока от сегашната ( даже в Италия). Защо Китай тогава \"не се паникьоса\". Защото беше във възход и никой не го спираше. Напротив напомпваха манифактурата на земята с нохау, с износ на производства и пр. Тръмп е прав. на дракона трябва да се свалят люспите.

  10. levii
    #15
    Отговор на коментар #10

    А защо се опъваха на Мънгъров. Май наистина той ги скъса.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.