Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Набуко" може да е по-къс и с по-малка мощност

7 коментара
"Набуко" може да е по-къс и с по-малка мощност

Участниците в проекта за изграждането на газопровода "Набуко" обсъждат радикално изменение на неговия маршрут и на мощността му, пише в понеделник "Уолстрийт Джърнъл", цитирайки неназовани източници. Според тях заради липсата на суровина за запълването на тръбата, се налага изменение както на дължината, така и мощността на проекта.

В международния консорциум, създаден за строежа на съоръжението, влизат седем компании – турската БОТАШ, "Българският енергиен холдинг", румънската "Трансгаз", унгарската МОЛ, австрийската OMV и немската RWE. Според сегашните планове газопроводът с обща дължина от 3900 км трябва да тръгва от Турция и по територията на България, Румъния и Унгария да стига в Австрия.

Според новата информация се предвижда тръбата да свързва България и Австрия, но не се посочва през кои други страни ще минава. Капацитетът на газопровода пък ще бъде намален почти двойно.

Говорителят на "Набуко Газ Пайплайн Интернешънъл" Кристиан Долезал практически потвърждава информацията, пише изданието. "Ние се намираме в процес на разглеждане на няколко сценария, включително различни варианти на мощността и дължината на газопровода" коментира той за вестника.

 

От консорциума по-късно разпространиха изявление на управляващия му директор Райнхард Мичек, в което се посочва, че "концепцията, според която "Набуко" транспортира газ от източната граница на Турция до Баумгарден в Австрия, остава предпочитано и цялостно решение за всички заинтересовани страни". 

 

Още в стадия на планирането на "Набуко" експерти предупреждаваха, че за него газ може да не стигне. Очакванията бяха той да се захранва със суровината, добива във втората фаза на разработване на находището "Шах Дениз", което се извършва от консорциум, воден от британската "БиПи". От този източник трябваше да се осигурят 10 млрд. куб. м, с които да стартира проектът. Две трети от газа за тръбата трябваше постъпи от Туркменистан и Ирак, но надеждите за това стават все по-малки. "Съвършено очевидно е, че 31 млрд. куб м просто не могат да бъдат осигурени", посочва един от източниците на "Уолстрийт Джърнъл".

 

"Продължават преговорите между нашите акционери и консорциума разработващ находището "Шах Дениз”, който до момента не е взел окончателно решение, поради което ние отказваме да коментираме различни спекулации. Проектът за тръбопровод "Набуко" си остава най-солидният проект, който да подсили диверсификацията на газовите доставки за Турция и Европейските държави”, посочва още Мичек. 

Пред "Набуко" обаче стои и друг проблем - конкуренцията, и руският "Южен поток" съвсем не е единственият проект в този списък. "БиПи" предлага свой вариант на Южен източно-европейски газопровод. Норвежката "Статойл", която държи 25.5 на сто от концерна, разработващ "Шах Дениз", участва в Трансадриатическия газопровод. Проектът ITGI, който минава през Турция, Гърция и Италия, също е конкурентен на "Набуко". Самата БОТАШ пък наскоро насочи приоритетите от "Набуко" към газопровода TANAP, който смята да строи заедно с азерската компания СОКАР през територията на Турция, ползвайки голяма част от съществуващата газопреносна мрежа. Ако TANAP бъде построен, то значителна част от оригиналния проект на "Набуко" ще стане ненужна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    Всеки си гледа интереса. Ние обаче леко отстъпваме позициите си. И вероятно скоро няма да има яснота за големи проекти. По-реалистично е диверсифицирането към Румъния и Гърция. Техният интерес рано или късно ще допре до нашия.

  2. Анонимен
    #6

    . Две трети от газа за тръбата трябваше " постъпя "от ...Хайде и тука простотии !Постъпва,драги,не постъпя!Който и да го е писъл скоро е взел към столицата да "пристъпя".А някои пък влизат в "зала","намалят", на "светите" (примерно) Кирил и Методи повтарят папагалски "свети свети" и т.н. и т.н.!!!

  3. Анонимен
    #5

    Когато започнем да добиваме шистов газ,Набуко ще стане безинтересен.

  4. Анонимен
    #4

    всички искат да заобикалят Русия, но никой не иска да дава пари.

  5. Анонимен
    #3

    Цената само на транзита на 1000 куб м на разстояние 100 км е средно около $1.5, което за Австрия ще бъде $60. От тук става ясно, че транзитирането на газ на повече от 2000км по тръби е икономически нерентабилно и който ползва такъв газ ще бъде в крайно неизгодна икономическа ситуация. Това важи както за Сините и пемпяните руски потоци, така и за Набуко. Правилното решение е преминаване към доставки на втечнен газ, за който има работещи входни терминали както на Егейско море(Гърция) така и на Мраморно

  6. Анонимен
    #2

    За България няма значение дали ще се реализират Набуко, ITGI или TANAP. Въпросът е да се изградят връзки от Турция и Гърция към България (като част от някой от тези газопроводи или отделно) за да може да внасяме газ, който не е на Газпром (както е сега и какъвто ще идва през Южен поток) - от Азербайджан, Египет, Ирак, Тюрменистан, Иран както и втеченен природен газ от терминали на Средиземно море. Газопроводните връзки с Румъния и Сърбия също ще са полезни, тъй като те от своя страна са свързани с централна, северна и западна Европа, а оттам се захранват от Северно море, Норвегия, Алжир, Либия както и втеченен природен газ от терминали на атлантическото крайбрежие.

  7. Анонимен
    #1

    Абе май само в България не са разбрали, че "Набуко" няма да има освен в Софийската опера.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.