Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новият гастрол в съдебната власт на "безпартийния" Делян Пеевски

27 коментара
Делян Пеевски, Сн: БГНЕС

Висшият съдебен съвет (ВСС) възстанови депутата от ДПС Делян Пеевски като следовател в Столичното следствие. Според съдебния закон след прекратяването на мандата на народен представител, който преди това е бил магистрат, той се връща на длъжността си в съдебната власт. Възстановяването на Пеевски стана обаче ден преди да бъде прекратена работата на 41-то Народно събрание. Практически ВСС преждевременно върна все още действащ депутат на работа като следовател.

Седмица по-късно председателят на Етичната комисия Ясен Тодоров оповести размислите си по темата в ефира на БНТ. Според него "държавата се крепи на три власти – законодателна, изпълнителна и съдебна. В момента се намираме в криза – няма законодателна власт, изпълнителната е временна, единствената легитимна и действаща е съдебната власт”.

Кадровият орган на “единствената легитимна и действаща съдебна власт” гласува възстановяването на Пеевски като пълноправен служител на следствието толкова бързо, че чак предварително, докато имаше и втора действаща власт, и въобще не провери дали има пречки по закон (наречени от юристите несъвместимости) депутатът да стане отново следовател.

Както писа в. "Капитал", към датата на заседанието на ВСС Пеевски участва в управлението на Съюза на вестникарите и разпространителите на печатни издания, Българския медиен съюз, Спортния клуб "Левски". Според Закона за съдебната власт (чл. 195) магистратите нямат право на подобни участия, поради което Пеевски е следвало да излезе от управленията на сдруженията, за да може да бъде възстановен като следовател.

Много по-важното изискване, което кадровият орган на независимата съдебна власт е трябвало или ще трябва да изследва, е изискването на същия законов текст, според който съдиите, прокурорите и следователите не могат да членуват в политически партии или коалиции, в организации с политически цели, да извършват политическа дейност, както и да членуват в организации или да извършват дейности, които засягат независимостта им.

Някой може веднага да възрази – Делян Пеевски не е член на ДПС.

Безспорно, така е. Формално Пеевски не е партиен член, но истинският въпрос е дали фактите от биографията му до момента оставят у някого и най-малкото съмнение, че той се е занимавал с партийна дейност и съвсем скоро ще се занимава пак. С други думи – че е партийно обвързан.

Фактите

Наситената биография и стремителна кариера на Делян Пеевски в държавните власти по партиен признак е публично известна. Началото ѝ се свързва младежката организация на изстрелялата се във властта още с появата си партия НДСВ. По същото време и още докато следва право, което ще рече – че бъдещият медиен магнатет е с все още недовършена юридическа грамотност, той става парламентарен секретар на Министерството по транспорта в правителството на НДСВ. После през април 2005 г. за малко е назначен пак от кадровия орган на независимата съдебна власт ВСС за следовател в икономическия отдел на Столичното следствие, въпреки че не притежава изискуемия стаж.

През ноември същата година той е освободен от длъжността, за да стане зам.-министър на Министерството на държавната политика при бедствия и аварии, оглавено от Емел Етем (ДПС) в правителството на тройната коалиция. Пеевски, който по това време е на 25 години, отговаря за Държавния резерв.

За този пост Пеевски е излъчен от ДПС по коалиционно споразумение. 2007-ма е буреносна за младия заместник-министър. След шумен корупционен скандал, в който са замесени имената на Пеевски, Румен Овчаров, Корнелия Нинова и тогавашния шеф на Националната следствена служба Ангел Александров, той е свален от поста.

Този път ВСС отказва да върне уволнения заместник – министър в следствието поради липса на морални качества. Пеевски обжалва и получава удовлетворение от Върховния административен съд (ВАС), който през октомври същата година отменя решението. ВСС го възстановява в следствието, но Пеевски остава там по-малко от месец.

През ноември отново е назначен за зам.-министър на Емел Етем, която декларира: "Делян Пеевски е успешен зам.-министър, не е правил гафове и ДПС не е сваляло доверието си от него”.

Партийните суперлативи на тогавашния министър на бедствията и авариите са в отговор на реплика на премиера Сергей Станишев, че Пеевски е възстановен на поста след сериозния натиск на коалиционния партньор ДПС.

Това се случва малко след като досъдебното производство срещу него – за подкуп, поискан от шефа на "Булгартабак”, е прекратено.

Силната партийна подкрепа зад гърба на Пеевски е демонстрирана и през следващите години. През 2009 г. той оглавява листата на ДПС в Пазарджик и като такъв влиза в парламента като народен представител от т. нар. гражданска квота.

Обаче фасадата на “гражданското” му качество и на липсата на партийна обвързаност едва ли може да заблуди някого. За да е “граждански” кандидат, Пеевски трябва да е оценен по някакви външно изразени качества и експертни способности.

Какъв експертен потенциал вижда партията на Ахмед Доган в новия депутат никога публично не е пояснявано. Ако пак погледнем фактите, виждаме, че участието, активността и присъствието му в парламента би могло по-скоро да се охарактеризира с думата "отсъствие”.

След като по време на тройната коалиция майка му – Ирена Кръстева (бивша шефка на тотото по време на НДСВ) започва да придобива медиите на Петьо Блъсков, медийният цикъл се затваря със закупуването на ТВ7, ББТ и разпространителските фирми на печатните издания, Пеевски лично започва да ръководи политиката на медиите след идването на ГЕРБ на власт. Това се случи малко след като бомба избухна в близост до джипа на Пеевски на столичния булевард "Пушкин", а майка му се оттегли в Брюксел.

Медийните му дела, в близка връзка в банкера Цветан Василева, май остават и основното му занимание в битността му на депутат между 2009 и 2013 година.

Пеевски, който по образование е юрист, не е предложил нито един проектозакон, не е посетил нито едно заседание на Комисията по вътрешна сигурност и обществено ред, чиито член е, не се е изказал нито веднъж от парламентарната трибуна.

Името му не се свързва с каквато и да е парламентарна дейност. В частност – желанието му да бъде част от съдебната система, удовлетворено два пъти от различни състави на ВСС, също не изкристализира в каквато и да било активност или опит за законодателна инициатива, свързана със съдебната власт. И това безразличие става в години, в които статутът на следователите и структурата на следствието претърпяха съществени промени.

Дейността на Пеевски в парламента може да продължи да се обсъжда в поредицата “липса на експертност”.

Депутатът от ДПС е единственият, чиято кандидатура за член на Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарната етика е отхвърлена с 153 гласа "против" в началото на мандата на парламента. Няма друг народен представител, номиниран от партията си за постоянна комисия в състава на 41-то Народно събрание, който да е отхвърлен с гласуване.

ДПС реагира остро, а неговият колега депутат Лютви Местан, предлага прегласуване на състава на комисията с аргумента, че се касае за политическа пристрастност и незачитане на правата на депутатите.

Привързаността на Пеевски към партийната кауза на ДПС е засвидетелствана и с присъствието му на последния партиен конгрес, а значимостта му – с отреденото му място на първия ред.

Изводите

Целият политически път на Делян Пеевски дотук показва, че той е мълчалив политически функционер, а не експерт от гражданска листа.

Вижда се, че е работил в следствието по-малко от година и престоят му е бил там не за да работи в независимата съдебна власт, а като "междинна спирка" при преминаването от една политическа длъжност на следваща.

Едва ли някой от членовете на ВСС се съмнява, че Пеевски няма да работи фактически като следовател или че се връща за малко преди изборите за ново НС, за да си пази мястото “за всеки случай” (а и стаж му тече) или пък че не е партийно обвързан.

Но в ЗСВ на магистратите е забранено всякакво участие в организации с политически (политически, а не партийни) цели.

За липсата на илюзии говори и фактът, че само ден след като бе възстановен от ВСС, на следователя Пеевски беше разрешен отпуск. На въпрос на журналистите, дали допуска, че Пеевски ще участва в изборите, председателят на Етичната комисия Ясен Тодоров коментира, че има всякакви хипотези.

Ако кадровият орган на съдебната система не се занимае с това дали нововъзстановеният следовател отговаря на изискванията да бъде независим магистрат и не уязвява независимостта на съдебната власт, която е защитена от политическата и икономическата система чрез множество забрани пред магистратите, и се скрие зад семплото обяснение, че партийно ангажирани са само онези, които притежават партийна книжка, това едва ли ще бъде убедително решение. Няма да бъде и вярното, защото вярното “държи” съдебната власт чиста от политическо влияние. Това решение, от една страна, ще бъде, както казват юристите, заобикаляне на закона – със законни средства (Пеевски формално не е партийно обвързан) постигане на незаконна цел (в съдебната власт ще проникне човек, чиято цялостна кариера досега е само политическа). От друга страна, като оставим настрана личността на гастролиращия депутат в съдебната власт, разрешеният гастрол ще е уж кратко затваряне на очите на ВСС (само до започване на предизборната кампания), но ще показва толкова много зависимост.

*Текстът е публикуван в страницата "Съдебни репортажи" 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #27

    това , че русия ни води за носа е ясно, но и такива бг боклуци са ни яяяяяяяяхнали, че освен да започнем да ги прочистваме и разреждаме друго не ни остава.Защото населението ни се топи и хората бягат от тая страна защото тук всичко се прави по сценарий и тенденциозно се съсипва нацията.На кадърните и можещи хора не се дава възможност никаква , докато на такива лумпени и боклуци вратите се отварят зада се доунищожи по сценарии държавата?!

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #26
  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #25
  4. Анонимен
    #24

    ама какво може да ни прави впечатление вече,като в тази държава няма воля да се оправи тази страна и да тръгнем и ние като цивилизованите страни в една правилна-демократична посока , и да заживеем като бели хорра!Такива хамони - бутове на испански, които ни се разхождат цял ден пред очите доооооооооволни от живоооооота и нааааааагли, постоянно да имат претенции за доусъвършенстване на личния конфорт, които са гьон сурати по наследство от родителите им и дедите им,които освен трупане на мас по себе

  5. Анонимен
    #23

    какво би ни изненадало толкова , когато в това общество всичко става ачик ачик пред очите на хората и то по такъв безпардонен начин и никой , ама никой не взима никакви мерки.До кога може да продължава целия този цирк.Това безсмислено толериране на такива свински бутове и перачи на пари?и което е по-страшно, че хем става пред очите на цял народ , хем се опитват да ни обяснят , че видите ли тези неща не са ТАКИВА КАКВИТО ГИ ВИЖДАТЕ.естественно на този добре угоен младеж , нищо и никой неможе да му

  6. Анонимен
    #22

    ТОЗИ наистина мазен "бекон" е срам за цялата държава, но тя си ги създава и отлежда - явно с цел....?!

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #21
  8. Анонимен
    #20

    Цирк! Пародия! И се случва пред очите на цялото общество, което си трае! Този тУмбак - следовател! Той ще разследва! Вместо да бъде разследван, обвинен, съден и вкаран задълго в какамангата заедно с прекрасната си майчица за присвояване и пране на пари в особено големи размери!!! Ще видим ли някога справедливост? А някакъв нещастен безработен бараба го вкараха за 3 месеца в затвора, защото опитал да задигне гумени ботуши за 6 лева!...

  9. Анонимен
    #19

    Много бих искал да ме оставят за 15 минути насаме с този иначе толкова симпатичен младеж с, както правилно отбелязаха коментиращи, вроден финес и аристократизъм. Колебая се дали да сме с голи ръце или с шпаги...всъщност както и да бъде, резултата ще е ясен - ще се омажа с много кръв и сланина, но от работа не ме е страх и ще лиша съдебната власт от един "следовател"...

  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #18

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.