Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ПИБ отрича да е директен купувач на вестниците "Труд" и "24 часа"

В ход е ново прегрупиране на медиите – с познати играчи и задкулисни схеми

24 коментара
ПИБ отрича да е директен купувач на вестниците "Труд" и "24 часа"

"По повод изнесената в медийното пространство информация, че Първа инвестиционна банка (ПИБ) “купува вестниците "Труд" и "24 часа"", ръководството на банката заявява, че тези спекулативни публикации са неверни".

Това се казва в съобщение на банката, разпространено в четвъртък, във връзка с усилените слухове, че собствениците на ПИБ Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев са пред финализиране на сделка за закупуване на "Медийна група България Холдинг", издаваща "Труд", "24 часа", ред седмични и месечни издания и притежаваща печатницата в бившия Полиграфически комбинат в София и втора печатница във Варна.

"Напомняме, че дейностите, които една банка извършва, са точно регламентирани в Закона за кредитните институции. Банките не извършват нерегламентирана от закона дейност и не придобиват активи, несвързани с финансовата им дейност", се казва в официалното съобщение.

"Основен приоритет на банките е кредитирането на успешни и перспективни проекти, подпомагане на развитието на бизнеса, като гарантират максимална сигурност на своите клиенти", заявяват от ПИБ.

От седмици в публичното пространство витаят противоречиви слухове за продажбата на изданията, купени преди малко повече от година и половина от Огнян Донев, Любомир Павлов, Христо Грозев, Карл Хабсбург и Даниел Руц.

Сделката стана с кредит от Уникредит Булбанк, а след поредица юридически процедури Донев и Павлов станаха мажоритарни собственици, германецът Даниел Руц се оттегли, а австрийският бизнесмен Хабсбург и българският юрист Грозев заведоха дела срещу бившите си съдружници.

От слуховете единственото, което се твърди от всички източници е, че сделка за вестниците ще има в най-близко време. Самите Донев и Павлов официално запазват мълчание. Обяснението за спешната продажба на изданията, казват слуховете, са проблемите на двамата бизнесмени с правораздаването.

Огнян Донев и Любомир Павлов са разследвани за пране на пари във връзка с покупката на пресгрупата. Срещу Павлов има и други обвинения, но като цяло се смята, че съдбата на разследването зависи от това дали те ще се оттеглят от издателския бизнес.

В този смисъл сделка може да се осъществи, когато бъдат раздигнати запорите върху имуществото на издателската група на Донев и Павлов, наложени от прокуратурата.

Сред купувачите на изданията най-упорито се сочи инвестиционен фонд, зад който стои съсобственикът в ПИБ Цеко Минев. Едни от твърденията са, че Минев е сам зад фонда, други сочат, че той играе заедно с бизнесмена Максим Димов, който навремето бе близък партньор с Цветан Василев, мажоритарен собственик на Корпоративна банка.

Други слухове спрягат за непряк купувач самият Цветан Василев, с което обаче неговото медийно влияние ще стане прекалено силно на фона все по-често повдигания въпрос в ЕС и САЩ за свободата на медиите в България и нарастващата им зависимост от бизнеса на издателите им и от правителството. Известно е, че и собствениците и на Корпоративна банка, и на ПИБ се ползват с доброто разположение на властта към тях.

Цветан Василев е финансовата опора на вестниците от групата на Делян Пеевски и Ирена Кръстева  "Телеграф", "Монитор", "Политика", както и на телевизия ТВ7, ВВТ и други. Фирма на Василев купи държавната компания за телевизионно и радиоразпръскване НУРТС, той има дял и във Виваком, наследник на бившата Българска телекомуникационна компания (БТК).

Едни от слуховете са, че Цветан Василев смята да се оттегли от медийния бизнес изцяло и да се съсредоточи върху инвестициите си в телекомуникационния бизнес и предстоящата цифровизация. Ако това е истина, ще се потвърдят и други слухове - за продажбата на ТВ7, финансирана от Василев, на близък до Борисов бизнесмен и собственик на футболен клуб. От известно време компанията, собственик на телевизията, водела преговори за продажбата ѝ, включително и с известна германска телевизия.

Как ще се прегрупира медийният бизнес предстои да се разбере, но според повечето прогнози концентрацията на собственост и задкулисно влияние ще вземат все по-големи размери. При положение, че контролни и регулаторни органи като КЗК гледат да не създават главоболия на силните на деня, а управляващите имат интерес от удобни медии за изборите догодина, тревогите на ЕС и неправителствени организации за независимостта и плурализма на медиите в България ще си останат глас в пустиня.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #24

    Да се радват че някой иска изобщо да ги купи тези поръчкови вестничета. Като си спомня какви вестници бяха сега дори и не си помислям да купя някой от тях, за истиността на статиите няма да говорим.

  2. Анонимен
    #23

    и какво значение има?:)))

  3. Анонимен
    #22

    Да, наистина, 21, много субективно написана статия, където личат оперделени неща. Според мен по този начин се манипулира много неправилно общественото мнение. Едва ли не хората да си помислят, че наистина ПИБ стои зад евентуална покупка на вестници, което изобщо не се знае дали ще се случи, ама това не им пречи да си пишат нещата както им дойде.

  4. The Big Bad Wolf
    #21

    До 7: Не пишат по слухове, а по поръчка. Виж само колко тенденциозно е зглавието - "ПИБ отричат да са директен купувач". Отдавна я няма обективната журналистика. Жалко за тези хора. Предполагам, че докато са изучавали професията са имали съвсем други блянове и стремежи. Но това е суровата действителност, с токова много корупция и натиск няма как да се справиш.

  5. Анонимен
    #20

    Афера е толкова скапан жълт сайт, че човек да се чуди защо изобщо му се връзват. Там лъжите са на килограм. Едно е, че банката няма да купи Труд и 24 часа.

  6. Анонимен
    #19

    13, това, че ти бръщолевиш глупости си е само за теб! Какви под схеми и скандали говориш?!? Да не би да си таен агент на "схематичен фарс", че устата ти изрича глупости?!?

  7. Анонимен
    #18

    Абе като имаш предвид, че това излезе от АФЕРА - да знаеш колко е вярно. Аз на този сайт изобщо не му вярвам. Откъде накъде банка като ПИБ ще тръгне да се занимва да купува ВАЦ-овите вестници, това е поредната спекулация според мен.

  8. Анонимен
    #17

    Хайде пак влизаме в теория на конспирацията на някой самозван „журналист”. Банките Не купуват вестници. Това, че в ВАЦ-овете ги продадоха и Тошо Тошев си направи ново издание не значи, че Труд и 24 часа са отишли при ПИБ. Банката е много солидна и се грижи за клиентите си. Някой пак е сънувал, че извънземните го отвличат.

  9. Анонимен
    #16

    ами много ясно, че не е купувач банката, защото съгласно Законът за кредитните институции банките не извършват дейност нито пък придобиват активи несвързани с финансовата йм дейност.

  10. Анонимен
    #15

    Най-скандално е, че зад това стои Бойко Борисов, който вече никой не може да ме убеди, че не натиска прокуратурата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.