Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Плановете в армията по план не се изпълняват

2 коментара
Плановете в армията по план не се изпълняват

Купуваме още нови изтребители, кораби. Преговаряме за подводници. 400 млн. лева за 3D радари. 30 млрд. инвестиции в армията за следващите 12 години.

Така изглежда "военната сводка" през последните месеци. На този фон завършването на Стратегическия преглед на отбраната се забави и е отложено за ноември. А на неговата основа трябва да бъдат разработени програмата за развитие на отбраната до 2032 г. и плана за въоръжените сили до 2026 г.

Така вероятно армията ще влезе в 2021 година без план. Освен ако депутатите не покажат нехарактерна за тях бързина и го приемат в края на годината. Вероятно с характерната за този парламент липса на качество.

Това обаче не е толкова голям проблем, тъй като армейските планове по принцип не се изпълняват.

В тях се залагат неизпълними бюджети и цели, които в повечето случаи остават на хартия.

Това може да се повтори и сега. Хората от сектора смятат, че като разпишат в програмите си милиарди и те минат през парламента, това задължава политиците да ги изпълняват. Това обаче не става.

Първото правителство на Бойко Борисов дори отказа да изпълни подписаните от предшествениците му договори за транспортни самолети и хеликоптери и ги предоговори, като отказа част от доставките.

Забавянето на стратегическия преглед може да остави на следващото управление изготвянето на плановете за въоръжените сили. И това може да е за добре, тъй като те ще ги изпълняват.

При всички положения обаче е важно в тях да бъдат заложени (когато и да стане това) изпълними цели, без предизборни залитания, които и да се изпълняват.

Подхвърлянето на милиарди за военни сделки в условията на очаквана криза може да доведе до обратен ефект.

Въпреки нуждата от инвестиции във всички родове войски, залагането на разходи трябва да е внимателно, добре аргументирано и реалистично.

Приоритетните проекти трябва да се подготвят с ясни и точни финансови рамки, за да не отнеме още 10 години докато най-накрая се стигне до сделка за нови бронирани машини за Сухопътните войски.

Всички сделки трябва да бъдат съобразени и с основния капитал на армията – хората. В последните години армията е в кадрови колапс, въпреки че заплатите се вдигат с по около 10% годишно.

Тези темп на нарастване трябва да се запази и да се съобрази с планираните сделки.

Изготвянето на визията за развитие на сектора в предизборни условия крие много рискове. А далеч по-страшно от липсата на план, е сбърканият план.

Доказателство за това е състоянието на въоръжените ни сили повече от 16 години, след като България стана член на НАТО. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #2

    само траншовете към руския военен бюджет са редовни: агент Иван вече източи четвърт милиард за .... невъзможни и забавени ремонти на нелетящите ни стари съветски дръндулети...

  2. САНДОКАН
    #1

    Шкембе войводата каракочанов-агент Иван, ще изпълни всичко. Егати държавата щом едно такова недоразумение е военен министър!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.