Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Преразглежда се начинът за формиране печалбите на ЕРП

6 коментара
Преразглежда се начинът за формиране печалбите на ЕРП

Преглед на начина, по който се формира нормата на възвръщаемост на електроразпределителните предприятия (ЕРП), прави Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), съобщи във вторник председателят ѝ Ангел Семерджиев. За да бъдат приватизирани дружествата, ДКЕВР прие регулаторна рамка с гарантирана печалба от 16 на сто за инвеститорите. Преди две години тя бе намалена на 12 на сто.

"Резултативно обаче печалбата им не е била 12 на сто, тъй като ДКЕВР през годините винаги е определяла по-ниска стойност на активите на ЕРП-та и фактически те са начислявали норма на възвръщаемост върху по-малка база", призна Семерджиев.

Тъй като обаче в момента дружествата са по средата на регулаторния период по отношение на печалбата им, не е ясно как точно ще подходи ДКЕВР, но шефът ѝ обеща, че това, както и регулаторните одити в предприятията, които се правят за първи път след приватизацията им, ще доведат до намаляване на цените на електроенергията от 1 юли 2010 г..

Вече се виждали резервите по веригата на производство, пренос, разпределение и снабдяване. Дружествата са внесли своите анализи на разходите, но ДКЕВР е поискала допълнителна оптимизация. Затова и Семерджиев не пожела да се ангажира как конкретно това може да повлияе върху цените на трите ЕРП – ЧЕЗ, Е.ОН и ЕВН.

“Да, има възможност за намаляване на цените на тока, но тепърва ще се изясняват цифрите, които ще са различни за трите ЕРП“, допълни Семерджиев. Допреди месец той казваше, че поскъпването на тока ще е минимално – до 5 на сто, наскоро заяви, че ще се търсят варианти за задържането на сегашните нива, а вече следва политиката на правителството, както декларира в петък пред премиера Борисов.

Цените не се правят с пожелания

В същото време обаче шефът на ДКЕВР коментира, че “това не става с пожелания, а с аргументи и анализи, за да са законни и устойчиви тарифите, иначе още утре може да кажем: Цените ще са такива и такива, но не е това начинът“. Миналата седмица премиерът обеща, че от 1 юли цените на тока ще паднат, тъй като парите няма да отиват в “БЕХ, МЕХ и другите“, а ще остават при народа.

Семерджиев обеща до момента, в който ще започне обсъждането на цените на тока от 1 юли да са готови регулаторните одити на ЕРП-тата. Те още не са стартирали, тъй като се събира екип, в който ще влязат и независими експерти. След като се сформират групите, ще се проверяват инвестициите, включително на място “стълб по стълб“, както обеща премиерът. Ще се проверяват и разходите за дейностите по управление на центровете за клиенти, по прием на заявления за присъединяване и други дейности, които ЕРП-ата са предоставили на други фирми за извършване.

Допустимо за т.нар аутсорсинг е изнасянето на до 40 на сто от дейностите на ЕРП-ата, като в най-голяма степен от това са се възползвали ЧЕЗ и Е.ОН, а ЕВН -  малко, каза Семерджиев. Ще се види и дали тримата инвеститори всъщност не са харчили за това много над пазарните цени, а са си вкарвали тези нерегулирани разходи в регулираните от ДКЕВР цени. Ако се установят нередности при аутсорсинга, изразходваните в повече средства ще се свалят от печалбите на дружествата, обясни той.

Одитът на НЕК върви и се очаква скоро да приключи, каза регулаторният шеф, но отказа на този етап информация за констатациите от проверките към момента.

Той също така обяви, че ЕРП-тата вече ще са длъжни да сключват договори с НЕК за изкупуването на електроенергията, каквито договори се оказа, че не съществуват. От края на 2004 г., когато бяха приватизирани електроразпределителните мрежи, новите собственици не могат да се разберат с НЕК за тези договори. По думите на Семерджиев в бъдещите контракти ще има клаузи със сроковете и начините за плащане, както и какви са неустойките, когато ЕРП заяви определени количества ток, а после не ги купи от НЕК.

Нова тарифна структура от догодина

Регулаторният шеф обяви, че засега в тарифната структура на тока от 1 юли няма да влиза цена за мощност и най-вероятно към нов начин на ценообразуването ще се тръгне през следващата година. Причината е, че комисията иска той да важи за всички ЕРП-ата, а самите дружества все още имат разногласия за това как трябва да се изготвят цените на тока. Не искаме да се получава като с тримесечното отчитане на електромерите само от ЧЕЗ, а да имат време дружествата да си изготвят стратегията и разяснителната кампания сред гражданите, посочи Семерджиев.

По време на открито заседание на ДКЕВР за обществено обсъждане на новите общи условия на “ЧЕЗ Електроразпределение“ стана ясно, че се увеличава обезщетението, което ЕРП ще дължат на своите клиенти в случай, че ги оставят без ток за повече от 12 часа.

В момента общите условия на ЕРП е записано, че за първите 12 часа без ток, снабдителите трябва да платят на потребителите си по 20 лева компенсации, а за всеки следващи 12 часа – по още 10. Сега се предвижда тези суми да станат съответно 30 и 20 лева.

Същевременно от 30 на 90 дни се увеличава и срокът за предявяване на претенции и жалби от страна на клиентите. Освен това при прекъснато заради неплатена сметка електричество от ЕРП ще са длъжни да го възстановяват на следващия ден след плащането на задължението, независимо дали денят е работен или почивен.

Няма да се променя таксата от 19 лева, която клиентите, забавили плащанията си, дължат за повторно включване.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. икономист
    #7

    Тези ЕРП-та нямат никаква реална конкуренция, нито адекватен контрол върху финансовите им резултати и предоставените от тях услуги. Повечето хора въобще не знаят защо трябва да плащат на тези дружества? За това, че кабелите и стълбовете, които са строени с техните данъци, такси и труд, сега са собственост на някакви бандити, които си клатят ...... и взимат пари за това?

  2. потребител
    #6

    Защо никой не обръща внимание на качеството на подавания ток - никъде (например в София)напрежението му не достига и 195 волта?

  3. Р.Овч.
    #5

    Енергийната мафия е най-могъщия клон на мафията у нас.

  4. Надърфорий
    #4

    А като вземе да спира по 3, 4 пъти в седмицата... всяка седмица... А като горят уреди от идването и спирането на тока и ти говорят че техните замервателни устройства не са отчели никакви моментни пикове (все едно са замервали в момента на пускане и спиране) пък видисх ли телевизора и бил много чувствителен и затова горял (само за справка тв-то си има диапазон на входното напрежение 90..260в), а пък лампите се пръсвали от само себе си - това често се случвало (май само в мрежата на ЧЕЗ) и не било повод за оплакване...За бой са, не за галене, не за нови цени... Как може 4 години само да смучат и в нищо да не инвестират???

  5. mimi
    #2

    Да има мнопол, не може да се избегне, но може да се контролира.Затова е ДКЕВР.Не се чува нищо за ревизия на НЕК и на търговците на ток. Защо се подминават останалите по веригата и се говори само за ЕРП-тата.Очевидно в този вид Комисията не може да се справи с очкванията на обществото.

  6. Коментатор
    #1

    хората плащат, защото ЕРП-тата са дали някакви пари на държавата да закупят електро-преносната мрежа по градове и паланки.Колко пари са платени и дали са отишли в държавата наистина е един друг въпрос, който би следвало да развълнува прокурорите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.