Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Промените в конституцията минаха с гласовете на ДБГ и СДС

"За" окастрения "исторически компромис" бяха още ГЕРБ, ДПС, ПФ, АБВ, БДЦ и "Атака"

12 коментара
Промените в конституцията минаха с гласовете на ДБГ и СДС

Внушително мнозинство от 189 депутати прие окончателно конституционните промени, започнати с амбициозен реформаторски план от подалия оставка правосъден министър Христо Иванов и Реформаторския блок (РБ), за да финишират тази сряда в двойно окастрен вариант, обслужващ статуквото.

Вотът мина под знака на новата конфигурация в управляващото мнозинство, което си остава стабилно след заявената от повечето партии в РБ лоялност към правителството, но със силно подкопан реформаторски имидж след оттеглянето на ДСБ в опозиция и активизирането на гражданските протести срещу подмяната на съдебната реформа.

Конституционните промени бяха одобрени на трето четене с поименно гласуване "за" на 189 депутати от всички парламентарни сили. "Против" бяха общо 39 депутати – деветимата от РБ, които се оттеглиха в опозиция, както и от БСП. Лидерът на Национална партия "Свобода и достойнство" (НПСД) Корман Исмаилов, член на РБ, бе единственият "въздържал се".

Вотът бе политически символ на препотвърдените коалиционни отношения между ГЕРБ и РБ в новия им формат след излизането в опозиция на ДСБ. Причина за раздора стана бламирането на ключов текст от конституционния проект на второ четене миналата сряда, чрез който независимостта на съдиите бе ограничена, а безконтролният главен прокурор получи пълни права да се разпорежда в бъдещата прокурорска колегия на Висшия съдебен съвет.

Петимата депутати на ДСБ изразиха отношението си към окончателния вариант на проекта, обявявайки, че са "отсъстващи", въпреки че бяха в залата. Други трима от гражданската квота от РБ направиха същото като знак за отсъстващата съдебна реформа. В гласуването не участваха депутатите от ДСБ и гражданската квота в Реформаторския блок – Атанас Атанасов, Борис Станимиров, Валентин Павлов, Вили Лилков, Гроздан Караджов, Иван Иванов, Мартин Димитров, Петър Славов, Радан Кънев и Станислав Иванов.

Останалите депутати на РБ – от "Движение България на гражданите" (ДБГ) и СДС подкрепиха промените в основния закон заедно с колегите им от ГЕРБ, ДПС, Патриотичния фронт (ПФ), АБВ, Българския демократичен център (БДЦ) и "Атака".

Депутатите от РБ, подкрепили окастрения вариант на конституционните промени на трето четене бяха Антони Тренчев, Бойка Маринска, Борислав Миланов, Борислав Великов, Димитър Делчев, Димитър Шишков, Димитър Танев, Костадин Марков, Найден Зеленогорски, Настимир Ананиев, Никола Хаджийски и Румен Христов.

Реформаторският блок гласува "по съвест"

Още преди гласуването от РБ обявиха, че депутатите от коалицията ще гласуват "по съвест" при третото четене на промените в конституцията. Съпредседателите Найден Зеленогорски (ДБГ) и Радан Кънев (ДСБ) излязоха заедно пред медиите, за да демонстрират единственото на групата.

"Гласуването на поправките в основния закон е поименно – всеки ще изрази личната си позиция. Групата е цяла, Реформаторският блок е цял, спокойно, виждате с Кънев заедно даваме брифинг", каза Зеленогорски преди вота.

Радан Кънев пък добави, че събирането на необходимите 180 гласа е отговорност на хората, които събраха 204 гласа и бламираха "историческия компромис". "Ако обичат да си ги съберат пак", каза лидерът на ДСБ.

Приетите в крйна сметка помени в конституцията предвиждат разделянето на ВСС на две колегии – прокурорска и съдийска, както избор на членовете му с квалифицирано мнозинство. Въвежда се възможност Висшият адвокатски съвет ще може да сезира Конституционния съд.

Скандалът около реформата бе създаден от промяната на разпределението на квотите в бъдещите съдийска и прокурорска колегии във ВСС."Историческият компромис" предвиждаше гласовете в прокурорската колегия да са 6:6, а в съдийската 6:7 в полза на избраните с политическа санкция. Именно това разпределение бе подкрепено от Венецианската комисия, която подкрепи залегналата логика в проекта на Христо Иванов – да се гарантира независимост на съдиите и да се въведе минимална демократична отчетност спрямо главния прокурор.

Крайният резултат от конституционната реформа, подкрепена от ГЕРБ, е за зависима изцяло от главния прокурор прокурорска колегия (6:5 в полза на прокурорската квота с решаващ глас на главния прокурор) и изцяло зависим от политическата квота съд. Съдът бе подчинен до квота 6:8 в полза на политиците, за да бъде спасена властта на Сотир Цацаров в неговата колегия.

Квотното разпределение остана извън "историческия компромис"

Окончателно приетите в сряда конституционни промени предвиждат разделянето на ВСС на съдийска и прокурорско-следователска колегия, които да взимат всички решения, отнасящо се за съответната гилдия в съдебната система. Точните правомощия на двете колегии предстои да бъдат регламентирани с промени в Закона за съдебната власт, които не изискват квалифицирано мнозинство от 2/3 от народните представители.

Отхвърлен бе ключовият текст, който предвиждаше паритет между представителите на прокуратурата и тези на парламента в прокурорско-следователска колегия на ВСС, както и лек превес на членовете от съдийската квота спрямо тези от парламента в съдийската колегия.

Тези съотношения, които на първото четене през септември бяха подкрепени от парламентарни групи на ГЕРБ, РБ, ПФ, ДПС и един депутат от АБВ, целяха да гарантират, че ключовите решения в съдилищата ще се взимат при достатъчна гаранция за независимостта на съда от влияние от другите две власти, като същевременно въведат минимална отчетност върху дейността на безконтролния главен прокурор.

С мотива, че така се отнема независимостта на прокуратурата, ДПС заяви още през септември, че ще иска промяна в съотношенията, която впоследствие бе предложена от АБВ и приета от конституционната комисия. Поправката "АБВ" обърна логиката на законопроекта, премахвайки една от бройките в парламентарната квота в прокурорско-следователската колегия и прехвърляйки я към съдийската колегия.

С гласовете на ГЕРБ, ДПС, АБВ, ПФ, Българския демократичен център (БДЦ) и дори на БСП още на второ четене бе прието съдийската колегия да се състои от 14 членове – шестима, избирани пряко от съдиите, шестима, излъчени от парламента, както и председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд. Прокурорско-следователската колегия пък ще се формира от общо 11 членове – четирима, избирани пряко от прокурорите, един, излъчен пряко от следователите, петима от политическата квота, както и главният прокурор.

Именно резултатът от това гласуване провокира оставката на правосъдния министър Христо Иванов, който обяви от трибуната, че "стана важна, голяма и символична стъпка към съмнението за това, че в България все повече може да се говори за върховенство на главния прокурор". След това последва и излизането в опозиция на ДСБ.

Общият състав на съвета вече ще се нарича Пленум и ще прави предложение до президента за назначаване и освобождаване на председателя на Върховния касационен съд, председателя на Върховния административен съд и главния прокурор, ще взима решение за прекратяване на мандата на изборен член на Висшия съдебен съвет, ще управлява недвижимите имоти на съдебната власт, както и ще се произнася с решения по въпросите, които са общи за цялата съдебна власт.

Депутатите приеха още да излъчват членове на ВСС от политическата квота само с квалифицирано мнозинство, както и да отпадне задължението съветът да взима решението си тайно. Това предложение бе окастрено под давлението на ДПС – първоначалният му вариант включваше в конституцията да се запише задължителен явен вот на съдебните кадровици.

С петата поправка в основния закон с разширяват правомощията на Инспектората да извършва проверки за почтеност и конфликт на интереси на съдии, прокурори и следователи, на имуществените им декларации, както и за установяване на действия, които накърняват престижа на съдебната власт, и такива, свързани с нарушаване на независимостта на съдиите, прокурорите и следователите. Конституционният съд ще може да бъде сезиран и от Висшият адвокатски съвет в случаите, когато със закон се нарушават права и свободи на гражданите.

Мнозинството "опраска" всички идеи за контрол над главния прокурор

Всички останали по-радикални идеи, целящи ограничаването на безконтролността на фигурата на главния прокурор, бяха отхвърлени като излизащи извън обхвата на законопроекта още на второ четене преди седмица.

Това се случи с идеята парламентът да може да "изисква" доклади от главния прокурор, когато става въпрос за случаи, представляващи особен обществен интерес. По време на гласуването на второ четене това предложение изобщо не бе прието, но след процедурна хватка на ДПС бе гласувано за трети път в нарушение на Правилника за Народното събрание и в крайна сметка бе прието в значително орязан вариант – парламентът да "може" да приеме подобен доклад на главния прокурор, но не и да го "изиска".

В този дух очаквано бяха отхвърлени и всички останали по-радикални предложения, подкрепени от националната гражданска инициатива "Правосъдие за всеки" и внесени от РБ. Сред бяха премахването на методическото ръководство, което той упражнява над работата на редовите обвинители, намаляването на мандата му от 7 на 5 години, както и създаването на нова длъжност – заместник главен прокурор за борба с корупцията, който да независим в дейността си от главния прокурор.

Отхвърлено бе и предложението за създаване на възможност две трети от депутатите да могат да инициират във ВСС процедура по временното отстраняване на главния прокурор при наличие на обосновано предположение за извършено от него престъпление. Всички тези предложения предварително бяха шкартирани още от работната група към временната конституционна комисия с мотива, че излизат извън обхвата на първоначалния законопроект, внесен след "историческия компромис".

_______________

Този документ е  създаден с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Фондация ‟Инфо спейс“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Miau
    #12

    КАК Е ЦЯЛ РБ, като депутати от партията на Куневицата ГЛАСУВАТ ЗА КОНСТИТУЦИОННИТЕ ПРОМЕНИ в окастрената реформа заедно с ГЕРБ?!

  2. Мони_deactivated_1480055728
    #11

    Зарко Маринов преди час · Smoljan · Днес депозирах молба до министър-председателя Бойко Борисов за освобождаване от заемания от мен мест на заместник-областен управител на Област Смолян. Този акт е знак на подкрепа на позицията на лидера на ДСБ Радан Кънев и решението на националното ръководство на ДСБ в Поморие за снемане на политическото доверие от правителството и напускане на парламентарното мнозинство в 43-ото Народно събрание.

  3. Nikola Nikolov
    #10

    До къде я докарахме - по възлов за страната въпрос, десните(???) сдс и дбг(там намериха пристан всички клиентелисти от Д С Б!) да гласуват еднопосочно с палашите на седефчов-Гоце, с комуноидите на дмитриевич и миков, с майкопродавците-рубладжии на умопобъркания болен, с дс-ченгесарията на агент павел и с милиционерите на нарциса от Банкя.....майчице мила!!!!Що за народ сме, дето им гласува доверие на такива???!!!

  4. Мони_deactivated_1480055728
    #9

    Христо Иванов със забележителна прощална реч с ‪#‎43НС‬: „Аз съм уверен и се надявам, че темата, която поставям и днес пред вас, ще намери място и по неизбежните следващи поправки в Конституцията, които да се заемат с демократичната отчетност, а не политически контрол върху прокуратурата и фигурата на главния прокурор, която остава извън системата на контрол и противотежест.“

  5. argael
    #8

    "Той специално отчете приноса на съпредседателя на РБ Радан Кънев, който е говорил с лидера на ДПС Лютви Местан, за да го убеди да подкрепи реформата"-браво цв,цв много си добър в селските номера-ти ни лук ял ни лук мирисал мнооого си добър.

  6. [email protected]
    #7

    Няма ли някой да пише че РБ са в коалиция с ДПС?Нещо се мотаят журналистите тука ми се струва!Айде бе ей,за какво ви плаща шефа!

  7. monitorqe137
    #6

    Нещастник! Като не участваш в гласуването, напусни парламента! Седиш да лапаш депутатска заплата и привилегии.

  8. Мони_deactivated_1480055728
    #5

    Martin Dimitrov преди 2 часа · Отказах да гласувам за подменената промяна на конституцията! Заявих, че не мога да участвам в такова гласуване. Бог да пази България!

  9. Мони_deactivated_1480055728
    #4

    Има депутати от всяка партия в РБ ,които не са подкрепили!Да не обобщаваме...,а да критикуваме поименно. Това важи и за Медияпул.

  10. Bлaдo
    #3

    Така поне е ясно кои са заедно в ИКОНОМИЧЕСКИЯ компромис ;-) - ГЕРБ, ДПС, ПФ, АБВ, БДЦ и "Атака"... .... и честито (повторно) обединение на "пф и атака", известни още като 'вместьэ скатове и скотове'... :-))

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.