Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Промените в Сребърния фонд са "едни пари от фискалния резерв да се изхарчат"

Ако извадим парите на фонда от фискалния резерв, може да бъде намален рейтингът ни

8 коментара

Готвените промени в закона за Държавния фонд за гарантиране устойчивостта на държавната пенсионна система, известен като Сребърния фонд, продължават да предизвикват нееднозначната реакция на експертите и икономистите. Според повечето от тях предлаганото либерализиране на влагането на средствата от фонда в различни инвестиционни инструменти с цел да се подобри доходността е скрита форма на изхарчването им от страна на държавата. Това се разбра на кръгла маса, организирана от Асоциацията на индустриалния капитал в България, за промените в закона, проведена в София във вторник.

Сребърният фонд бе създаден през 2008 г. в подкрепа на пенсионната система и в закона бе записано, че в следващите десет години – до 2018 г. парите от фонда не могат да бъдат използвани за никакви цели. В момента в Сребърния фонд има около 1.7 млрд. лв. Преди месец Министерството на финансите предложи проект за промени в закона за фонда, с които да се повиши доходността му.

Според тези промени в различни съотношения парите от фонда ще могат да се инвестират в ценни книжа на други европейски страни, в български корпоративни и държавни ценни книжа, както и в депозитни влогове.

Промените се предлагат в момент, когато на България предстоят сериозни плащания по външния дълг и за финансиране на очаквани дефицити и финансовият министър е изправен пред проблема да осигури финансиране на плащанията.

Зам.-министърът на финансите Боряна Пенчева повтори аргументите на Дянков, че с предлаганите промени в управлението на Сребърния фонд се цели повишаване на доходността на фонда, разширяване на инвестиционните му възможности, но се запазва предназначението му - той да може да се ползва само за нуждите на пенсионната система.

В момента законовата рамка е твърде консервативна, нямаме инвестиционна загуба, но средствата не се управляват ефективно, посочи Пенчева. Въпреки че има положителна номинална доходност, всяка година има обезценяване заради инфлацията, добави тя.

В последните години обезценяването е между 1.1 и 5.3% или средно губим по 42 млн. лв. годишно през последните години заради инфлационната обезценка.

Предлагаме възможност за инвестиране в дългови инструменти в дружества емитенти от ЕС, както и в дружества емитенти от България, така че тези пари да могат да работят за нашата икономика, каза още заместник-министърът.

Участници във форума предупредиха, че при влагане на парите от Сребърния фонд в държавни ценни книжа България ще остане с най-малкия фискален резерв в Европа.

Георги Ангелов от Институт "Отворено общество" смята, че след като парите от Сребърния фонд в момента са половината от фискалния резерв, изваждането им от него ще срине рейтинга на страната.

Ако дори 50-100 милиона лева от Сребърния фонд бъдат хвърлени на българската фондова борса, нищо няма да се промени в икономиката и българския капиталов пазар, но ще изгоним инвеститори, които ще си тръгнат и ще отнесат със себе си 300 милиона, обясни той какъв ще е ефектът от свалянето на рейтинга на страната.

Ангелов предупреди още, че "плащането през януари на 3 милиарда лева за облигации и евробондове, няма как да стане с наши ДЦК, които ще стоят във фискалния резерв".

"Трябва да имаме ликвидни пари в евро", посочи той.

Бившият министър на икономиката в правителството на Симеон Сакскобургготски Лидия Шулева, която е автор на първия вариант на закона за Сребърния фонд, върху който е изграден и сегашният закон, обясни, че ако досега парите са били управлявани по днешната схема на финансовото министерство, загубите са щели да бъдат катастрофални.

"Тогава нямаше да говорим за отрицателна доходност от 2%, а щяхме да говорим за загуба на основна стойност от 80%", посочи тя, като припомни, че основният индекс на фондовата борса Софикс е "олекнал" над три пъти.

Шулева каза още, че е не е коректно да се нарича Сребърен сегашният фонд, защото 1 млрд. евро не могат да подпомогнат пенсионната система. Само дефицитът в НОИ за една година е близо два пъти по-голям, за каква подкрепа на системата говорим, попита тя и припомни, че в средният размер на подобни фондове в други европейски страни е 40-45 млрд. евро, посочи тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    Този фонд никога няма да изплаща пенсии. Ще го последва същата съдба както допълнителното пенсионно осигуряване, а именно ЩЕ БЪДЕ РАЗГРАБЕН от мошенеици инвестиращи го не там където трябва и получаващи срещу това лични облаги.

  2. news
    #7

    Кремиковци, както и други видни гиганти на соц. икономиката бяха надлежно източени (не от Костов) и докарани до фалит, с милиони задължения към държавата и за това бяха записани в списъка на Виденов за обявяване във фалит. Костов ги приватизира вместо да ги обяви в ликвидация за да спрат да трупат задълженияи да възстановят вече натрупаните такива. Работещите и печеливши предприятия на РБ бяха приватизирани с масовата приватизация още по виденово време, но за тази грандиозна измама наречена "масова

  3. Анонимен
    #6

    Бях се притеснил за Костовистите.Пояавихте се и се радвам да ви кажа, че лично съм запознат с отчета за приходи и разходи на Кремиковци преди приватизацията.Ако разбирате от това какво значи предприятие на печалба от основна дейност продадено заради задължения за 1 щ.д., които задължения не бяха изплатени, но нямаше и следприватизационен контрол. Така, че тези от БСП са л-на го знаем, но "държавника"Костов просто не ми го пробутвайте, че сте адски смешни и жалки.

  4. мила
    #5

    до 2 къде видяхте активи за 33 млрд.че когато иван костов започна приватизация вие от бсп всичко бяхте окрали и съсипали.имаше списък на предприятията за ликвидация,направена от правителството на ж.виденов.именно в този списък беше и бга и кремиковци,които или трябваше да се ликвидират, или да се направи опит за спасяване.това направи и.костов. така че 33 млрд.активи има само в болните ви мозъци.

  5. мила
    #4

    в момента божидар данев обяснява в телевизия "Европа",че и досега бнб е играла на мевдународните пазари с парите от сребърния фонд,но печалбата от тези сделки е отивала в министерстшото на финансите.бнб е привела за 2011 г на мф около 900 млн.

  6. Анонимен
    #3

    Защо много странно Медиапул не обръща внимание на информацията за Горубсо - Мадан? Може би факта, че мургавият Захариев е бил номенклатурен кадър на Окръжния комитет на БКП до 1989г.е причината да не се коментира този виден бизнесмен който взе Кремиковци за 2 лева, а го препродаде след 7 години след като го източи за 100 млн. лв.без да върне задълженията към държавата, заради които ужким взе комбината без пари.Ето това е черешката на тортата на приватизацията на "великия и най-добрия" политик и върл антикомунист Иван Костов.

  7. Анонимен
    #2

    Точно така.Да не забравяме и извършената от Иван Костов приватизация на активи на стойност 35 млрд. лв. за 1.2 млрд. лв. Ето тази разлика от 33,5 млрд. лв. можеше да направи много по-достойни пенсиите на тези, които при социализма направиха тези активи. Но нямаше да има такива видни бизнесмени като Валентин Захариев нали???

  8. Анонимен
    #1

    И в момента закона позволява възможности за управление и доходност на тези средства, но странно защо това не е направено и въобще няма инвестиционна стратегия, но отговорността за това е на ДЯНКОВ! Права е Шулева, че парите в буферните фондове на други държави са в пъти по-големи, но нека тя каже с какво допринесе тя и нейното правителство за това да има пари в пенсионния фонд! С нищо - да не забравяме приватизацията на ЕРП, БТК и др. извършени по нейния мандат...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.