Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия с нова оферта към ЕС за привилегии на "Южен поток"

9 коментара

Русия е подготвила нов проект на споразумение с Европейския съюз за трансграничните газопроводи, който ще предаде в Брюксел на 21 декември, съобщи в петък руският енергиен министър Александър Новак. Предишният вариант Русия е представила на ЕС в началото на тази година.

В новия проект са оставени само два крупни инфраструктурни проекта – "Северен поток" с разклоненията OPAL и NEL и "Южен поток".

Според новите антимонополни правила на ЕС (т.нар.Трети енергиен пакет) собственикът на тръбопроводите може да използва само половината от изградените мощности, а останалите е длъжен да предостави за достъп на трети доставчици.

По този повод "Газпром" и руското енергийно министерство предлагат на ЕС да се подпише споразумение за трансграничните инфраструктурни проекти. Така според Русия ще се преодолеят разногласията с ЕС по приложението на Третия енергиен пакет.

Третият енергиен пакет бе приет от ЕС през 2009 г. и предвижда компаниите производители да не могат да притежават едновременно разпределителни и транспортни мрежи. По такъв начин ЕС възнамерява да намали зависимостта от монополите и по-специално от "Газпром", отбелязват руските медии.

Руският монополист "Газпром" неведнъж е възразявал срещу приемането на тези правила.

Новак подчерта, че действието на Третия енергиен пакет не трябва да се разпространява върху трансграничните проекти, тъй като компаниите трябва да си откупят инвестициите, вложени в разработването на находища и строителство на тръбопроводи.

Руският министър отбеляза, че Русия и други страни участнички в "Южен поток" работят активно за това проектът да придобие национален статут. Такива законодателни решения вече са приети от България и Унгария, аналогично решение подготвя Сърбия, каза Новак. Той обяви, че тези решения ще станат основание да се иска от ЕС да признае "Южен поток" за трансграничен проект.

Русия отдавна се стреми газопроводните ѝ проекти да получат статус на трансевропейски инфраструктурен проект (Trans European Network, TEN), за да не попадат под регулациите на Третия енергиен пакет.

Подводната част на "Северен поток" получи статус TEN, но Европейската комисия отказа такъв статус на отклонението на тръбопровода NEL (Грайфсвалд - станция Rehden), а по отношение на друго разклонение - OPAL (Грайфсвалд-Брандов (Чехия))– се съгласи да изключи достъп на трети страни до тръбата, но само при условие, че "Газпром" ежегодно продава на търг 3 млрд. куб. м. от доставяните обеми газ. Решението бе прието, за да защити чешките потребители от потенциална злоупотреба с доминиращо положение на чешкия пазар.

Руският енергиен министър обаче твърди, че сега ситуацията коренно се е променила. В края на 2012 – началото на 2013 г. се очаква да заработи газопроводът.

Gazelle на територията на Чехия и всичкият газ, който ще постъпва по OPAL в газопровода Gazelle, по същество ще отива транзитно към Германия, обясни Новак. Така че, допълни той, никакви въпроси, свързани с възможността за поява на доминиращо положение на "Газпром" в Чехия, фактически не стоят.

По-рано представители на "Газпром" съобщиха, че през юли 2013 г. може да бъде приета нова процедура, която предполага "Южен поток" да получи статус на "проект от общ интерес" (project of mutual interest). Структурата и механизмът за получаване на този статус още не са определени, но се предполага, че страните участнички в трансграничния проект могат да излязат с такова предложение в Европейския съвет, който да поиска от ЕК да определи такъв статус на "Южен поток".

Председателят на "Газпром" Алексей Милер по-рано се оплака от дискриминационните мерки, които възпрепятстват ефективното функциониране на газопроводите OPAL и NEL. Кой трябва да носи отговорност за загубата на инвестиции и възможен срив на газовите доставки за клиентите в ЕС, запита той.

"Северен поток" и "Южен поток" не са единствените големи газопроводи за доставки на руски газ в Европа. Русия транзитира газ към ЕС през Украйна (където се опитва да се домогне до собственост върху газопроводите, но засега неуспешно), а също през Беларус (където "Газпром" владее собственика на тръбите "Белтрансгаз").

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    до 6 направо е смешно влез в сайта на газпром и виж за какво става реч , а и полека , че си оплю брадата

  2. Анонимен
    #8

    нямал пазар газпром затова завчера биха рекордите по доставки за европа я се замислете стегна студа и трябва газ и всички вече не пискат срущу русия.така де лафовете са си лафове ама студа си е реален

  3. Анонимен
    #7

    Кой знае защо ЕС не иска привилегии от Русия по реципрочния смисъл.

  4. Анонимен
    #6

    Без да го иска, а чисто по животински инстинктивно,Русия почва да дава заден ход в рекетьорското си поведение като енергиен експортьор към Европа.Причината е само една- шистовата революция, с коята САЩ станаха световния лидер по производство на газ, а до 5 години ще бъдат и световния лидер в производството на петрол,като всички технологии са американси патенти.Русия занапред ще става само по-евтина и по-евтина, ако иска да има някакви външни енергийни пазари.За нас този развой е добър.Факт.Във връзка с него получихме неодавна "неочакваната" отстъпка в цената на руския газ с цели 20%.Ще свалят и още и ще плачат заедно с нашите кумоноиди за тази си съдба.Да ги ожали човек, кожодерите...

  5. Анонимен
    #5

    Странен човек е този Милер. Загрижил се за европейците сякаш повече от тях самите. Милер, Русия не е единственият енергиен фактор в Европа. Освен това настават редица промени, които са в противоречие с интересите на Газпром и никоя страна не е длъжна да се обвързва само с вас.

  6. Анонимен
    #4

    ЕС имаше да направи един „Набуко“, ама явно ще стане накуко…. во лято. Защото в икономиката, за разлика от политиката 1 1=2. И ако в този трети пакет има подобна клауза за 50% от мощностите, то логично е и „претендиращите“ да ползват тези „свободни“ капацитети да извадят съответно 50% от инвестицията. Т.е. само за „Южен поток“ „европейците“ ще трябва да се бръкнат с 10 млрд на „Газпром“, задето някой някъде в Брюксел е държал на антимонопола. Ама като стане въпрос за парички, бюрократите в ЕС изчезват.

  7. Анонимен
    #3

    Кой ви извади нас**ните задници от Ориента преди 130 г и сложи на картата на Евтопа, бе безродници

  8. Анонимен
    #2

    Въпросът е не Що ще България в Европа,а Що щат рубладжиите в европейска България

  9. Анонимен
    #1

    Българите както винаги предадоха четата. Споразумение с Газпром зад гърба на Европа. Въпрос - що ше България в Европа?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.