Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ще искаме компенсации от ЕС при санкции срещу Русия

Правителството продължава подготовката по "Южен поток" – замразяването му от ЕК не означавало, че е спрян

16 коментара
Кристиан Вигенин. Сн. БГНЕС

България е готова да поиска компенсации от Европейския съюз, ако се стигне до налагане на икономически санкции срещу Русия заради намесата ѝ в Украйна. Това стана ясно от думите на външния министър Кристиан Вигенин пред ресорната парламентарна комисия в сряда.

Той не посочи какви биха били конкретните измерения на негативното въздействие за страната ни, като уточни, че се правят "анализи, за да имаме и количествена оценка как дадени санкции биха въздействали върху България".

Въпреки че анализатори вече оспориха тезата на правителството за огромните щети, които ще претърпи България в случай на санкции, Вигенин е на мнение, че каквито и да са те, неизбежно ще ни засегнат.

"Ние ще бъдем една от няколкото страни, които ще бъдат най-силно засегнати и знаем от историята, че всякакви компенсационни механизми не могат да компенсират загубата на пазари, приходи, фалити на предприятия, които изнасят за руския пазар. При едни непропорционални мерки от страна на Русия може да се окажем в ситуация на нарушено подаване на газ и нефт, което поставя страната в много тежка ситуация", каза още българският първи дипломат.

Подобна позиция обяви и министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев, според когото при евентуални бъдещи санкции и действия срещу Русия страната ни ще изпадне в тежко положение.

Той напомни, че 90% от енергийните ресурси, от които страната се нуждае, са от Русия. Изгубено е "изключително ценно време" по газовата връзка с Гърция, каза Стойнев и съобщи, че е възможно в петък да посети Турция, за да обсъди бъдещи действия по строителството на междусистемна тръба и с тази държава.

Притеснения от контрасанкции на Москва

Стойнев коментира още, че ако "кризата в Украйна продължи, не може да се гарантира, че туристопотокът ще е същият", както и стокообменът с Русия, който категорично е в полза на Русия, основно заради внасяните у нас енергийни суровини. Министър Стойнев освен това се опасява от контрасанкции на Москва.

Според министър Вигенин "е неизвестно какъв би бил евентуален руски отговор" на въведени от ЕС санкции.

"Тази неизвестност дава сериозни поводи за притеснение от наша страна”, добави той.

България вече обяви, че не подкрепя санкции срещу Русия, но призна за легитимни новите управляващи в Киев и заяви, че няма да признае за легитимен референдума в Крим за присъединяването на автономната република към Руската федерация. В началото на следващата седмица външните министри на страните членки на ЕС ще обсъдят новия пакет санкции срещу Москва, които на първия си етап ще включват замразяване на авоари и забрана за пътуване за отговорните за нарушаването на суверенитета на Украйна. Ако и те не доведат до резултат, ЕС вече обяви, че е готов да предприеме и по-тежки икономически санкции.

"Навлизаме в една трудна фаза оттук нататък, която потенциално може да засегне по-силно България, а именно референдумът, който се провежда в неделя, в автономна република Крим, възможността, в резултат на този референдум, да има ескалация на напрежението – нещо, което е един негативен, но възможен сценарий", каза Вигенин.

Той обаче остава оптимист за решаването на кризата по дипломатически път.

Външният министър бе критикуван от ДПС за визитата си в Киев миналата седмица, с която легитимира новите управляващи там. В сряда той определи посещението си като "важно, полезно и успешно" и отново акцентира само върху срещите си с българската общност там. Министърът допусна, че е възможно визитата му да е била представена по "превратен начин".

От "Атака" определиха действията на Вигенин като "солова акция" и затова трябва да му се иска оставката.

Янаки Стоилов: Да не се допуска блокиране на някои от големите енергийни проекти

Председателят на парламентарната външна комисия Янаки Стоилов (БСП) каза, че не бива страната ни да допуска "блокиране на някои от големите енергийни проекти” и застрашаване на енергийната сигурност. По думите му парламентът е в състояние да формулира позиция, която да бъде ориентираща за всички български институции.

"В режим на по-активен диалог ще се опитаме така да формираме нашата позиция, че да минимизираме негативните ефекти върху България”, отговори външният министър.

В края на седмицата българската позиция щяла отново да бъде координирана между президента Росен Плевнелиев, премиера Пламен Орешарски и Вигенин.

Забавянето на "Южен поток" не означавало спиране

И Стойнев, и Вигенин обявиха, че кризата доказва важността на проекта "Южен поток" за България и страната ни не се отказва от него.

"Забавянето по проекта не означава спиране, работната група и в момента продължава да работи", коментира Стойнев.

През декември България и останалите страни от ЕС, през чиято територия минава "Южен поток", дадоха мандат на евкорокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер да води преговори с Русия по юридическия статут на проекта, за който Брюксел твърди, че е в нарушение на европейските правила. Преди два дни Йотингер съобщи, че преговорите се отлагат заради кризата в Украйна.

Вигенин обясни, че в позицията на Йотингер става дума за временно спиране на контактите на политическо равнище, но е било подчертано, че експертните разговори продължават.
"Така или иначе основната работа по "Южен поток" трябва да се свърши първо от експертите – там няма спиране", каза Вигенин.

По-рано в сряда лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обвини правителството на Пламен Орешарски, че продължава да харчи пари за "Южен поток", след като проектът вече е замразен от Брюксел. По този повод депутатът от БСП Явор Куюмджиев посочи, че подготовката на проекта е свързана с разходи.

"В момента проектът не е замразен, защото трябва да има решение на Европейския парламент, на ЕК или на страните, през които минава газопроводът, а такова решение няма. Това, че има изказване на еврокомисаря по енергетика Гюнтер Йотингер, не означава, че проектът е замразен", коментира Куюмджиев.

Той посочи, че развитието на фирмата "Южен поток България" АД, в която собственици са БЕХ и "Газпром", изисква разходи и дейности - изготвяне на проект, отчуждаване на земите, през които минава газопроводът, и тези дейности се извършват.

Междувременно комисията прие внесените от БСП поправки в закона за енергетика, които целят да изкарат газопровода "Южен поток" извън действието на европейското законодателство. Една от тях въвежда специалния термин "морски газопровод", с което "Южен поток" да се разбие на няколко участъка и морският да не попада под юрисдикцията на ЕС, за да не се прилага върху него европейското законодателство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. demokrat
    #16

    Чавдарчо,ти не си за демократична Европа момче.Бягай на Майдана.Там, тези като теб вършат черната работа.

  2. Chavdar Balinov
    #15

    Тези са вулгарни в нахалството си! Не правят нищо, съвсем умишлено при това, за независимостта ни от Русия, че и компенсации ще искат после за това. Нахални комунистически гадове, ежедневно предаващи интересите на България! Ще дойде ден и ще си платите за това!

  3. vangel
    #14
  4. Майк
    #13

    12, дето размахваш зайчетос дългите уши (от картинката) -на доста примитивен етап си братле. Такива като теб които се опрделята "леви"-"десни", "червени", "сини" и др. си режете пътя за еволюция. Нормалният човек минава през много етапи, вярва в какво ли не, бива първо анархист и бунтар, после става, десен комунист, демократ, либерал, конформист, консерватор, ляв комунист, християнин, масон, пантеист и още много... Накрая разбира, че неговата лична истина е нищожна част от универсалната и житейска мъдрост, престава да вярва в каквото и да е и чака нещата да се случат, понеже е узрял за смъртта. Всеки върви по тоя трънлив път, малко са глупците, които остават заклети бичмета за цял живот.

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #12
  6. Ty_ida_deactivated_1397177700
    #11
  7. Londoner
    #10

    Червените боклуци са просто смешни!

  8. Истинско Име
    #9

    смело, но хвърковато некак си. как ще бъдат изчислени загубите по южния паток, след като дори и вигенин не знае на каква сума се равнява тази "сделка", сключена частно (не честно), между орешарски и оня ленинец/стахановец - милер. това да не ви е строежът на стената по границата с турция бе другари?

  9. П. Стоянов
    #8

    Тварищи рубладжии-тролове четете: http://www.eurochicago.com/2014/03/uzhasete-se-ot-sebe-si/ Жалка сгган.

  10. ivancho ivanov
    #7

    Кой те вкара "на сила" във Втората световна война авторе 3 и не ти позволи неутралитет? Ти невменяем ли си или считаш цар Борис Трети и правителството на Богдан Филов за подобни на Т.Живков и националните предатели от ЦК на БКП? Никой не ни е карал да влизаме във войната! Подлизурко-подмазвачи сме! Грозно, неприятно, но вярно да се знае! И да се преподава в училищата за да се изгради достоен характер на идващите поколения!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.