Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скопие се чуди за какво е договор между приятелски страни като Македония и България

48 коментара
Скопие

Скопие се пита за какво е необходим договор за добросъседство между две приятелски страни като България и Македония, каквото е основното искане на София в двустранните отношения. В същото време местната преса посочва, че част от договора, който трябва да стъпи на съвместната декларация от 1999 година, не може да бъде изпълнен и като цяло е спорен.

Според вестник "Вечер" не е ясно и как с договора ще се спре говора на омраза при положение, че не може да се контролират медиите. Освен това анализатори тълкували, че според декларацията Македония се отказва от правото да защитава правата и статута на етническите македонци. Подобни задължения обаче не се поемали от България.

 

Преди ден президентът Росен Плевнелиев заяви, че през 2013 година очаква договорът да бъде подписан, след като малко по-рано от президентството съобщиха, че документът е изготвен и предложен на Скопие. Плевнелиев отново повтори българските тези срещу манипулирането на историята и говора на омраза, които не се приемат от Скопие.

 

Вестник "Нова Македония", цитиран от агенция "Фокус", пък коментира, че Плевнелиев "минира" преговорите между София и Скопие. Изданието посочва, че изказванията на Плевнелиев идват в момента, когато продължават разговорите между работните групи и се обсъжда договорът.

 

В коментар за българския държавен глава, публикуван под заглавие "Кръвникът на Македония – приятел на София", изданието посочва, че Плевнелиев изглежда "като фин човек, но има лъжлива уста и очевидни намерения да създава омраза между двата народа".

 

Македонският премиер Никола Груевски вече изказа позицията си, че България е създала изкуствена и нереална криза в отношенията между двете страни. Външният министър Никола Попоски коментира пък, че трябва да се изчака изходът от разговорите между двете страни на ниво работни групи и тогава да се правят заключения.

 

Работните групи вече проведоха две срещи – в Крива паланка и в Кюстендил. Все още се очаква и докладът на външно министерство за политиката на България към съседите ѝ, който да бъде обсъден от депутатите. Според външния министър Николай Младенов документът трябваше да бъде готов до края на миналата година, но това не стана.

 

След като правителството на Борисов в първите си три години поддържаше евроинтеграцията на Македония, в решителния момент отказа подкрепа за начало на преговори на Скопие за членство в ЕС. Официално на Македония бяха поставени три условия: подписването на споразумение за добросъседски отношения и сътрудничество, изграждане на съвместни работни групи за укрепване на отношенията в ключови области и създаване на Съвет на високо равнище под формата на годишни междуправителствени заседания.

 

Решението на България да възпрепятства евроинтеграцията на Скопие бе остро разкритикувано от авторитетни български и американски анализатори, опозиционни партии, както и от бившия посланик на САЩ у нас Джеймс Пардю. Повечето наблюдатели са скептични, че новата политика на България ще доведе до реална позитивна промяна в отношението на Македония, но пък рисковете са далеч по-сериозни, не на последно място - помпане на националистически настроени кръгове и в двете страни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

48 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #48

    Вето на Сърбия за ЕС и ке млъкнат сите кучета. А Канало - да си го копат. И ние го копахме от Лом до Солун.

  2. Анонимен
    #47

    Болгари, не се палете многу. Србендите немаат пари леб да јадат. И тие се бедни како вас и нас. Што толку се исплашивте за едно предизборна лага како што е каналот Дунав Морава Вардар Солун.

  3. Анонимен
    #46

    Сърбия и БЮРМ страдат от хронична грандомания-неизлечима болест!Вместо да нахранят глазуващите и непросветените си граждани,те градят граномански паметници,арки...а сега и сърбите-плавателни канали от Дунав до Солун.Закон се приема днес в сръбския парламент!"Видяла жабата,че се подковава коня и тя вдигнала крак".

  4. Анонимен
    #45

    Радвайте се "литийци""македонци"рамзесовци"...брачата от Сърбия ви готвят братския проект на века-Плавателен канал от Дунав до Солун"!Дървените националшовинисти от Белград възкресиха старата идея за "излаз ва море,която е отпреди 100 години и заради която паднаха стотици хиляди сръбски глави.Ожесточени полемики текат в сръбския парламент заради строежа на бъдещия канал.Парите, за когото ще бъдели от китайски инвеститори в размер на 12млд и така построения канал щял да промени геополитиката в света?!

  5. Анонимен
    #44

    №43, не увъртай, а кажи Македония демократична държава ли е или не?Демократично ли е да се преследват етнически българи, поради това,че са българи?Демократично ли е да има тотална цензура в македонските медии и теми като македонизма да са теми табу?Какво искаш, Македония да бъде приета в ЕС недемократична? Ти очевидно не си българин, а космополит, но дори и да си такъв, от европейска гледна точка е вредно да се приемат в ЕС НЕДЕМОКРАТИЧНИ страни като Македония.

  6. Анонимен
    #43

    Африканец 41, Европейците да му мислят как да си добросъседстват. Не е лесна тяхната, но нека сами се оправят. Доброседите ли си в Африка? Как е там? 41 Не бива да позволяваме Македония в това състояние на липса на демокрация,което се свежда до преследване на хората по етнически признак и липса на свобода на словото, да се приема в ЕС и НАТО. Няма да е честно преди всичко към европейците...

  7. monitorqe137
    #42

    Жителите на БЮРМ, които не са албанци, са много загубени - не могат да разберат, че с тази сърбоманска политика държавата им е обречена - скоро албанците ще станат мнозинство и край! Вярно, че тогава въпросът с името ще изчезне - БЮРМ ще се нарече Вардарска Албания. Българи от БЮРМ - събудете се, забравете сърбите и се присъединете към майка си България !

  8. Анонимен
    #41

    Не бива да позволяваме Македония в това състояние на липса на демокрация,което се свежда до преследване на хората по етнически признак и липса на свобода на словото, да се приема в ЕС и НАТО.Няма да е честно преди всичко към европейците, които не могат или им е трудно да забележат,че Македония не е демократична държава.Желязно правило е,че в ЕС се приемат държави, които са демократични, а не деспотични, каквато сега е Македония.

  9. Анонимен
    #40

    №34,сърбомакедонецът в този форум може да му плащат, за да бъде такъв, но може и да е заблуден.Не бива да прибързваме с оценките за него, защото, както забелязва №36, той вече признава,че жителите на България и Македония говорим две наречия на един език и следователно сме един народ в две държави.
    Нека да припомня,че македонските лъжеисторици дълги години са проповядвали,че македонския и българския народ са коренно различни народи,че нямаме нищо общо помежду си, че българите са едно диво,азиатско,

  10. Анонимен
    #39

    секи 4ти км

    Какво пък толкова...

    Корабовладелецът Аристотел Онасис броим за грък,
    а бил Аржентински гражданин със страстни интереси в Монако, както и към вдовицата на американския президент Кенеди.

    Прави сметка къде и колко наследници е оставил...

    Древният философ Аристотел се подвизавал като учител на младия цар Александър в Тракия, някъде в поречието на Струма.

    Братчеди сме и като потомци на Аристотел.

    Разделени сме от една или друга велика сила,
    но след падането на Берлинската стена
    добросъседството

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.