Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В окото на бурята

102 коментара

Първият външнополитически приоритет, обявен от външния министър Румяна Желева във всичките ѝ официални изявления след встъпване в длъжност – "Поставянето на България в центъра на европейската политика" - се сбъдна неочаквано бързо, макар и по превратен начин. И Желева, и България днес са не само в центъра на европейската политика и медии, но са епицентър на мощен политически скандал, който разлюля Брюксел.

Казусът с Румяна Желева ще влезе в аналите на Европейския парламент и Европейската комисия като прецедент, който политици и медии ще припомнят и ще се позовават всеки път, когато се избират евродепутати или еврокомисари.

За Брюксел ситуацията едва ли е нова. Това не е нито първият път, нито ще бъде последният път, в който ЕП демонстрира "мускули" или по-малобройни фракции като тази на зелените успяват да объркат сметките на големите и да съборят тяхна кандидатура, показвайки, че гласът им се чува.

Оттеглянето на кандидатури, нарочени за "политически некоректни" като тази на италианския консерватор Роко Ботильоне през 2004 г., се е случвало и преди. Пазарлъците и сделките между леви и десни, но най-вече конюнктурният интерес на големите страни членки, които забъркват "общоевропейската каша", е добре познатият смазан механизъм, който движи 27-членният съюз, воден иначе от най- възвишени принципи и идеи.

Всичко това може и да е вярно, но е заблуда да се смята, че казусът "Румяна Желева" скоро ще бъде забравен в Брюксел. А ако се върнем в България, това може да се окаже повратната точка за управлението на Бойко Борисов. Онзи момент, в който колебанието се загнездва в общественото съзнание, доверието се пропуква, а пукнатината неусетно се превръща в яма, поглъщаща всеки следващ реален или нереален гаф, дребен или едър провал.

Само преди десетина дни "Файненшъл таймс" коментира, че покушението срещу Боби Цанков – първото показно убийство по времето на сегашното правителство – трудно можеше да се случи в по-тежък момент за премиера Бойко Борисов, който дойде на власт с трудната задача да възвърне доверието на партньорите от ЕС в България.

В този контекст последвалият скандал с Румяна Желева прилича на удар право в сърцето на Борисов. Основният източник на неговата политическа легитимност е доверието, което му дадоха ЕС и САЩ като на нов лидер, който, подплатен от високия си рейтинг, има волята да промени курса на страната и да осъществи реална позитивна промяна.

Сега нещата се обърнаха по брутален начин.

Явно и Борисов, и приближеното му обкръжение, в което несъмнено влиза министър Желева, дотолкова са повярвали в своята недосегаемост, че решиха да не обръщат внимание на предупредителните сигнали.

Оценки и коментари, дадени в авторитетни западни издания като "Ди Велт", което определи Желева като "гангстерска невеста" и намекна, че чрез нейната кандидатура се прави опит за европейско легитимиране на съмнителни български групировки, бяха подминати като обикновени поръчкови "клевети".

Дори и човек да не е привърженик на тезата, че сложни на пръв поглед събития имат прости битови обяснения, реакциите на Борисов и Желева не изключват именно това да е ключът към проблема. В техните представи всичко се мери с български аршин.

Повечето български политици и едри бизнесмени не могат да си представят, че някъде ще се появи разобличителна статия за тях и тя няма да е поръчана (или платена) от конкуренцията. Затова и рядко се дават обяснения по съществото на изнесените критики, а вместо това веднага публично се "изобличава" кой е поръчителят и какъв мерзавец е той, с което случаят приключва. Другият вариант е да не се вдига шум, а да се поръча контрастатия срещу "поръчителя".

Българският външен министър заяви пред ЕП, че знаела, че ще я питат за конфликт на интереси и затова била подготвена. Оказа се, че тя е подготвена да съобщи незабавно и името на българския евродепутат от противниковата партия НДСВ Антония Първанова като автор на всички "клевети срещу мен и срещу мъжа ми". Казвайки това, Желева очакваше всички да разберат за какво става дума и да замълчат. Противно на очакванията ѝ, те продължиха да я атакуват с въпроси кога е напуснала фирмата си и какво точно е декларирала.

В отговор Желева ги покани да дойдат лично с нея в България, в родния ѝ Бургас, за да се запознаят с регистрите (сякаш няма интернет).

Многократното ѝ позоваване на българските контролни органи и българския парламент, които не са открили нищо нередно в декларацията ѝ, вече може да се цитира и като виц.

В този момент Румяна Желева се превърна в оживяла метафора - ако всички досега изговорени обвинения, съмнения и годишни доклади на ЕК за корупцията по върховете в България можеха да бъдат събрани на едно място, в един образ, то това беше Желева в защитната си реч. Български министър и кандидат за отговорен европейски пост, за който има съмнения в корупция, се опитва да изчисти името си, като се позовава на българските власти, известни на ЕС със своята корумпираност.

Демонстрираната от външния ни министър компетентност по ресора ѝ – хуманитарна помощ и реакция и при кризи вече получи оценка от евродепутатите. Незадоволителна.

В присъщия си откровен стил премиерът коментира, че имало и други "по-трагични" кандидатури от Желева, но техните страни го подкрепили. Спорно е има ли по-трагични кандидатури от Желева, но дори и да е така, Борисов навярно си дава сметка, че не е министър-председател на Германия или Франция, а на България и че неговата страна се гледа под лупа.

Словоизлиянията му на тема каква "подривна дейност" вършат социалистите и НДСВ имат почва в България и едва ли някой им обръща внимание, но ответната плесница от страна на европейските социалисти и либерали едва ли може да се пренебрегне. Вероятно самочувствието на Борисов идва от мощното рамо, на което и сега разчита от Европейската народна партия, най-голямата в ЕП. Той обаче би трябвало да е наясно, че като български премиер ще се нуждае от подкрепа на всички страни в ЕС, включително и тези, управлявани от социалисти и либерали.

България рядко е изпадала в по-конфузна и унизителна ситуация. Частично оправдание за Борисов е фактът, че кандидатурата на Желева не е само негова, а на ЕНП, която преди месец я избра за свой зам.-председател и сега самоотвержено я защитава. За да бъде спасена "честта" на ЕНП, набързо бе стъкмен "компромат" срещу кандидат-комисар на социалистите, който преди четири години казал, че ромите в родната му Словакия се възползват от системата на социалните грижи.

В подобна ситуация и непозволените удари са позволени. Но и това не бива да подвежда Борисов. Политическата буря около кандидатурата на Желева ще отмине, но в ЕС ще запомнят откъде тръгна всичко. ЕНП и Барозу едва ли ще простят, че са били принудени да жертват политически ресурс в защита на една толкова спорна кандидатура и толкова спорна страна, каквато е България.

А Борисов трябва да признае поражение. И да е наясно, че кредитът на доверие свършва и облаците над неговата "небесна Лъчезария" опасно се сгъстяват.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

102 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. мунчо
    #104

    евро-комисар

  2. Павлов
    #103

    Добър финал, това за небесната лъчезария почти ме довърши...

  3. Вълкът в мрежата
    #102

    Спомням си за един вицепремиер от средата на 90 тенеговото изказване по адрес на държавата. Това е нищо в сравнение с най-новия гьонсуратлък...Не дай си боже тази жена да трябва да решава криза, та тя ще ни вкара в някоя война!

  4. другари
    #101

    Доста пачки заминаха за дискредитирането на българския кандидат за еврокомисар - сега се оказва, че са провалена инвестиция. Кофти. Пачкодавачите са на загуба. Пак кофти. Скоро пачките свършват. Нови избори. 3% . Идват държавните съдия изпълнители. Взимат Позитано 20. Всичко приключва тихо. Тишина. Съвсем кофти.

  5. некой
    #100

    "Това което ме смущава най-вече е, че Желева била прехвърлила всичките си дялове на стойност 5000 лева. Помислете, какъв ще е този бизнес с 5000 лева капитал?"Консултантски;)

  6. Шумкаров
    #99

    Посредствените са в Булгаристан, а не в Европа. Те са в паника заради компромиса, направен с Булгаристан. Ние не сме свикнали сами да избираме. преди ни нареждаха от Москва. Сега чакахме от Брюксел.Е, в Брюксел са от друго тесто, там уважават волята на хората. И с омерзение посрещат матрияла ни.

  7. Ганий
    #98

    хортуваше, че всичко в Европата е хубаво (като при комунизма) - т.е. по хубаво от нея няма... Европейски ценности и пр.Че няма лабаво, в края на краищата - ред и дисциплина...Пък то същите панаири кат при нас (а навсякъде по света)...Извод: Костов да се извини, че е излъгал (или поне пропагандно преувеличил)Мдаааааааа........

  8. Shtirliz
    #97

    Информацията и сравнението заслужават внимание.

  9. Ганий
    #96

    провал на ГЕРБ и Борисов, съответно на неговите коалиционни партньори Атака/Сидеров, ДСБ/Костов...Силен шамар ще е за управляващата коалиция ГЕРБ, Атака, ДСБ...

  10. Антонов
    #95

    Да, тук не става дума за един кон в колесницата. Колко му е, ак трябва ще го сменим и ще носи дърва...някъде, но става дума за ДЪРЖАВНОСТТА в страната България и как я ползват и се упражняват вече с нея не една генерация "политици"... До кога ли?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.