Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За 20 години МВР е разкрило 3 поръчкови убийства. Прокуратурата не е чувала за такива престъпления

13 коментара
Снимка: БГНЕС

Силовите групировки, мутренските войни, поръчковите убийства и кажи-речи всекидневните престрелки бяха обичайно явление в първите десетилетия на българския преход. Дотолкова, че се превърнаха в негова емблема.

Самият факт на толкова много поръчкови убийства, както и тяхното масово неразкриване, е диагноза не само за слабостта на разследващите и съдебната власт, но и за състоянието на цялата държава.

Днес голяма част от тези престъпления са потънали в полицейските и прокурорските архиви и вероятно никога няма да излязат оттам.

Едно от престъпленията (май единственото), което МВР се хвалеше, че е разкрило, е убийството на някогашния министър-председател Андрей Луканов. Той бе застрелян през 1996 г. През 2007 г. съдът окончателно оправда и петимата обвиняеми по делото. Така че според статистиката на МВР това убийство може и да се води разкрито, но според съда не е така.

В днешно време темата с поръчковите убийства вече е толкова неактуална, че институции като прокуратурата дори не си правят труда да ги водят на отчет. Преди години тези въпроси като че ли все още имаха значение. В редовните доклади на Европейската комисия например, неизменно се изтъкваше, че страната ни няма напредък разкриването на поръчкови убийства и се настояваше да се вземат мерки това да се промени.

Едва три са разкритите поръчкови убийства за последните 20 години. Това сочи официалната полицейска статистика, става ясно от отговор на МВР до Mediapool. В същото време в прокуратурата дори не са чували за такива престъпления. В тяхната база данни не се водят на отчет поръчкови убийства, поради което от държавното обвинение не дадоха информация за работата по такива дела.

Имаме закон, но не точно

От средата на 90-те години на миналия век до наши дни в България бяха извършени десетки, а може би и стотици показни разстрели и взривявания с бомби. Най-често жертвите бяха представители на мутренския ъндърграунд, но понякога и бизнес босове с неимоверно голямо влияние и фирми за стотици милиони – например собственикът на империята "Мултигруп" Илия Павлов.

От гледна точка на здравия разум тези покушения би следвало да са квалифицирани като поръчкови. Като такива те са описани и в поредицата годишни мониторингови доклади на Европейската комисия за борбата с корупцията и организираната престъпност. Във всички тях се посочва провалът на България при разкриване на престъпления, свързани с тежка организирана престъпност и поръчкови убийства.

Но както се оказва, българските власти не ги водят такива. Причината е следната: до 2002 г. в българския Наказателен кодекс (НК) не съществува понятието "поръчково убийство", макар че в действителност такива убийства се случват. Законодателни промени са приети едва през 2002 година. С тях се създава нова точка. Тя обаче описва не поръчковото убийство на общо основание, а само това, извършено по заръка на организирана престъпна група. Т.е. изначално обхватът на тази законова норма е силно стеснен, тъй като за да бъде описано едно убийство като поръчково, задължително трябва да има данни за престъпна група.

Водени от тази логика, МВР заявиха, че могат да предоставят данни за покушения само след 2002 г. В отговора си на заявление по ЗДОИ те посочиха, че законът им дава възможност да отговорят само за случаите, в които някой е бил предаден на съд за извършеното престъпление. Иначе казано, всички производства, по които има подозрения или оперативна информация за поръчител и извършител, не попадат в тази категория. Освен това от МВР се позоваха и на презумпцията за невиновност, т.е. не може да се каже, че едно поръчково убийство е било разкрито, ако някой не е бил осъден за него.

"Всички предхождащи процесуални и следствени действия, в т.ч. привличането на заподозрения като обвиняем, внасянето на обвинителен акт в съда и пр., съставляват само предположения на базата на събраните в досъдебното производство доказателства, които подлежат на доказване в съдебната фаза на наказателния процес", заявиха от полицията.

И така броят на реално разкритите такива престъпления бе сведен до едва три. Годините на извършването им са 2004 г., 2005 г. и 2017 г. Не се споменават имената на жертвите, нито на осъдените, макар че ако има влязла в сила присъда, това не би следвало да е проблем.

Какво е това поръчково убийство?

Mediapool препрати на прокуратурата заявлението за информация до МВР, тъй като в него имаше въпроси за спрени и прекратени разследвания, по които извършителите не са открити. Държавното обвинение подходи съвсем несериозно към въпросите. В обем от страница и половина, под която стои подписът на наскоро назначения зам.-главен прокурор Мария Павлова, се казва, че такива данни няма.

"Поради липсата на легална или друга изрично възприета дефиниция за понятието "поръчково убийство" в официалната отчетност на прокуратурата не са утвърдени съответни статистически показатели и не се събира информация относно делата за убийства, които МВР счита за "поръчкови", заявиха от там.

"Предвид изложеното информация по посочените критерии не е налична и не се събира и обобщава, поради което не може да бъде предоставена", се казва още в писмото на прокуратурата.

Отговорът е, меко казано, странен. Основният закон, с който прокуратурата работи, е Наказателният кодекс, защото все пак само тази институция има правомощието да повдига обвинения. Затова да демонстрираш, че не си запознат поне с текста за убийство по поръчка на престъпна група е абсурдно.

А каква е реалността?

Поръчковите убийства и уличните войни в България започват още от средата на 90-те години. Едно от първите покушения е това на боса на ВИС-2 Васил Илиев, извършено в София през 1995 г. И до днес то не е разкрито. От отговорите на МВР и прокуратурата не може да се разбере дали работата по него е прекратена или спряна, или може би продължава.

В следващите години полицията редовно регистрира покушения. Сред "най-богатите" откъм убийства периоди е този между 2002 г. и 2005 г. Тогава са извършени множество покушения, сред които това на сочения за контрабандист Иван Тодоров-Доктора, на основателя на "Мултигруп" Илия Павлов, на банкера Емил Кюлев, на Константин Димитров-Самоковеца, на брата на Васил Илиев – Георги Илиев. Списъкът може да бъде продължен с близкия до СИК Стоил Славов, със смятания за един от основателите на ВИС Димитър Димитров-Маймуняка, с Филип Найденов-Фатик, Милчо Бонев-бай Миле, Дмитрий Минев-Димата Руснака, Евгени Стефанов-Женята и много други.

По всички тези случаи са образувани разследвания, разказвани са версии (често война между групировки) и са събирани доказателства. Към днешна дата обаче институциите не искат да кажат какво се случва с производствата.

От прокуратурата се правят, че не знаят за какво става дума. А от МВР казват, че не могат да разгласяват оперативни или други данни.

"Що се касае до неразкритите убийства, то при тях квалифициращият признак "поръчка/поръчково убийство" се извежда на база оперативни данни – мотивировка, личността на жертвата – финансови взаимоотношения и престъпна среда, механизъм средства и обстоятелства, при които е извършено престъплението и пр. Всички тези източници са достатъчни за формиране на работни версии за наличието на квалифициращ признак "поръчка" по отношение на дадено умишлено убийство, но не са достатъчни за доказване на престъплението и то не може да се счита за разкрито", посочват от МВР.

Така се оказва, че е много трудно, почти невъзможно, да се разбере по официален път колко са поръчковите убийства у нас и колко от тях са разкрити. Най-вероятно повечето престъпления са квалифицирани само по разпоредбите от НК за убийство, а не такова по поръчка. В тези случаи би трябвало да се търсят данни и за евентуален подбудител, но това прави намирането на информация още по-сложно, защото не всяко подбудителство значи поръчково убийство.


подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Отговор на коментар #11

    В латино-американските държави като например Венецуела и Никарагуа,вършеят марксически правителства,които цицат от Русия,срещу поддържане на анархистична агресия и глад в региона.

  2. Излиза, че Наказателният кодекс и Законовите промени към него, са изпипани от тези,които от 30 години не може да ги свалим от власт. Нещо, като тяхен Наръчник за поръчковите убийства в България. Греша ли ?

  3. Така е в Латинска Америка-задния двор на нашите САЩ господари. Но ниКОЙ не ни е виновен-затова скачахме по митинги, затова викахме-КОЙ не скача е червен.

  4. полк. Дрангов
    #10

    С колко % да вдигнем заплатите на МВР?

  5. Нато Натов
    #9
    Отговор на коментар #6

    Добра идея. Я кажете коя е тази държава, която уволнява своите офицери без да им дава пенсия, че да вземем пример. Или може би офицерите са толкова големи патриоти, че сами се отказват от пенсията.

  6. Антон
    #8

    Никакви тъмни сенки от миналото не могат да помрачат звездната кариера на г-н д-р генерал Борисов, по-известен у нас като Буци. В международен план кариерата му на международник започна с изхилването на един европейски политик: "Все съм очаквал, ама да си изберете наркотрафикант!?...." - което, да благодарим на Севда, бе публикувано само в мискинските ЕС медии - и завърши с "аз...ъъъ Сахер". Във вътрешен план, днес г-н д-р генерал Борисов е уважаван гражданин, охраняван от 18 сл. на НСО (от отговор на въпрос в НС), вече и от жандармерия, защото не познава никого и никога не е играл белот.......

  7. Един препатил
    #7

    "Сред "най-богатите" откъм убийства периоди е този между 2002 г. и 2005 г."........ Ти да видиш! А Бойко Борисов беше главен, та дори и генерален секретар на МВР именно между 2001 г. и 2005 г.! ....... И как трябва да пресъздадем за себе си тази информация? ..... "Най-много поръчкови убийства имаше когато Бойко Борисов беше главен секретар на МВР"? .......... Или "Броят на поръчковите убийства рязко се увеличи, когато Бойко Борисов стана главен секретар на МВР"? ............ А може би най-вярно ще бъде "Ами той Бойко Борисов затова и стана главен секретар на МВР"?

  8. ABV
    #6

    Никъде по света няма полицаи и воени, които да получават пенсия на 40 години и 20 заплати при напускане на системата. Имам познати, служили като офицери в западна армия, които след навършване на пределна възраст са преминали в резерва и работят нормална гражданска работа без да са пенсионирани.

  9. Коментарът е изтрит в 12:55 на 17 юли 2023 от автора.
    #5
  10. ABV
    #4

    мутрите бяха създадени през 90-те за да служат на мафията. Днес тяхната функция се изпълнява от мутрамилиционерите!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.