Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

АЕЦ “Белене“ е рентабилна само при дългосрочно изкупуване на тока й

0 коментара
АЕЦ “Белене“ е рентабилна само при дългосрочно изкупуване на тока й

Проектът за изграждане на АЕЦ “Белене“ е рентабилен, само ако има сключени дългосрочни договори за изкупуване на произвежданата от централата електроенергия, сочат разчети на основния инвеститор - Националната електрическа компания (НЕК), записани в десетгодишния ѝ бизнес план до 2020 г. Това стана ясно от изявление на Димчо Кънев, главен специалист в отдел “Прогнозиране, развитие и научно обслужване“ в НЕК, по време на Българския икономически форум в четвъртък.

Той добави, че без такива договори проектът е изложен на пазарния риск от конкуренцията на останалите енергийни мощности в региона. Кънев каза още, че според данните на НЕК за развитието на българския пазар и електропотреблението 1/5 от капацитета на централите в страната и без това ще останат свободни и трябва да се търси реализация на продукцията извън страната.

Въпреки това свое становище, държавната компания е заложила в бизнес плана си въвеждане в експлоатация на АЕЦ “Белене“ в периода 2018-2020 г.

В същото време българското правителство все още не е взело окончателно решение за продължаването на проекта за новата атомна централа, докато се опитва да постигне по-малко оскъпяване на базисната цена от 3.997 млрд. евро, но която бе подписан в края на 2006 г. договорът с руската компания изпълнител на строежа “Атомстройекспорт“. Плащанията по реализацията на АЕЦ “Белене“ бяха спрени миналата есен, когато стана ясно, че се оттегля германската компания RWE, избрана за съакционер с 49 на сто в дружеството, което ще изгради и ще експлоатира бъдещата 2000-мегаватова мощност.

Това доведе до обявяване на конкурс за консултант, който да преструктурира проекта и да търси нови потенциални инвеститори в централата, а паралелно правителството проведе редица разговори с европейски инвеститори, в които наскоро стана ясно, че се е включила и Русия.

По данни на Кремъл, обявени в навечерието на визитата на руския премиер Владимир Путин на 13 ноември в София, в момента се преговаря с германски и италиански инвеститори.

Българският министър на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайчов пък обяви малко преди това, че с всеки изминал час наближава моментът за обявяване на инвеститора.

По същото време в офанзивата се включи и премиерът Бойко Борисов, който изпрати официални покани до Сърбия и Хърватия, а после и до Македония да получат по 1, 1.5 до 2.0 процента от АЕЦ “Белене“. Офертата му беше именно включването им срещу дългосрочно изкупуване на ток от централата, с което да си гарантирали покриване на недостига на електроенергия. (Между впрочем опция за такива договори бе предвидена и в конкурса, с който RWE през 2008 г. беше избрана за участник в проекта, но така и не стана ясно дали концернът е смятал да се възползва от тази възможност).

И докато Хърватия отказа участие в ядрения проект, Сърбия и Македония преди два дни потвърдиха интереса си, но очакват повече детайли по проекта, преди да вземат окончателно решение.

Според анализ на сръбския вестник “Политика“ участието в АЕЦ "Белене" няма да е изгодно за Сърбия. Изданието изтъква, че премиерът Мирко Цветкович и министърът на енергетиката Петър Шкундрич са заявили, че Сърбия има желание да участва в АЕЦ "Белене", въпреки че било неясно “въз основа на какво давали съгласието си", съобщи агенция "Фокус".

“Мегаватчас електроенергия от АЕЦ "Белене" на българо-сръбската граница днес ще струва 60 евро, плюс разходите за транспорта. На свободния пазар в региона мегават електроенергия може да се купи и за 45 евро. Това означава, че в следващите 15 години Сърбия ще похарчи 131 млн. евро повече, ако купува електроенергия от “Белене", отколкото на свободния пазар", коментира изданието.

В статията се цитира и мнението на експерта Светислав Булатович, според когото “влизането на Сърбия в АЕЦ “Белене" би бил нерационален ход, противоречащ на интересите на гражданите“.

“Със същите пари и с несравнимо по-малко риск Сърбия би могла да произвежда по-евтина електроенергия и да отвори нови работни места. Не е ясно на какво основание се разглежда участието на Сърбия, при положение че цената на проекта все още не е ясна, т.е. въз основа на какви данни министерството на енергетиката ще направи анализ, че участието е оправдано", изтъкнал Булатович.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.