Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК не глоби "Газпром" срещу сделка за равно третиране на Източна Европа

Руската компания няма да иска обезщетение за "Южен поток", България може да поиска по-евтин газ

19 коментара
ЕК не глоби "Газпром" срещу сделка за равно третиране на Източна Европа

Руският газов монополист "Газпром" постигна споразумение с Европейската комисия и избегна плащането на огромни глоби заради нарушения на европейското законодателство. Срещу това "Газпром" се задължи да продава газ на конкурентни цени в страните от Централна и Източна Европа, както и да не претендира от България обезщетение за спирането на проекта "Южен поток". 

На руския монополист са наложени нови правила, които според Еврокомисията значително ще променят начина, по който "Газпром" извършва дейност на пазарите в Централна и Източна Европа. Те предвиждат промяна в ценовата политика и допускане на конкуренти на тези пазари.

През 2015 г. ЕК Брюксел констатира, че руският монополист нарушава правилата на ЕС, като разделя на пазарите на газ според националните граници в осем държави-членки (България, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша и Словакия). Тази стратегия вероятно е позволила на "Газпром" да налага по-високи цени на природния газ в пет от тези държави-членки – България, Полша, Литва, Латвия и Естония, припомня БНР.

По новите правила държавите ще имат право да претендират, ако компанията им продава на по-високи от референтните цени. При несъгласие от "Газпром" ще има арбитраж.

С днешното решение се слага край на старите практики на "Газпром", заяви комисарят по въпросите на конкуренцията Маргрете Вестагер.

"Поетите задължения (от руската компания – бел.ред.) също така отразяват опасенията, че "Газпром" би могъл да използва пазарното си положение за доставки на газ в България, за да получи специално отношение за газовата инфраструктура. По-точно "Газпром" няма да може да търси обезщетения от българските си партньори за спирането на проекта "Южен поток", коментира Вестагер.

"Газпром“ трябва да премахне всички наложени на клиентите си ограничения за репродажбата на газ през граница. ЕК отчита и интереса на страни като България, които нямат интерконекторни връзки, за да си позволят диверсифициране на газовите доставки.

"Газпром“ трябва да даде избор на клиентите си да променят дестинацията, до която искат да доставят газа. Клиенти, които по принцип купуват синьо гориво, за да го доставят, например, на Унгария, Полша или Словакия, да могат да го доставят вместо това на България или Балтийските страни. И "Газпром" трябва да предлага тези промени и в двете посоки на фиксирани и прозрачни цени", каза още Вестагер.

От "Газпром" определиха решението на ЕК да закрие антимонополното дело срещу руската компания за "най-разумния изход" за газовия пазар, съобщава ТАСС.

“Вярваме, че решенията взети днес са най-добрите за нормално функциониране на целия европейски газов пазар“, се казва в изявление на компанията.

Вестагер обясни, че приетото от ЕК решение премахва създадените от "Газпром" пречки, възпрепятстващи свободния пренос на газ в Централна и Източна Европа. То задължава компанията да предприеме положителни стъпки за по-нататъшното интегриране на пазарите на газ в региона и да помогне за постигането на истински вътрешен енергиен пазар в Европа. Договорените задължения на "Газпром" ще са в сила осем години.

Отпадат и претенциите на “Газпром“, които са следствие от господстващото положение на пазара. Става дума за инфраструктурни проекти като "Южен поток”, по отношение на който “Газпром” поема ангажимент да не иска обезщетения от българските си партньори след прекратяването на проекта.

Ако "Газпром” не спази задълженията си по споразумението, ЕК може да глоби компанията с до 10% от световния оборот.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Венелин Велев
    #19

    Украйна купува неруски газ по 309 ЮСД/1000. Който не харесва руската стока, продавана по около 200, да си достави от другаде. Газ по света много, казват български аналисти.Кеф ти от Чениер, кеф ти от Катар . Нали, Мони?

  2. 1107a
    #18

    "Нашите" политици с лекота ще намерят начин, да подарят на своите московски господари милиарди годишно и никаква европейска регулация не може да ги спре...

  3. Лизи Гугуткова
    #17
  4. Лизи Гугуткова
    #16

    Това и баба може да го разбере :---------------Россия капитулировала в газовом споре с ЕС

  5. Bлaдo
    #15

    всъщност рУсия ще си плати глобата КАТО ПОП! - разсрочено: първо, като НЕ получи обезщетение за злополучния ЮПот..., и второ - като продава газ на границата на загубата, за да може и България (най-после! неква полза и за нас!) да си отдъхне от високите (персонално за нас!) издути руски цени...

  6. Лизи Гугуткова
    #14

    Разследването на Полша срещу акционерите на "Северен поток" 2 върви бързо.
    Този Май, полската служба за защита на конкуренцията и потребителите (UOKiK) стартира антитръстово разследване срещу "Газпром" и други акционери, участващи в газопровода "Северен поток-2".

    Полското ръководство обвини компанията в извършването на незаконни сделки за финансиране на "Северен поток 2" без разрешението на регулатора.
    За нарушение на забраната на дружеството може да бъде наложена глоба (до 10% от оборота).

  7. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #13
  8. halikarnas
    #12

    Четейки статията разбирам, че Съюзът е клекнал на "Газпром" заради "Северен поток". Четейки статията, обаче, разбирам и че България ще поднови кокошкарстването по идиотския проект за "Южен поток" и ще сключи договор с "Газпром", в който ще се съдържат нови и още по- изобретателни гадости за държавата ни. Тогава - какво? Пак ли антитръстова процедура? С търговските спорове с "газпром" още се оправяме. Има го Сашо Дончев. А с държавните спорове по каши, забъркани от "държавниците" ни, кой ще ни оправя?

  9. Преслав
    #11
  10. Kiril Kovatchev
    #10

    Няма лошо да има южен поток ако руснаците играят по правилата на ЕС. Защо ми се струва обаче че нашите политици великодушно ще се сългасят България да плаща по-висока цена? Причини за това ще се намерят а и нашите политици охотно ще си приберaт съответните комисионни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.