Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НАП търси 400 млн. лева от осигуровки, за да не се вдигне ставката

34 коментара
НАП търси 400 млн. лева от осигуровки, за да не се вдигне ставката

Ако НАП не събере 400 млн. лева задължения от осигуровки до края на годината, вноската ще бъде увеличена. Това стана ясно в сряда от думите на социалния министър Тотю Младенов, който представи приетите от правителството промени в пенсионната система.

“Към края на юни задълженията към НОИ възлизат на 698.9 млн. лева, а лихвите по тях са 376.4 млн. лева. 40% да съберат НАП от дължимото, това означават 400 млн. лева допълнително в осигурителната система, за да не се увеличават вноските догодина“, коментира Младенов. Той посочи, че ако мерките, предприети от министъра на финансите и директора на НАП по събирането на тези средства, не сработят, ще трябва да се върви към увеличение на вноската. Той даде срок за събирането на дължимите суми до края на годината, въпреки че размерът на вноската се гласува с бюджета на НОИ по-рано през есента.

Младенов обяви в сряда какъв е очакваният финансов ефект от предприетите от правителството промени в пенсионната система. С прилагането на мерките през 2011 година дефицитът на НОИ трябва да бъде намален с 81 млн. лева, през 2012 година – със 190.3 млн. лева, а през 2013 година – с 450 млн. лева. За сравнение тазгодишният планиран дефицит в бюджета на държавното обществено осигуряване е над 2 млрд. лева, а допълнителният дефицит се очаква да достигне 55 млн. лева. Той се формира от невъзможността вноските да покрият разходите за пенсии и обезщетения и покриването на тези харчове с държавни трансфери.

В сряда стана ясно, че оповестеният два дни по-рано "окончателен“ вариант не е бил съвсем окончателен и в последния момент са променени условията за пенсионирането на хората, работещи при първа и втора категория труд.

Срокът за ранно пенсиониране при първа и втора категория се удължава до 2012 година

За работещите при първа и втора категория труд възрастта за пенсиониране ще бъде увеличена плавно от началото на следващата година, но не с три години, както се предвиждаше, а с две. За жените с първа категория труд възрастта се вдига от 47 на 49 година, а за мъжете - от 52 на 54 години. За жените с втора категория труд възрастта се вдига от 52 но 54 години, а за мъжете - от 57 на 59 години.

Гратисният период, даващ възможност за ранно пенсиониране на работещите при първа и втора категория труд, който изтича в края на 2010 година, се удължава до края на 2012 година. Причината е липсата на средства в професионалните пенсионни фондове, в които задължително се осигуряват работещите при първа и втора категория труд. Професионалният фонд трябва да изплаща срочна пенсия за годините от ранното пенсиониране при условията на първа и втора категория труд до придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст за трета категория труд.

Младенов обаче обясни, че ако гратисният период, не е бил удължен, хората от тези категории труд е трябвало да получават по 50 лева пенсия, тъй като работодателите не са осигурявали в тези фондове работниците на реалните им заплати. Той заяви, че това удължаване е последната отсрочка, която се дава и призова работодателите да внасят цялата дължима сума по осигуровките за професионалните пенсионни фондове. За втора категория труд тази вноска е 7 процента от дохода, а за първа категория - 12 процента.

Стажът за пенсия при трета категория се вдига с по една година до 2013 година

За най-масовата трета категория труд от началото на следващата година нужният стаж за пенсия ще се увеличава с по една година до 2013-та и в края на периода мъжете ще могат да се пенсионират след 40 години стаж и навършени 63 години, а жените - с 37 години стаж и при навършени 60 години. Тъй като този вариант се представя като “плавно увеличение на стажа“ отпада възможността за пенсиониране при три недостигащи години с по-ниска пенсия. Първоначално се предвиждаше стажът да бъде увеличен наведнъж с три години с опцията човек да се пенсионира по-рано като пенсията му се намали с 2.4% за всяка недостигаща година.

Според експерти приетият от правителството плавен вариант е всъщност по-неблагоприятен за хората. При него на практика, ако човек придобива нужния стаж за пенсия през 2011 година, той ще трябва да работи с три години повече преди пенсия без право да се пенсионира по-рано с по-ниска пенсия.

Младенов обаче коментира, че винаги ще има гранични случаи и ощетени от изискването за повече стаж ще са основно хора, работили в сивия сектор.

С промените в Кодекса за социално осигуряване (КСО) обаче остава възможността хората, които имат 15 години трудов стаж и навършени 65 години, да могат да се пенсионират. Запазва се и правото висшистите да купуват трудов стаж за годините на следване. Отделно хората, на които не им достига стаж, ще могат да си купуват само две години, а не пет, както е сега. Остава бонусът за тези, които продължат да работят и след навършване на годините и придобиването на нужния стаж за пенсия. Те ще получават по 3% отгоре върху пенсията за всяка отработена допълнително година.

Реформата не подминава полицаи, военни и учители

Привилигированите досега професии като полицаи, военни и учители също не са подминати от промените. За полицаите, военните, следователите и служителите на ДАНС стажът се вдига поетапно с по една година от 2011 до 2013 година като в края на периода те ще се пенсионират след 28 години стаж, от които 18 г. и 6 месеца трябва да са в системата.

За учителите стажът също се вдига с три години поетапно. Така през 2013 година учителите ще излизат в пенсия на 60 години и след 33 години стаж, а учителките на 57 години и след 28 години стаж. До 31 декември 2020 г. възрастта за пенсиониране на учителите няма да се пипа.

Синдикатите заплашват с протести срещу пенсионната реформа

Междувременно в сряда двата най-големи синдиката КНСБ и КТ “Подкрепа“ заплашиха, че ще организират цялостна протестна кампания против драстичното утежняване на правото на пенсия.

“Мерките, с които настоящото правителство очаква "да върне доверието на хората в пенсионната система”, предлагат същото поколение, което страда от липса на доходи и възможности за трудова реализация, което за последните 10 години понесе нарастване на възраст и стаж за пенсиониране да приеме ново утежнение на условията за достъп до пенсия“, се казва в позиция на двата синдиката.

“За пореден път заявяваме, че проблемът с дефицита на НОИ може да бъде решен с осигуряването на повече приходи, а не с орязване на разходи. Въпросите за по-висок стаж за пенсиониране и за увеличение на пенсионната възраст могат да решават само в дългосрочен план демографски проблеми и по същество нямат нищо общо с ефективността на пенсионната система. Те ще оставят нови десетки хиляди български граждани, без възможност да работят и да натрупат изискваните години или стаж за пенсия и без реални изгледи да получават заслужените си през годините пенсии в близък до трудовите им възнаграждения размер“, смятат синдикатите.

КНСБ и КТ “Подкрепа” апелират още веднъж към министър-председателя Бойко Борисов да внесе яснота в посланията на правителството като лично заяви конкретно дали ще бъде търсен обществен консенсус преди внасянето на каквито и да било промени в пенсионната система.

Синдикатите вече реагираха остро при обсъждането на промените в пенсионната система и напуснаха социалния диалог преди две седмици, след което премиерът Бойко Борисов обеща до есента да има обсъждания и да се търсят консенсусни решения.

След набързо направени корекции в предлаганите промени обаче социалното министерство обяви, че е постигнат компромисен вариант и в сряда кабинетът прие предложенията. Целта е те да влязат за обсъждане в парламента наесен, за да станат факт от началото на следващата година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

34 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. (по)Читател
    #36

    Нали г-н Борисов каза, че НАП се справят добре - какъв им е проблема да съберат осигуровките и да си свършат работата. Но то май ще се окаже, че не си вършат работата и ние ще трябва да плащаме ...

  2. user
    #35

    Тъй като този вариант се представя като “плавно увеличение на стажа“ отпада възможността за пенсиониране при три недостигащи години с по-ниска пенсия.to4no taka, tova NE e plavno uveli4enie na staja, a tyi kato e ravnosilno na ednokratno uveli4enie s 3 godini!!!

  3. комунистан
    #34

    програми за регионално развитие? Всичко се краде от държавните служители чрез посредници най-нагло! Изпълнителите взимат нищожни средства! Комисионните почват от 50%!! Дейба и посраната държава! Няма ли кой да ги разследва и накаже тия гниди!

  4. Петиция
    #33

    Петиция до НС за намаляване на пенсиите на работилитев ДС и тоталитарни организации до нивото на средната пенсия в страната:http://bgpetition.com/namaliavane-pensiite-na-rabotilite-v-DS-i-totalitarni-organisazii/index.html

  5. Петър
    #32

    Няма как 2 милиона работещи да издържат 6 милиона други!Крайно време е АДМИНИСТРАЦИЯТА ВОЕННИ И ПОЛИЦИЯ САМИ ДА СИ ПЛАЩАТ ОСИГУРОВКИТЕ! Така ще се подобри събераемостта на НОИ! Аман вече 100 000 хрантутници на гърба на народа.

  6. Шашавел
    #31

    Правителството иска да унищожи България и българите.

  7. Шашавел
    #30

    Правителството иска да унищожи България и българите.

  8. аз
    #29

    Е как сами да си плащат военните и полицаите, нали пак от нас ще вземат парите за вноските.

  9. dedov
    #28

    с грешните данни на гл данцч идиот

  10. Гражданин
    #27

    Стига с тази демагогия-Защо държавните служители не си плащат осигуровките-Никъде на запад няма такова понятие-държавата да хрантути лешпери и те да се правят на важНИ -ТОВА Е ИСТИНАТА-Не може безработните да имат задължения, а държавните лешпери - да лежат на гърба им

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.